Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 12.9. 2016 18:34
rio 2016 silná žena

Zemřu důstojně, ví Marieke. Má stříbro z Ria a čeká na euthanasii

Marieke Vervoort
Zdroj: Profimedia
Marieke Vervoort

Pro mnohé sportovce je poslední závod symbol loučení s kariérou. Na paralympijských hrách v Rio de Janeiru ale všechny děsí příběh Belgičanky Marieke Vervoortové. Tahle silná žena sportuje navzdory obrovské bolesti, ale utěšuje ji fakt, že už má podepsané dokumenty pro euthanasii.

V České republice je to zakázaná forma ukončení života, v Belgii pro těžce nemocné pacienty jedna z možností, jak důstojně opustit svět.


Příběh Marieke Vervoortové se dostal do médií hlavně díky otevřené zpovědi samotné hrdinky. Už před odletem do Ria se svěřila, že závody na paralympiádě mají být jejími posledními.
 

Marieke Vervoort
Zdroj: Profimedia Marieke Vervoort

V sobotu se postavila na start a nechala na dráze opravdu všechno. Ač brala v Londýně zlato a stříbro na stovce a dvoustovce, nyní se postavila na start závodu na 400 metrů. Nevyhrála, skončila druhá. Ale to nebyl důvod k slzám. Byla ráda, že to zvládla, paralympijský závod snad nikdy nebyl tolik sledovaný.


„Každý vidí, jak se usmívám, jak mám radost z medailí. Druhou stranu ale nevidí. Mívám obrovské bolesti. Někdy mohu spát třeba jen 10 minut,“ říká upřímně. Ale nikdy si nestěžovala. Jen prostě plánuje život tak, jak to osud zařídil.

Marieke Vervoort
Zdroj: Profimedia Marieke Vervoort

Její nemoc ji limituje s přibývajícím časem čím dál víc. „Musím se postupně vzdávat věcí. Ještě před rokem jsem mohla malovat překrásné věci. Teď už to nejde," vypráví. Je poloslepá, vidí prý jen 20 procent toho, co běžný člověk.


I proto se rozhodla pro eutanazii. Ale v Riu vyvrátila, že by její cesta z letiště vedla přímo za lékaři. Ne, ještě umřít nechce.


Vždyť potřebné dokumenty má v ruce už od roku 2008. A má je jako jistotu, že až to opravdu nepůjde, odejde důstojně. "Kdybych ty papíry neměla, už bych dávno spáchala sebevraždu. Doufám, že i další země o tom začnou debatovat. Eutanazie není o tom, že to podepíšete a za týden musíte zemřít..." vypráví.

Marieke Vervoort
Zdroj: Profimedia Marieke Vervoort

Jen ten sport už teď půjde na vedlejší kolej. I když projela cílem v Riu s úsměvem na rtech a pogratulovala kanadské soupeřce Michelle Stilwellové, tak ví, že další závod by pro ni byl obrovským utrpením.
 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

UNIKÁTNÍ ZÁZNAM: Muž natočil svou vlastní sebevraždu!

Dívka vyhrála titul královny plesu. Potom se rozhodla zemřít! Důvod jejího rozhodnutí vám vyrazí dech

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:05 16:45

   Valencia CF - Villarreal CF

   16:45

   Teleshop

   17:00

   Proběhni.se 2019

   17:10

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

   18:50

   NHL News

   19:00

   Odpolední Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 15:25 16:50

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

   16:50

   Teleshop

   17:05

   NHL: Toronto Maple Leafs - Boston Bruins

   19:05

   Premier League Darts 2019

   21:30

   Truck Racing Magazine (2)

   21:50

   Spartan Race – Kutná Hora

Celý Program