mistrovství světa v šipkách

Největší senzace mistrovství! Obhájce titulu skolil německý obr!

Jiří Průša, Zuzana Říhová
27.12. 2020 23:21

Šipkařské mistrovství světa zažilo ve třetím kole pořádný šok. Z turnaje totiž vypadl obhájce titulu Peter Wright, když nestačil na Němce Gabriela Clemense. To Michael van Gerwen bez ztráty setu postoupil dále.

Světová patnáctka proti osmnáctce, to měl být vyrovnaný souboj Simona Whitlocka s Krzysztofem Ratajskim. Jenže naděje fanoušků zklamal Čaroděj při zavírání. I když se mu dařily vysoké náhozy, doubly vůbec netrefoval.

Australan tak zaujal nejvíce v třetím legu zápasu, když hodil dvě šedesátky a trojnásobek jedničky. Caller Paul Hinks zahlásil 180, jelikož se mu zdálo, že jsou všechny tři šipky v šedesátce. Sám Whitlock se ale přiznal a opravil ho, že je to pouze 123. Body Čarodějovi v závěru chyběly a v legu i setu nakonec prohrál.

Ani v dalších setech se Whitlockovi nedařilo a Ratajski vyhrál 4:0 na sety. Zajímavostí je, že to byl nakonec Australan, kdo skončil s vyšším bodovým průměrem o pár desetin, oba měli na tři šipky přes 93 bodů.

V druhém zápase se utkali dva nenasazení hráči Ryan Searle s Kimem Huybrechtsem. "Heavy Metal" začal vyhraným setem 3:0, ale Belgičan odpověděl stejnou mincí. Vzápětí však Angličan znovu získal set poměrem 3:0.

Ve čtvrté sadě měl Huybrechts osm šipek na srovnání na 2:2, ale zavřít se mu nepodařilo a po Searleově zavření a získání setu vztekle praštil lahví vody o stůl.

Po přestávce se Hurikán vrátil klidnější a získal svůj druhý set, ale v tom šestém už na svého soupeře nestačil. Ryan Searle tak vyrovnal své kariérní maximum na mistrovství světa, kterým je čtvrté kolo z roku 2019.

Poslední duel odpoledního programu měl jednoznačný průběh. Dimitri van den Bergh sice nastoupil s ortézou na pravém koleni, ale na jeho hře nějaké zranění nebylo vůbec znát.

Jermaina Wattimenu smetl ve čtyřech setech díky průměru přes 96 bodů na tři šipky a kvalitnímu zavírání, jehož úspěšnost měl 46 %.

Večerní program začal soubojem Joe Cullena s Jonnym Claytonem. Velmi vyrovnaný souboj se rozhodl až v posledním legu posledního setu. Cullen o výhře rozhodl, když sto bodů zavřel na single 20 a dvakrát double 20.

Poté došlo na největší překvapení turnaje. Obhájce titulu Peter Wright proti Gabrielu Clemensovi už nenastoupil v žádném bláznivém převleku a zároveň nenastoupil v dobré formě. Německý Obr se dostal do vedení 2:1 na sety a i v tom čtvrtém byl blízko k výhře.

V tu chvíli však Snakebite zabral a zdálo se, že zbytek zápasu ovládne. Jenže to se nestalo. utkání došlo až do rozhodujícího sedmého setu a v něm do rozhodujícího legu. Clemens měl výhodu podání, kterou využil a poslal domů jednoho z největších favoritů.

Michael van Gerwen poté potvrdil roli favorita v zápase s Evansem. Utkání mělo neskutečně rychlé tempo a velkou kvalitu. Van Gerwen si držel průměr kolem 109 bodů a většinu legů zavřel do čtvrtého kola. Nakonec zvítězil jednoznačně 4:0 na sety.