co si myslí trenér?

Záhada Semih Kaya: Proč milionový stoper nehraje, i když Sparta hoří

Semih Kaya
Zdroj: Profimedia
Semih Kaya
Téma:

Dopředu fajn, dozadu zoufalství. Téma, které zajímá fanoušky fotbalové Sparty se zas a znovu točí okolo složení obrany, okolo stoperů. Trenér Václav Jílek jich má na výběr pět. Šestý čeká na uzdravení. Ale ani po osmém kole není jasné, jaká je nejideálnější kombinace. Navíc ten nejdražší sedí na střídačce. Proč nehraje Semih Kaya? A prodá ho Sparta?

Jde o záhadu jména Semih Kaya. Před čtyřmi pěti lety byl tenhle blonďatý Turek s prořídlou kšticí jedním z nejžádanějších fotbalistů v Evropě. Samozřejmě, bylo to i díky aktivitě jeho agentury, která tušila, že po třech-čtyřech skvělých sezonách v Galatasarayi, včetně solidních vystoupeních v Lize mistrů, je čas na dobrý obchod.


Kaya byl nabízen do Interu Milán, Juventusu či Atlétika Madrid. Cena vyšplhala na 10 milionů euro. Jenže to nějak nedopadlo a další dvě sezony strávil stoper na stadionu Ali Sami Yen, domovském sídle Galatasaraye.


Jenže motivace šla dolů, stejně jako cena a když se ozvala Sparta, tehdy vedená Andreou Stramaciconim, dohoda byla na světě. Cena sice klesla na 2 milionu euro, ale i tak to byl pro Spartu jeden z nejdražších příchodů historie.

Bohužel pro Spartu, Kaya se už ve druhém ostrém zápase zranil. Na začátku své třetí sezony na Letné má odehráno úhrnem 23 zápasů či 1783 minut. Suverénně nejmíň ze všech ostatních stoperů.Když se ujal kormidla Sparty trenér Václav Jílek, vypadalo to ale, že se časy změní. Nový kouč dokázal dostat do hry Kangu a přesvědčil i trucujícího Mandjecka. A i Kayu na začátku přípravy stavěl do hry. Jenže jak se ukázalo, byla to zřejmě jen varianta B.„Měli jsme problém, že v přípravě byli zranění Radakovič s Costou, David Lischka se do toho fyzicky nedostal. Semih se tím dostal do zápasů a odehrál toho v rotaci nejvíc,“ říká trenér Sparty pro deník Sport.


Kaya přípravu zvládl solidně, jenže přišel první ostrý zápas se Slováckem a prohra 0:2. „Vsadili jsme na něj, první zápas nevyšel, ale nechci to házet na něj,“ říká Jílek. „Čekali jsme na Costu, byl jsem přesvědčený, že nám pomůže,“ dodal.


Stoperská dvojice Kaya – Costa však padla prý z důvodu, že se do pohody na stoperu nedostal i druhý jmenovaný. A Jílek se rozhodl vsadit na dvojici Štetina – Radakovič. „Podrželi jsme Lukáše, pak skočil zpátky Uroš a zase jsme vrátili k Lukášovi. Jevili se nám v tréninku výš něž Semih, proto padla volba na ně,“ vypráví o zatím neúspěšném procesu tvorby stoperské dvojice Václav Jílek. Nakonec přišel do týmu David Hancko a bylo o dalšího stopera víc.


Jenže na Kayovu pozici to zřejmě stejně už nemělo vliv. „V létě jsem si říkal, že by Semih mohl být lídrem, nejen na hřišti. Sázel jsme na to. Pro kluky je velmi důležitým článkem z pohledu provázání týmového ducha. Spoléhal jsem, ale na hřišti se to neukázalo,“ vysvětluje trenér Václav Jílek zklamání nad Kayovými výkony.


Zatím poslední velkou akcí Semiha Kayi byl rozhovor před pohárovým dvojutkáním s Trabzonspoerem, kdy fotbalista coby znalec tureckého prostředí naznačoval, že na tribuny přijde 50 tisíc lidí. Přišlo jich asi 40 tisíc.


To ale byla jeho jediná stopa ve dvojutkání. Zápasy celé proseděl na střídačce a hodil se spíš jen jako překladatel a průvodce.


Semih Kaya je tedy aktuálně zřejmě jedním ze tří obránců, pro které se hledá nové angažmá. Třeba i proto, aby se ulevilo pokladně. Radakovič už se domluvil na hostování v ruském Orenburgu. Dalším na řadě je Štetina, pro kterého zřejmě bude na rozdíl od Kayi najít nový klub jednodušší. "Jediné, co k situaci můžeme říci je to, že Semih Kaya trénuje a je stále členem týmu," řekl ve středu webu TN.cz tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Jasno ale bude do neděle, kdy se domácí přestupový trh uzavře.

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • GCF 62 - Cage Fight Olomouc

   18:00 21:00
   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL News

   21:20

   Filip Řeháček - Andalusie

   21:35

   Off-road Maraton (2)

   22:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - Dallas Stars

 • Nova Sport 2

  • NBA: Los Angeles Lakers - Denver Nuggets

   18:55 20:55
   20:55

   Fotbal: Stade Reims - Paris Saint - Germain

   22:50

   Fotbal: Leicester City - Arsenal FC

   00:35

   UFC Reloaded (62)

   01:35

   NBA: Miami Heat - Boston Celtis

   02:10

   NBA - Nejlepší akce nováčků 2015 - 2020

Celý program