Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

reportáž vždycky jsme to uměli

Z můstku je rozhledna. Češi ale skáčou na lyžích dál a drží tradici

Skoky na lyžích v České republice
Zdroj: Profimedia
Skoky na lyžích v České republice

Raška, Ploc, Sakala, Parma, Koudelka... A kdo bude další? Možná Viktor Polášek. Ze zámoří přišla zpráva, že se stal juniorským mistrem světa! Češi měli vždycky velmi dobré skokany na lyžích. Je to vlastně zázrak. Vždyť skoro všechny můstky zanikly...

Málokdo to ví, ale vůbec první mistr světa ve skocích na lyžích byl Willy Dick. Rodák ze sudetských Vejprt měl sice německé jméno, ale závodil za Československo. A na světovém šampionátu, které v roce 1925 hostily Jánské Lázně na velkém můstku zvítězil. Bronz bral pak bral rodák ze Svobody nad Úpou František Wende!


V České republice bylo svého času pět skokanských areálů a teď se v zimě skáče vlastně už jen na jednom velkém můstku.

Vnuk Jiřího Rašky Jan Mazoch a můstek ve Frenštátu
Zdroj: Profimedia Vnuk Jiřího Rašky Jan Mazoch a můstek ve Frenštátu

Jiří Raška vyrůstal ve Frenštátu, pak přišla éra harrachovského Pavla Ploce a po něm třeba slávu Frenštátu vrátil Jiří Parma. Po Jaroslavu Sakalovi přišli Jakub Janda nebo Roman Koudelka. Právě ten před deseti lety vyhrál juniorské mistrovství světa. A k tomu pak postupně přidával pět vítězství v závodech Světového poháru.


Jenže Koudelkovy úspěchy byly v poslední době ojedinělé. A už se zdálo, že české skoky na lyžích pomalu zmizí.

Mapa českých skokanských areálů
Zdroj: TN.cz Mapa českých skokanských areálů

Ze skokanského můstku na šumavském Zadově je malé muzeum a rozhledna. Naposledy se na něm skákalo v roce 1996, rekord drží skokem dlouhým 95 metrů Pavel Ploc.


Ale třeba Františka Švehlu to muselo dlouho mrzet. Téměř osmdesátiletý chlapík jezdil skákat na veteránská mistrovství světa a ve své kategorii se pravidelně umisťoval v popředí výsledkové listiny. Na můstku, který stojí necelý kilometr od jeho domu však nemohl trénovat protože celé doskočiště postupně zarostlo křovím.

František Švehla a můstek na Zadově
Zdroj: Profimedia František Švehla a můstek na Zadově

Ve Frenštátu pod Radhoštěm se můstky otevíraly díky úspěchům Jiřího Rašky. První z nic vyrostl 40 dnů po zlatu z Grenoblu. Konstrukci K42 pak následovaly sedmdesátka i devadesátka. Sám olympijský vítěz na něm pak i trénoval a vyrostly na něm osobnosti jako Jiří Parma, František Jež nebo Jaroslav Sakala.


Na Horečkách jsou nyní v provozu čtyři skokanské můstky K95, K45, K20, K9, které všechny prošly rekonstrukcí. Jenže v provozu jsou jen v létě. "Poslední zimy nebyl sníh, skákalo se jen chvilku a ani se nečekalo, že by přišla zima. Nastříkání sněhu stojí spoustu peněz," říká správce areálu ve Frenštátu Jiří Novotný.

Můstek v Novém Městě na Moravě
Zdroj: Profimedia Můstek v Novém Městě na Moravě

O víkendu ale přece jen dojde na tradiční Raškohrátky. Upraví se můstek K9, na kterém závodí děti. Velké můstky se ale ani letos, ač napadl sníh, připravovat nebudou.
 

Podobně to funguje i v Novém Městě na Moravě. Na kopci Šibenice jsou dva můstky s konstrukčními body K53 a K28. Ale i zde se kvůli nejisté zimě skáče z nerezové stopy jen v létě na plastové doskočiště. V sedmdesátých letech přitom na Vysočině vyrostla i honosná konstrukce můstku K70. Časem ale i ona zmizela z mapy. Můstek odstřelili a rozebrali. 

Můstek K28 v Novém městě na Moravě
Zdroj: Profimedia Můstek K28 v Novém městě na Moravě

V Liberci na Ještědu se v roce 2009 konalo mistrovství světa. Jenže dnes už se skáče jen někdy. Letos se ani můstky nepřipravovaly. Upravený na skoky a na tréninky je v letošní sezoně jen střední můstek K90 v Harrachově.


"Češi jezdí trénovat do zahraničí. Je to často Engelberg, ale třeba Roman Koudelka jezdí do Planice za trenérem Schallertem," říká televizní komentátor skoků na lyžích Radek Barkman.

Skokanský areál v Harrachově
Zdroj: Profimedia Skokanský areál v Harrachově

Češi se dnes dívají konkurenci většinou na záda a úspěch ve Světovém poháru bývá sporadický. Prý to ale s českým skokem na lyžích tak bledé není.


"Vyrostlo šest nebo sedm kluků s kvalitou pro Světový pohár, další čtyři můžou skákat kontinentální pohár a další jsou junioři na regionálních závodech nebo FIS cupech," vypočítává odborník na skoky na lyžích. "Je ale potřeba zmínit že Češi mají výborné juniory. Polášek, Vančura, Štursa, to je už mladá generace, která boduje ve Světovém poháru a jednou nahradí současný tým," dodává.
 

Jeho slo

Viktor Polášek
Zdroj: facebook Viktor Polášek
va byla se možná brzy potvrdí. Viktor Polášek, který první velké skoky prožil v Novém Městě na Moravě už se pyšní zlatem z mistrovství světa. A ač v Čechách můstky většinou pomalu chátrají, tradice zůstala. A s ní snad i víra, že bude líp.

Tomáš Rambousek TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 19:15 19:45

   Rychlá kola (11)

   19:45

   Off-road Maraton (7)

   20:10

   Truck Racing Magazine (10)

   20:30

   Czech rally - Speciál

   20:50

   Večerní sportovní noviny

   21:00

   MotoGP – FIM Awards Ceremony 2019

 • Nova Sport 2

  • 18:05 20:05

   NBA: Chicago Bulls - Brooklyn Nets

   20:05

   Grand Slam of Darts 2019

   22:00

   Truck Racing Magazine (10)

   22:20

   Czech rally - Speciál

   22:45

   NHL: Vancouver Canucks - Colorado Avalanche

   00:30

   UFC Reloaded (2)

Celý Program