fotbalová tragédie nový verdikt

Zvrat v kauze Hillsborough: Vinu za smrt 96 fanoušků nese policie!

Tragédie na stadionu Hillsborough - kolá
Zdroj: profimedia.cz
Téma:

Původní verdikt zněl jasně. Všech 96 fanoušků Liverpoolu přišlo před 27 lety na stadionu Hillsborough nešťastnou náhodou. Teď je ale všechno jinak a v netragičtější fotbalové kauze nastal nečekaný zvrat. Nejnovější vyšetřování totiž ukázalo, že fanoušci zemřeli kvůli zásadním přehmatům policie a pořadatelů!

Ke zásadnímu zvratu v kauze dospěla porota v severozápadním anglickém městě Warrington. Posuzovala čtrnáct otázek, které vznesl ve své pitevní zprávě soudní patolog John Goldring, včetně té, zda velitel bezpečnostního zásahu byl způsobilý.


Po dvou letech zveřejnila závěry vyšetřování. A rozhodla poměrně nečekaně. Smrt fanoušků považuje za "nezákonné zabití", nikoli za nešťastnou náhodu! Chyby policie a pořadatelské služby podle porotců způsobily, nebo alespoň přispěly k situaci, která vedla k tlačenici, po které následně fanoušci umírali...


Teď se bude čekat na rozhodnutí soudu. Jeho verdikt může vést až k trestnímu stíhání viníků. Jak uvedl web listu Daily Telegraph, po 27letech se mohou zpovídat za svá pochybení nejen tehdejší policisté a pořadatelé, ale i představitelé anglické fotbalové asociace a zástupci Sheffieldu Wednesday, na jehož stadionu se tehdy tragická událost odehrála.


GALERIE: Tragédie na stadionu Hillsborough

1
/
6
Zdroj: profimedia.cz
Tragédie na stadionu Hillsborough - 5


"Konečně, naštěstí, spravedlnost pro 96 lidí. Odpočívejte v pokoji," napsal na Twitteru bývalý anglický reprezentant Gary Lineker. I současný fotbalová expert patřil mezi početnou skupinu lidí, jenž bojovali o změnu původního verdiktu.


Další řada lidí přišla svůj názor vyjádřit přímo před jednací síň. Mnozí přišli s šálami Liverpoolu na krku, nový verdikt pak přijali se slzami v očích. Skandovali slogan "Spravedlnost pro 96" a zpívali hymnu známou hymnu Reds "You'll Never Walk Alone".
 


Tragédie se stala během semifinále FA Cupu mezi Liverpoolem a Nottinghamem Forest na stadionu Hillsborough Stadium v Sheffieldu. Policie tehdy vpustila na již přeplněnou tribunu fanoušky Liverpoolu několik tisíc dalších příznivců. Vypukla obrovská tlačenice, v níž ušliapali 96 lidí a více než 700 bylo zraněno. Neštěstí pak vedlo k přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření na fotbalových stadionech v celé Velké Británii.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

pha TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Element (442)

   21:20 21:30
   21:30

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   21:55

   Parkurová Global Champions - Stockholm

   22:50

   NHL: TOP akce základní části

   23:00

   Večerní sportovní noviny

   23:05

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • Házená: GWD Minden - Eulen Ludwigshafen

   20:40 22:05
   22:05

   NBA: Milwaukee Bucks - Atlanta Hawks

   00:05

   Element (442)

   00:20

   Rychlá kola (6)

   00:50

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

   02:35

   Major League Soccer Highlights (8)

Celý program