OH v Tokiu

Žádné politické gesto! Olympijský výbor potrestá každé pokleknutí

Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že jakýkoliv projev rasové nerovnosti na Olympijských hrách bude potrestán. Nechce připustit protesty sportovců na pódiu, stadionech či ceremoniálech.

Řeč je o pokleknutí či zvednutí pěsti do vzduchu. Jedná se tedy o klasické projevy politického hnutí Black Lives Matter.


Pravidlo číslo 50 Mezinárodního olympijského výboru zakazuje jakýkoliv druh politické, rasové či náboženské propagandy a demonstrace.


Vznikaly samozřejmě odlišné pohledy od různých lidí. Šéf světové atletiky Sebastian Coe pronesl, že by sportovci měli mít právo vyjádřit politický názor či protest během her.

 

Šéfka komise atletů MOV Kirsty Coventryová ale provedla kontrolu pravidla 50 a potvrdila, že většina sportovců je proti vyjadřování politického názoru.


Coventryová uvedla, že od června 2020 mluvila s třemi tisícovky atletů a sportovců. Podle jejího průzkumu si 70% z nich nepřeje politická gesta na pódiu, stadionech či ceremoniálech.

„Rozhodli jsme kvůli většině sportovců, se kterými jsme mluvili. To je to, o co žádají,“ dodala bývalá plavkyně původem ze Zimbabwe, která dodnes drží světový rekord ve znaku.


Letošní olympiáda  v Tokiu se musí obejít bez zahraničních diváků:Sledujte sport i na portálu Voyo, kde najdete přímé přenosy i záznamy sportovních utkání.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

David Panuška TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Stade Rennes - Paris Saint - Germain

   20:55 23:00
   23:00

   NHL News

   23:15

   NHL: Nashville Predators - Carolina Hurricanes

   01:05

   NHL: Chicago Blackhawks - Dallas Stars

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Chicago Blackhawks - Dallas Stars

 • Nova Sport 2

  • NBA: Los Angeles Clippers - New York Knicks

   21:35 00:05
   00:05

   NBA: Denver Nuggets - Brooklyn Nets

   02:05

   NHL: Calgary Flames - Ottawa Senators

   09:00

   World Cup of Pool 2021

   11:30

   Házená: Bergischer HC - SC Magdeburg

   13:00

   World Cup of Pool 2021

Celý program