Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 30.8. 2016 16:09
foto+video pohled do historie

ZAŠLÁ SLÁVA: Fotbal v Benešově rostl i padal s podnikatelem Švarcem

Zdroj: TN.cz

Peníze hrají ve sportu, a ve fotbale obzvlášť, obrovskou roli. A nejinak tomu bylo i ve středočeském Benešově. Tamní klub si díky štědrému mecenáši v polovině 90. let vyzkoušel na jednu sezonu dokonce nejvyšší českou fotbalovou soutěž!

O zlatou éru benešovského fotbalu se postaral kontroverzní podnikatel a v lecčems i symbol devadesátých let, pan Miroslav Švarc. Vynálezce "švarcsystému" do klubu vstoupil v roce 1990 jako majoritní vlastník a generální sponzor v jedné osobě. A právě díky jeho penězům přišel do klubu dostatek kvalitních hráčů, kteří nakonec Benešovu vykopali tu nejvyšší českou ligu.Pro město to byla velká událost. "Byly tady obrovské návštěvy. Tak jak vidíte dneska, že na Duklu Praha v lize přijde tisíc diváků, tak tady chodilo od třech do osmi tisíc," vzpomíná na zlaté časy bývalý benešovský trenér Zdeněk Machač.


Místní dodnes vzpomínají například na neopakovatelné zápasy se Spartou, Slavií nebo Baníkem. A nevyhnuli se zde ani řádění obávaných chuligánů, když těsně po skončení zápasu se Spartou vtrhli letenští fanoušci na hřiště a dokonce zranili brankáře domácích.


118

GALERIE: Fotbalový stadion Benešov

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Fotbalový stadion Benešov - 9

Hodnocení:


Mnohem více než excesy fanoušků se ale klub zapsal do historie fotbalovými jmény: "Měli jsme tady pana Mičince, pana Knoflíčka, měli jsme tady současného trenéra národního mužstva pana Jarolíma, trénoval tu pan Hřebík," vyjmenovává Zdeněk Machač známé tváře spojené s benešovským fotbalem.


Všechno ale jednou končí a Benešov se po roce odporoučel z nejvyšší soutěže do druhé ligy. "Management klubu se snažil sehnat ještě nějakého většího sponzora, ale bohužel se to nepovedlo a pan Švarc to sám asi nemohl utáhnout," přibližuje důvody sestupu Machač. Sám Švarc, který byl později odsouzen za zpronevěru, do benešovského fotbalu "napumpoval" během pěti let ze svého přibližně 60 milionů korun.Po pádu do druhé ligy sestoupili benešovští ještě do ligy třetí, pak dokonce dospělý fotbal v Benešově na krátko skončil úplně. Po dvou letech se naštěstí našel nový sponzor, místní majitel stavební firmy: "Ten sem přivedl vlastně celý tým z Pyšel, který hrál krajský přebor, takže se nemuselo začínat úplně od píky," popisuje bývalý trenér a současný funkcionář SK Benešov Zdeněk Machač. Začalo se tedy v krajském přeboru, ale už po roce tým postoupil do divize a následně pak i do třetí ligy.


A na této úrovni se drží fotbal v Benešově s menšími výkyvy dodnes. V současné době se v Benešově hraje třetím rokem třetí liga a současné vedení je se situací spokojeno. Dokonce se uvažuje i o rozvoji sportovního areálu. "My bychom se rádi dostali k tomu, že budeme mít novou umělou trávu, jedno tréninkové hřiště nahoře areálu a dvě tréninková hřiště po stranách areálu," popisuje plány do budoucna ředitel městských sportovních zařízení Petr Kotouč.Ačkoliv se situace z první poloviny devadesátých let asi už nikdy nevrátí, je dobře, že se fotbal v Benešově i po pádu podnikatele Švarce podařilo zachránit a udržet na důstojné úrovni.

TN.cz/Jakub Deml