Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

rio 2016 fenomén z jamajky

Zlatý hattrick je na světě! Bolt ukázal, kdo je králem sprinterů

Zdroj: TV Nova

Usain Bolt jako první sprinter v historii ovládl na třech olympijských hrách po sobě běh na 100 metrů. Fenomenální Jamajčan ve finálovém závodu v Riu de Janeiro porazil hlavního rivala Američana Justina Gatlina, i když mu nevyšel start a musel své soupeře dotahovat.

Bolt zvítězil ve svém nejlepším letošním čase 9,81 sekundy. Gatlin, který vede tabulky této sezony výkonem 9,80, byl pomalejší o osm setin. Třetí skončil v osobním rekordu 9,91 mladý Kanaďan Andre De Grasse. Všichni tři medailisté si zopakovali umístění z loňského mistrovství světa v Pekingu.


Po závodu si Bolt svůj rekordní triumf užíval. Při vítězném kolečku mával do kamer, dělal tradiční vítězná gesta a fotil se s jamajskými fanoušky v ochozech. S kloboukem na hlavě a obrovským maskotem v rukách se vyfotil i se svými rodiči.


"Je to dobrý start do těchto olympijských her. Hodně lidí pochybovalo, ale mně se to podařilo. Jsem v lepší formě než v minulé sezoně," řekl Bolt bezprostředně po závodu, do kterého tradičně nejlépe odstartoval Gatlin. Bolt se však kolem něj v závěrečných metrech nezadržitelně prohnal.

Usain Bolt
Zdroj: profimedia.cz Usain Bolt


"Vždycky má výborný start, mně se nepovedl. Ale říkal jsem si: Žádnou paniku, jeď si podle svého. Ze záznamu to vypadalo hůř, než se mi zdálo v závodě. A po semifinále, v kterém se mi běželo dobře, jsem si věřil," řekl Bolt, jenž byl nejrychlejší i v semifinálové části závodu časem 9,86.Měl velkou radost, že vyvrátil pochybnosti, které se nad ním v posledních dvou sezonách vznášely i vinou častějších zranění. "Přesně kvůli tomuhle jsem trénoval a věřil. Říkal jsem vám, že to chci dokázat," uvedl. "Nebylo to dokonalé, ale povedlo se a jsem pořádně pyšný na to, že jsem to zvládl. Nikomu jinému se to nepodařilo, ani se o to nepokoušel," uvedl Bolt.


Sprinter, který za týden oslaví třicáté narozeniny, získal sedmé olympijské zlato. Obhajoba ho čeká ještě na dvojnásobné trati a ve štafetě na 4x100 metrů. "Ještě mám před sebou dva kroky. Někdo říkal, že se mohu stát nesmrtelným, a pokud se mi to podaří, asi to tak bude," řekl. "Zůstaňte naladěni. Ještě dvě vítězství a můžu skončit."

Usain Bolt
Zdroj: profimedia.cz Usain Bolt


Bolt se dočkal v zaplněném Olympijském stadionu ovací. Aktéři finálového boje vstupovali do arény po jednom a jakmile se Jamajčan dostal na dráhu, v ochozech nebylo nic slyšet. "Bolt, Bolt, Bolt," křičeli diváci.


S jeho přijetím kontrastovalo bučení diváků při Gatlinově nástupu. "To mě překvapilo," komentoval to Bolt. Důvodem nejspíš byla Gatlinova dopingová minulost. "Je to poprvé, co jsem přišel na stadionu a diváci někoho vybučeli. Byl jsem v šoku," uvedl Jamajčan.Do historie se Bolt zapsal také jako druhý nejstarší olympijský vítěz stovky po Britovi Linfordu Christiem, kterému bylo při triumfu v roce 1992 v Barceloně 32 let.


Před olympijskými hrami nebylo jasné, v jaké formě Bolt po nedávných zdravotních problémech dorazí. Na dráze však opět kraloval, i když čas 9,81 je nejpomalejší, jakým kdy získal zlato na olympiádě či mistrovství světa.


"Čekal jsem, že poběžím rychleji. Ale mám radost z toho, že jsem vyhrál. To je hlavní," dodal držitel světového rekordu 9,58 sekundy.

ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 15:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   15:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Northampton Saints

   16:45

   Fotbal: LA Galaxy - Colorado Rapids

   18:35

   NHL News

   18:50

   Odpolední Sportovní noviny

   18:55

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:45

   Fotbal: Orlando City SC - FC Cincinnati

   14:45

   Element (388)

   15:00

   UFC Main Event (3)

   15:50

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   17:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   19:20

   Sportovní originály - 180 s Darylem Gurneym

Celý Program