zlatá medaile

Zlatá Ester Ledecká: Tajemství úspěchu zázračné lyžařky z Česka

Ester Ledecká
Zdroj: Profimedia
Ester Ledecká na olympijských hrách v Koreji

Ester Ledecká dnes zaskočila celý sportovní svět. Její úspěch přesahuje hranice lyžování, protože doteď sbírala vavříny hlavně na snowboardu. Vítězství v SuperG se ale nenarodilo z ničeho nic. Za vším stojí její tvrdá příprava a v posledních dvou sezonách také spolupráce s bratry Bankovými, které přibrala do svého sjezdařského týmu.

Jména Ondřej a Tomáš Bankovi nejsou pro české fanoušky lyžování ničím neznámým. Bratrská dvojice se skoro už dvě dekády stará o úspěchy českého sjezdového lyžování. Starší Tomáš trénoval svého mladšího bratra Ondřeje a jejich spolupráce přinášela ovoce. Kdyby se Ondřejovi vyhýbala zranění a měl trochu více závodnického štěstí, mohl si také sáhnout na úplný vrchol lyžování. Naposledy na minulé olympiádě v Soči sahal Ondřej Bank po medailích hned ve dvou disciplínách, ale neměl štěstí.

 

 

Ondřej už ukončil kariéru a společně s Tomášem vyslyšeli nabídku Ester, aby se zapojili do jejího týmu. A hned byl znát progres. Když startovala v závodech světového poháru ve svých oblíbených disciplínách – sjezdu a superG – málokdy skončila mimo bodované příčky. Z devatenácti dosavadních startů byla jen šestkrát mimo bodovanou třicítku. O takové statistice si většina světových sjezdařek při prvních startech mezi elitou můžu jen nechat zdát.

 

Ledecká má obrovskou výhodu, že může těžit ze zkušeností bratrů Bankových. Ondřej, který má bohaté závodní zkušenosti vybírá její trasu při závodě – poradí, kde zatočit dříve, kde nechat lyže jet, kdy naopak je třeba si rychlost pohlídat, nebo ve kterém místě je nejvýhodnější najet na skok – zkrátka ladí detaily, aby jízda Ledecké vedla co nejpříměji do cíle v co nejkratším čase. Starší Tomáš hlídá Ledecké techniku, postavení na lyžích a dává rady před závodem. Tým samozřejmě funguje komplexně a všichni se na jeho chodu podílí nejlépe, jak dokážou. A pak z toho může vzniknout takový úspěch, jako je zlatá medaile na olympijských hrách.

 

 

Často se také objevují názory, že Ledecká začala lyžovat a hned vyhrává. To ale není pravda, když se podíváte do jejích výsledků na stránkách mezinárodní lyžařské federace FIS, zjistíte, že tato talentovaná supersportovkyně se na dvou rychlých prkýnkách mezi brankami prohání už od sezóny 2010/2011, teda bezmála osm sezon. A za tu dobu zaznamenala hned 63 umístění na stupních vítězů – ať univerzitních závodech, nebo jako teď naposledy na olympijských hrách. O výsledcích na snowboardu u několikanásobné mistryně světa snad ani nemá cenu psát…

 

GALERIE: Ester Ledecká vyhrála na olympiádě v lyžování zlato

1
/
6
Zdroj: Profimedia
Ester Ledecká

 

Předseda úseku Alpských disciplín Svazu lyžařů České republiky Aleš Krýzl nemá o jejím talentu pochyby, ale mrzí ho, že nebude startovat ještě ve sjezdu. "Že jsi, Ester, ohromný talent, jsme věděli. Že bys mohla být v SG do patnáctky , možná do desítky, jsme doufali. Že dáš přednost snowboardovému PGS před závodem ve sjezdu, který byl do OH tvou nejúspěšnější disciplínou, jsme brali s mírným smutkem na vědomí. Ale že neúčast v olympijském závodu ve sjezdu vynahradíš zlatem v superobřím slalomu, to je fakt neskutečný a velká bomba!!!! Díky! Ester, moc Ti gratuluji, stejně jako celému týmu - Tomáš Bank, Ondra Bank, Roman Kouřil, fyzio Kuba Marek, rodiče Zuzana a Janek Ledecký a děda Klapáč - taky medailista," napsal Krýzl závodnici.

hru TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 23:45

   NHL: Winnipeg Jets - Anaheim Ducks

   23:45

   Element (402)

   23:55

   Basketbal: Turk Telekom - SIG Štrasburk

   01:30

   adidas Rockstars

   02:05

   NHL: Edmonton Oilers - Buffalo Sabres

   09:00

   Ranní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 21:05 23:35

   NBA: Brooklyn Nets - Denver Nuggets

   23:35

   NBA - akce měsíce

   23:45

   Házená: TSV Hannover-Burgdorf - Füchse Berlin

   01:15

   UFC Reloaded (7)

   02:00

   UFC Reloaded (8)

   02:50

   Florbal: TPS - Nokian KrP

Celý Program