Reprezentanti Velmi silné

Zranění je přivedlo ke sledge hokeji: Příběhy českých hrdinů!

Sledge hokejisté
Zdroj: Sledge hokej Říčany
Téma:

I přes těžké životní příběhy dělají sport s vášní, která někdy chybí i zdravým lidem. Někteří se tak narodili, jiné o nohy připravila nehoda. Seznamte se s českou sledge hokejovou reprezentací, která na paralympiádě v Pchjongčchangu obsadila šesté místo.

"Nosit reprezentační dres je obrovská čest, líbám ho před každým zápasem. Mým největším cílem vždycky bylo dostat se na paralympiádu. To je pro každého sportovce, ať už hendikepovaného nebo zdravého, ta nejvyšší meta," popisuje kapitán české sledge hokejové reprezentace Zdeněk Šafránek. Sám se na paralympiádu podíval už třikrát.

 

 

"Kdo může říct, že je v hokeji šestý nejlepší na světě?" směje se. V roce 2003 na něj v práci spadla plošina převážející osobní automobily. Jeden a půl tuny železa mu nevratně poškodilo míchu. A tak se vlastně dostal ke sledge hokeji.

 

O tom, jak se s úrazem vyrovnal, nejlépe svědčí to, že téměř bezprostředně po něm zvládl zrekonstruovat dům. Zdeněk Šafránek se zkrátka nebojí ničeho. "Asi jedině výjezd na handbiku na Sněžku mě dostal na dno fyzických sil," vzpomíná s úsměvem.

 

 

Ví, pro koho být vzorem

 

"Hokej pro mě znamená život. Když dám gól, nebo vyhrajeme zápas, zažívám obrovskou euforii. Na každý zápas si vozím fotku rodiny, na kterou se podívám vždycky před tím, než jdu na led, abych věděl, pro koho to dělám a pro koho chci být vzorem," popisuje dvojnásobný táta Zdeněk Šafránek, který se spolu se svým týmem stal tváří Toyoty podporující Český paralympijský výbor.

 

Levé křídlo v jeho týmu hraje Zdeněk Krupička. Narodil se bez nohou a vyrůstal v Jedličkově ústavu. Z průšviháře a raubíře, který ani bez nohou nedokázal vydržet na jednom místě, vyrostl úspěšný reprezentant. "Nikdy jsem nepoznal, jaké to je chodit. Díky sledge hokeji si ale život užívám naplno," vypráví.

 

Přišel o nohu ve dvaceti. Rodiče byli na olympiádě v Mnichově

 

Brankářem českého sledge hokejové týmu je Michal Vápenka, který zároveň patří k těm nejzkušenějším hráčům. Pchjongčchang totiž pro něj byly dokonce už čtvrté paralympijské hry. Ve dvaceti letech přišel o nohu při autonehodě. Největší oporou mu tehdy byli rodiče, kteří ho zároveň přivedli ke sportu. Kromě hokeje se totiž věnuje i florbalu, na letní paralympiádě byl také s volejbalovým týmem.

 

 

"Rodiče byli mou velkou inspirací a sportovním motorem, oba totiž byli na olympiádě v Mnichově," přiznává Michal. "Hokej je můj srdeční sport, od mala jsem ho sledoval, ale jako dítě jsem se k němu nikdy nedostal. Vlastně až díky hendikepu jsem se dostal ke sportu, který jsem doopravdy chtěl dělat," uzavírá.

lju TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - HSG Wetzlar

   14:25

   Element (414)

   14:35

   Basketbal: Iberostar Tenerife - Filou Oostende

 • Nova Sport 2

  • Premier League Darts 2019

   09:00 10:55
   10:55

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo - NEJ akce 2015 - 2020

   11:25

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   11:50

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

   12:20

   UFC Reloaded (30)

   13:00

   NBA Classic Games: Baltimore Bullets - Milwaukee Bucks

Celý program