galerie Jak šel čas s Dominikem Haškem?

Život Dominátora: Stanley Cup, Síň slávy, ale i rozvod či napadení

Dominik Hašek
Zdroj: NHL media

Vztah Dominika Haška a Libuše Šmuclerové po třech a půl letech skončil. Pro legendárního hokejistu je to další z milníků. Pojďme si připomenout nejdůležitější momenty jeho života, od hokejových začátků, přes působení v NHL až po současnost.

Hašek odstartoval svou dlouhou sportovní kariéru už v 16 letech, kdy se poprvé postavil do brankoviště za obránce pardubického áčka. Už za dva roky, v únoru 1983, pak hájil reprezentační klec. Stal se vůbec nejmladším brankářem v historii československého národního týmu.

 

V témže roce okusil poprvé i atmosféru světového šampionátu. V Německu kryl záda Jiřímu Králíkovi, šanci ale dostal ve dvou utkáních a i on přispěl ke stříbrným medailím. V té době studoval Dominik Hašek pardubické gymnázium, kde potkal Alenu, svoji budoucí manželku. Vzali se po šestileté známosti.

 

112

Galerie: Vzestupy a pády Dominika Haška. Jak šel čas s Dominátorem?

Zdroj: Profimedia

Za své úspěchy byl Hašek uveden v Torontu do Síně slávy

Hodnocení:

 

Klíčovým datem pro Haška byl 8. červen 1983. V 11. kole draftu NHL po něm sáhli zástupci Chicaga Blackhawks a mladý hokejista udělal další krok ve své kariéře. Ve vytouženém angažmá mu ale bránila tehdejší těžká doba. Chicago nabízelo brankáři smlouvu několikrát, kontrakt však podepsal až po pádu komunistického režimu v roce 1990. Do té doby stihl dva mistrovské tituly s pardubickou Teslou a další dvě medaile, tentokrát bronzové, z mistrovství světa.

 

 

Zámořskou kariéru načal na farmě v Indianapolis, brzy se ale dostal do NHL a hned ve druhé sezóně přispěl k úspěchu v podobě finále Stanley Cupu. Jeho jméno je však nejvíce spjato s Buffalem. Za Sabres chytal v letech 1992 - 2001.

 

Během svého působení v Buffalu dosáhl gólman s devětatřicítkou na zádech i svého největšího reprezentačního úspěchu. Snad každý, kdo v té době už dokázal vnímat okolí, si pamatuje na legendární olympijský turnaj v Naganu. Vstávali jsme tenkrát brzy ráno, ale vyplatilo se to. "Dominátor" vychytal v semifinálových nájezdech Kanadu a ve finále nedal šanci ani Rusům. O rok později si i s Buffalem zahrál finále Stanley Cupu.

 

S Detroitem získal Hašek dvakrát Stanley Cup
Zdroj: NHL media

 

Slavného poháru se ale dočkal až v Detroitu. A to hned dvakrát. Trofej zvedl nad hlavu v letech 2002 a 2008. NHL si zahrál i za ottawské Senátory, v závěru kariéry se pak vrátil do Pardubic a brusle definitivně pověsil na hřebík po ročním angažmá ve Spartaku Moskva.

 

Kromě dvou Stanley Cupů a dalších týmových ocenění získal i řadu individuálních trofejí. Kromě jiných získal dvakrát Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče NHL, šestkrát pak byl v zámoří vyhlášen nejlepším brankářem.

 

Za celou svou úspěšnou kariéru byl Dominik Hašek zaslouženě odměněn v listopadu loňského roku, kdy byl jako první Čech uveden v Torontu do Síně slávy. Letos v lednu pak v aréně v Buffalu vyvěsili jeho dres s číslem 39.

 

A v Buffalu byl na Haškovu počest vyvěšen jeho dres
Zdroj: NHL media

 

Dominik Hašek proslul i opakovanými konci kariéry. Poprvé jej oznámil právě po ročníku 2001/2002. Přestěhoval se s rodinou zpátky do České republiky, ale na sport nezanevřel. Pustil se do in-line hokeje, ale právě s tímhle sportem se pojí nepříjemná epizoda v jeho životě. V květnu 2003 napadl během utkání protihráče Martina Šílu. Hašek tehdy dle svědků hokejistu srazil, sedl si na něj a hokejkou několikrát udeřil. Šíla si z incidentu odnesl zlomený nos, zhmožděnou krční páteř a otřes mozku a musel být hospitalizován na neurologii. Dominik Hašek tehdy vyvázl s dvoutisícovou pokutou a roční stopkou v extralize ledního hokeje.

 

Pro Haška to však nebyl první škraloup v jeho kariéře. Už v roce 1995 musel za jízdu pod vlivem alkoholu odpracovat 100 hodin veřejných prací a zaplatit pokutu 850 dolarů. O dva roky později se "vyznamenal" napadením novináře kvůli článku, který o něm zveřejnil během play off. Hašek se sice omluvil, dostal ale třízápasový distanc. Za pár měsíců pak pro změnu v nepřiměřené rychlosti boural se svým ferrari. Alkohol tehdy ve hře nebyl, Hašek zaplatil tisícikorunovou pokutu.

 

Hašek byl i podnikatelem. V roce 1998 založil firmu Dominator, která se specializovala na výrobu sportovního oblečení. Podnikání ale skončilo fiaskem. Za deset let existence se firma na trhu neprosadila, gólman prodělal desítky milionů korun a činnost zastavil.

 

Před třemi lety pak přišel další kotrmelec v Haškově životě. Po třiadvaceti letech manželství se rozvedl s manželkou Alenou. Sám Hašek tvrdil, že s novým vztahem právě s Libuší Šmuclerovou rozvod nesouvisí. Vztah s ředitelku vydavatelství Czech News Center mu vydržel tři a půl roku.
 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:00 02:05

   MONETA Czech PGA Tour (3)

   02:05

   Fotbal: D.C. United - Orlando City SC

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   The Boodles 2019

   10:25

   Cape Epic 2019 - Best of men

   10:50

   Spartan race – Dolní Morava

 • Nova Sport 2

  • 01:50 03:15

   The Boodles 2019

   09:00

   World Cup of Pool 2019

   11:25

   Major League Soccer Highlights (16)

   11:50

   Fotbal: D.C. United - Orlando City SC

   13:35

   Carabao Cup 2019

   14:05

   DFB Pokal 2019

Celý Program