Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2018 10:12
hms nekompromisní verdikt

Záhada zlata pro Masláka: Lajna už je aut, atletika není fotbal!

Oscar Husillos a Pavel Maslák
Zdroj: Twitter / Profimedia
Oscar Husillos a Pavel Maslák

Pavel Maslák je potřetí halovým mistrem světa na čtyřstovce. Sám přiznal, že zlato z Birminghamu pro něj má bronzovou příchuť a trochu litoval své soupeře. Proč vlastně byli Oscar Husillos a Lugelín Santos diskvalifikování?

Ten závode se řešil dlouho do noci. Dokonce nebylo jasné, zda se ještě v sobotu večer uskuteční slavnostní ceremoniál a čtvrtkaři dostanou medaile. I Pavel Maslák zůstával v klidu. Připouštěl, že v závodu prohrál a zasloužil by si bronz, jeho soupeři se prý žádných viditelných provinění, které by je zvýhodnili, nedopustili.


Nakonec bral třetí zlato, a rozhodly málo viditelné detaily. Pravidla atletiky jsou totiž dost přísná a i sudí na světovém šampionátu si počínali nezvykle nekompromisně.
"Vyšlápnutí z dráhy by je nezrychlilo o tolik. Óscar by běžel evropský rekord, což by bylo super. Doufám, že ho to nakopne pro další roky a ten rekord zopakuje," uvedl Maslák. Nakonec druhý Američan Michael Cherry za ním zaostal o 37 setin, bronz získal Deon Lendore z Trinidadu a Tobaga.

Oscar Husillos a Luguelín Santos
Zdroj: Twitter Oscar Husillos a Luguelín Santos

A o jaké vyšlápnutí z dráhy se vlastně jednalo? Oscar Husíllos chyboval v zatáčce a stopa jeho nohy se opravdu ocitla na čáře. Byly to možná tři nebo čtyři centimetry, ale i těch si sudí všimli. Husillose diskvalifikovali podle pravidla 163/3a. „Při všech bězích v oddělených drahách se každý závodník musí pohybovat v jemu přidělené dráze od startu až do cíle. Totéž platí pro kteroukoliv část závodu, která se musí běžet v drahách,“ je přesné znění reglementu.


A pokud budete namítat, že byl Husillos na lajně, vyvedou vás atletičtí rozhodčí z omylu. Atletika není fotbal nebo hokej, kde lajna je ještě součástí hřiště. Španělský čtvrtkař byl tedy fotbalovou terminologií řečeno čtyři centimetry v autu.
Záhadou je vyšlápnutí druhého v pořadí Luguelína Santose. Foto s jeho chybou se do pondělka zatím ještě nikde neobjevilo.

Přešlap nakonec stříbrného Michaela Cherryho
Zdroj: Twitter Přešlap nakonec stříbrného Michaela Cherryho

A spornou zůstává dva dny po závodu i stopa Američana Michaela Cherryho, který také šlápl v závodu na lajnu. Jenže měl štěstí, že to bylo v rovince. I na to totiž atletická pravidla pamatují. „Závodník nebude diskvalifikován, pokud vykročí mimo svou dráhu na rovince, mimo rovné úseky dráhy před a za vodním příkopem při steeplechase či do vnější dráhy (po své pravé ruce) v zatáčce a nezískal tím žádnou materiální výhodu, a přitom nevrazil nebo nepřekážel jinému běžci. Pokud materiální výhodu získal, závodník musí být diskvalifikován,“ stojí v odstavci 163/4b.
 

Pavel Maslák má zlato i proto, že se v těžkém závodu v rozbězích, semifinále i finále udržel ve své dráze. Žádný jeho prohřešek se prostě řešit nemusel. Osm čtvrtkařů tohle štěstí nemělo.
 

Mimochodem, český atlet se triumfem v Birminghamu zapsal do historie. Ještě nikdy se nikomu nepodařilo vyhrát na halovém mistrovství světa závod na 400 metrů třikrát v řadě. Pavel Maslák je prostě fenomén!

ram TN.cz