Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Squash Mají pech

Vztek šéfa svazu. Je to cinknuté, říkají squashisté po zvláštní volbě

Ilustrační záběr squashistů během hry
Zdroj: Profimedia
Ilustrační záběr squashistů během hry

Squashisté si dělali velké naděje, že se v roce 2024 konečně dostanou do programu olympijských her. Kde jinde, než ve Francii, říkali si. O to více jsou zklamaní, že v návrhu organizátorů jejich sport nefiguruje.

"Je to až neuvěřitelné," řekl Tomáš Cvikl, šéf tuzemské asociace nově nazvané Český squash. "Squash je ve Francii velkým sportem, očekávání bylo velké a velké je i zklamání," přidala úřadující mistryně republiky Anna Sermeová, jejíž švagrová Camille Sermeová z Francie je světovou čtyřkou a byla tváří kampaně squashe v boji o olympiádu. Další Francouz Grégory Gaultier býval světovou jedničkou.

Češi vybrali přes crowdfundingový projekt 140 tisíc korun na pomoc kampani Světové squashové federace za boj o olympiádu. Zbytečně. Pařížští organizátoři mezi pěti sporty vybrali breakdance, sportovní lezení, skateboarding a surfing. Jejich návrh na doplnění obvyklé skladby olympijských sportů musí schválit MOV.

"Přijde mi, že to je ze strany olympijského hnutí maličko cinknuté. Jestli je pravda, že to pořadatelům nařídili, tak to považuju za neakceptovatelné a skandální. Jako předseda Českého squashe jsem smutný, je to šikmá plocha. V Česku nám to působí problémy při rozdělování peněz, protože jsme neolympijský sport," konstatoval Cvikl.

Oznámení, že se squash na olympiádu do Paříže nejspíš nedostane, vyšlo najevo pár dnů před zahájením šampionátu v Chicagu. "Načasování bylo divné," řekla Sermeová, která vypadla na MS v 1. kole. V zákulisí mistrovství zaslechla, že breakdance navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron kvůli inkluzi. "Aby se lidé z nižších vrstev, kteří žijí v okolí velkých měst a věnují se této disciplíně, měli možnost prosadit a změnit svou životní situaci. Je to hodně politické," řekla.
 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 06:45 07:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   07:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   09:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   10:15

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   11:30

   Sportovní noviny

   11:35

   Ragby: Saracens - Gloucester Rugby

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Olympique Marseille - Montpellier HSC

   10:45

   Element (388)

   11:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   12:45

   Nova Cup 2019 – Stolové hory

   13:00

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   15:00

   Premier League Darts 2019

Celý Program