Hvězdy zuří

Zničená hra legálním podvodem? Hvězdy Fortnite si stěžují na nefér podmínky

Fortnite a legální cheat?
Zdroj: Fortnite
Téma:

Před pár dny skončil turnaj FNCS Invitational v oblíbené hře Fortnite. Jenže místo spokojených hráčů se ozývají ti naštvaní. Vadí jim zejména AIM assist, tedy asistent míření, který znatelně nadržuje hráčům na ovladačích. Odpůrci této mechaniky to berou za legální cheat.

Turnaj o dva miliony dolarů za sebou zanechal hořkou pachuť. Ač se někteří úspěšní hráči umístili na vrcholu žebříčku i tak, jiní favorité skončili na podstatně horších místech. A viní z toho právě AIM assist. Podle nich hrají totiž hráči s ovladačem mnohem agresivněji, protože ví, že jim AIM assist pomůže.

A rozčílilo to i slavné hráče této battle royale hry. Jako první vyšel se stížností na světlo Turner „Tfue“ Tenney. Podle něj se jedná o legální podvádění. Ač se hře věnuje celkem pravidelně a patří mezi nejlepší hráče, kvůli častým smrtím proti hráčům na ovladačích se umístil až na 261. místě. „AIM assist zničil Fortnite pro hráče s klávesnicí a myší. Vypadá to, že si bohužel budeme muset najít novou hru,“ napsal na svůj twitter.

Tfue také zveřejnil několik videí, kterými názorně ukázal, proč tahle pomůcka hru ničí ostatním. AIM assist totiž během sekundy zamíří zbraň na nepřítele. Samozřejmě zamíří na tělo a nikoliv na hlavu, ale pokud má hráč například brokovnici nebo samopal, dokáže během chvilky soupeře zničit. A právě ten, který hraje s myší, má takřka nulovou šanci stihnout zamířit.

Do diskuze se vložil i nejznámější světový streamer Tyler „Ninja“ Blevins, který rovněž strávil ve Fortnite spousty herních hodin. „Nepoužívám to. Bude to teď na důvěryhodných špičkových profesionálních hráčích, kteří mají obrovský vliv, aby oslovili Epic (vývojář hry Fortnite, pozn.red.) a byli dost hlasití, jestliže chceme, aby byla hra férovější,“ nabádal hráče. „Bude to na vás, chlapi. Já s tím nemohu nic dělat,“ vysvětlil.

AIM assist je určen hráčům na ovladačích, které mají ztížené míření oproti uživatelům s myší. Znatelně jim usnadňuje souboje, ne vždy je to ale takto citelné. Pokud například probíhá turnaj, ve kterém hrají všichni na konzolích, není AIM assist žádnou výhodou, když ho má vlastně každý. V turnaji, který se však koná na počítačích a část hráčů vymění klávesnici za ovladač kvůli výhodě, už to problém trochu je.

Je teď otázka, jak na to zareagují samotní vývojáři. Po zatím posledním updatu je totiž stále více hráčů naštvaných. Navíc většinu z nich momentálně zaujala nová střílečka Valorant od konkurenčního vývojáře Riot Games.

Související témata:
maj

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Házená: Die Eulen Ludwigshafen - THW Kiel

   13:05 14:30
   14:30

   Biggest Peak Project - Mt. Baker & Castelton Tower

   15:00

   Classic match Ligue 1: Paris Saint - Germain - Stade Brestois

   16:45

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights (6)

   17:00

   Off-road Maraton (1)

   17:20

   Filip Řeháček - zimní příprava

 • Nova Sport 2

  • NBA Classic Games: Cleveland Cavaliers - Chicago Bulls

   13:00 14:40
   14:40

   NBA - Geniální akce 2015 - 2020

   15:05

   NHL: Vancouver Canucks - Buffalo Sabres

   16:50

   Element (417)

   17:00

   Fotbal: Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov

   18:45

   Běhej lesy - Slavkovský les

Celý program