Seriál nba 22/30

Washington Wizards pod lupou: Famózní Beal a děsivá obrana

Bradley Beal
Zdroj: Profimedia
Petr Janouch
Petr Janouch
23.4. 2020 20:00
Téma:
NBA

Již dvaadvacátý díl tradičního seriálu o NBA je tentokrát zaměřen na tým, v němž dříve působil i aktuálně jediný Čech v zámořské soutěži. Co všechno stojí za aktuálním umístění Washingtonu a proč byl Bradley Beal důležitým stavebním kamenem? Na otázky odpoví následující řádky.

• Bilance 24/40 – 9.místo Východní konference.

 

Bývalý tým Tomáše Satoranského byl letos jakýmsi „zrcadlovým odrazem“ Charlotte Hornets. Tým, s kterým nikdo moc nepočítal, hraje také trochu nad plán, protože Bradley Beal prožil individuálně fantastický rok, udržel si v něm průměr přes 30 bodů na zápas a pomohl Wizards k velmi produktivní ofenzívě, která střílela 115,6 bodů na utkání.

Obrana Washintgonu byla ovšem naprosto katastrofální a připravila ho o reálnou možnost bojovat o play-off. Byla dokonce tak bídná, že Wizards ohrožují historické antirekordy.

 

Už před sezónou bylo jasné, že rozehrávače Johna Walla nepustí vážné zranění v této sezóně vůbec na palubovku a oslabení Wizards byli tipování do „loterie“ (mimo postupové pozice do play-off), když jim bylo v předpovědích odhadováno většinou 25-27 výher za celou základní část.

 

Z tohoto pohledu je současná bilance 24/40, když se vezme v úvahu, že by Wizards měli teoreticky odehrát ještě 18 zápasů, docela solidní. Dokonce mají ještě teoretickou šanci na postup do play-off, i když ztráta 5 a půl zápasu na osmé Orlando už se zdá příliš velká. Navíc mají v závěru základní části velmi těžký los, protože by měli hrát ještě 13 ze zbývajících 18 zápasů proti týmům, které jsou na postupových pozicích do play-off.

 

Wizards sice ani jednou za celou sezónu neměli kladnou bilanci výher a porážek, ale nedopustili žádný velký propad a ani jednou za celý rok neprohráli více než čtyři zápasy za sebou, čímž se nemohou pochlubit ani některé mnohem silnější týmy.

 

Nicméně, obrana týmu kouče Scotta Brookse byla historicky špatná a nedovolila celku z hlavního města USA myslet na postup. Wizards jsou týmem, který se snažil hrát v rychlém tempu, takže samotný počet obdržených bodů nemusí být úplně nejdůležitějším ukazatelem, ale i další čísla jsou hrozivá.

 

Washington dostával v dosavadním průběhu sezóny dokonce 119,7 (!) bodů na utkání a je na cestě k historickému maximu. Dostává více bodů než jakýkoli tým v NBA za posledních 30 let! Wizards sice hrají skutečně velmi rychlý basketbal a jsou na 6. místě ve statistice „pace“ (tempo hry, tedy počet držení míče na zápas), ale ani to je nezachraňuje.

 

Mají totiž druhou nejhorší obranu celé historie NBA i z hlediska obranné efektivity (defensive rating), což je počet bodů, které obdržíte na 100 držení míče soupeře – což tempo hry zcela eliminuje. Wizards dostávají v sezóně 115,8 (!) bodů na 100 držení míče a je víceméně zázrak (a důkaz toho, že mají opravdu dobrou ofenzívu), že dokázali vyhrát už 24 zápasů.

 

Obrovskou zásluhu na tom má především Beal, který byl naprosto nepochopitelně opominut v sestavách pro letošní All-Star Game – přestože je s průměrem 30,5 bodů na zápas na druhém místě tabulky střelců NBA za Jamesem Hardenem. V době, kdy se sestavy uzavíraly, ještě průměr nad 30 bodů na utkání neměl, ale stejně se stal prvním hráčem za posledních 35 let, který měl v sezóně průměr nad 28 bodů na utkání a do All-Star Game nebyl nominován.

 

V hlasování samotných hráčů byl na 2. místě mezi rozehrávači Východní konference, takže by byl dokonce v základní pětce. All-Star Game si ale nezahrál vůbec a v táboře Washingtonu to vzbudilo velké rozhořčení – nutno říct, že oprávněné.

 

Wizards patří mezi týmy, pro které přerušení sezóny nic moc neřeší – určitě nepatří k těm, které toho musí nějak výraznělitovat (aspoň z hlediska samotné hry). Když už něco, tak někteří odborníci mají názor, že to Washingtonu alespoň umožní trochu pošetřit právě zmiňovaného Bradleyho Beala.

 

Ten ve dvou minulých sezónách odehrál vždy plný počet 82 zápasů a letos už jich odehrál dalších 57 (ze 64 svého týmu). A ve všech těchto sezónách měl průměr přes 36 odehraných minut na zápas. I když je mu stále teprve 26 let, je jasné, že je to pořádný „náklad.“

 

Pokud se dají hledat další pozitiva v sezóně, tak bychom asi měli zmínit další dva hráče. Jedním z nich je 22letý nováček Rui Hachimura, kterého si Wizards vybrali v draftu jako č. 9. Sice vynechal kvůli zranění 23 zápasů, ale pokud byl zdravý, potvrdil svůj potenciál a průměry 13,4 bodů a 6 doskoků na zápas při docela solidní úspěšností střelby jsou na nováčka určitě výborné.

 

Životní sezónu pak prožil Lotyš Davis Bertans, který přišel ze San Antonia a byl druhým nejlepším střelcem týmu s 15,4 body na zápas a úspěšností trojek 42,4%. Bertansovi ovšem končí smlouva, a tak je těžké říct, zda ho vedení Washingtonu v týmu udrží.

 

Pro Wizards je samozřejmě klíčový příští rok, kdy by se měl vrátit John Wall. Ve Washingtonu se mohou jen modlit, že bude schopen předvádět výkony odpovídající jeho kontraktu. Superhvězdný rozehrávač už měl v kariéře spoustu zdravotních problémů. Sice ještě není nijak starý a 30. narozeniny oslaví až na konci léta, ale všichni si asi dokážou spočítat, jaké je to vracet se po více než roční pauze zaviněné utrženou achillovkou.

 

A Wall má smlouvu ještě na další tři roky za obřích 130 (!) milionů dolarů, takže vedení klubu nemá moc šancí k manévrování. Wall a Beal by si v sezóně 2022/23 měli dohromady vydělat 85 milionů dolarů (!), takže je jasné, jak těžké je k nim doplňovat sestavu.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Racing Unleashed

   18:00 18:30
   18:30

   MotoGP - FIM Awards Ceremony 2020

   19:45

   Ligue 1 Highlights (11)

   20:40

   Fotbal: EA Guingamp - AC Ajaccio

   22:35

   Racing magazine (10)

   23:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Magazín Evropské ligy (4)

   18:15 19:10
   19:10

   UFC Main Event (7)

   20:05

   Grand Slam of Darts 2020

   00:00

   UFC 255: Figueiredo vs. Perez

   02:00

   UFC Main Event (4)

   02:50

   Házená: HSG Wetzlar - Eulen Ludwigshafen

Celý program