Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

INDYCAR Kvalifikace

Výkon hodný mistra! Pagenaud vyhrál kvalifikaci a příblížil se titulu

Simon Pagenaud se raduje z pole position v Detroitu
Zdroj: ČTK
Simon Pagenaud po zisku jedné z letošních pole position

Kvalifikace na poslední závod sezóny se změnila v exhibici týmu Penske. Stáj, jejíž dva piloti bojují o titul, obsadí první čtyři místa na startovním roštu. Lídr šampionátu Simon Pagenaud si vyjel pole position. Jeho rival v boji o titul, Australan Will Power, odstartuje do závodu ze čtvrtého místa.

Kvalifikaci předcházel poslední volný trénink. Nejlepší výkon v něm předvedl Marco Andretti, kterému se jinak v letošní sezóně enormně nedaří. V posledním tréninku se také probudil Juan Pablo Montoya. Loňský vicemistr zajel druhý nejlepší čas. Power byl čtvrtý, Pagenaud šestý, doposud nejrychlejší Castroneves zajel jedenáctý nejlepší výkon.

 

Pro dva piloty skončil trénink předčasně. Newgarden nejprve udělal jezdeckou chybu, po najetí na obrubník ztratil nad vozem kontrolu a narazil do bariéry z pneumatik. V té po chybě v 11. zatáčce skončil také James Hinchcliffe. Oba týmy ale stihly pro své piloty vozy před kvalifikací opravit. Kompletní výsledky třetího tréninku najdete ZDE.

 

Poslední kvalifikace letošní sezóny potvrdila, že se v Sonomě týmu Rogera Penskeho velmi daří. Všichni čtyři piloti prošli kvalifikací jako nůž máslem a závěru nenašli přemožitele. Zato už v úvodní části skončilo snažení třeba Jacka Hawkswortha, Carlose Muňoze, Tonyho Kanaana nebo Marca Andrettiho, kteří překvapivě nedokázali postoupit ani z úvodní části kvalifikace.

 

 

Druhá část nabídla drama, jehož smutným hrdinou se stal Scott Dixon. Trojnásobný vítěz závodu v Sonomě a také obhájce vítězství přišel o postup o pouhé tři tisíciny vteřiny! Za postupovými pozicemi skončili také třeba Rossi a Bourdais, kteří předváděli dobré výkony v trénincích.

 

Ve finálové části to vypadalo na třetí letošní pole position pro Castronevese. Ačkoliv udělal drobnou chybu, byl Brazilec o 2 desetiny rychlejší, než zbytek pole. Pagenaudovo poslední kolo ale mělo mistrovské parametry a Francouzovi přineslo už sedmou letošní pole position! Vedle trofeje a peněžité odměny získal Pagenaud také jeden mistrovský bod a náskok před Powerem navýšil už na 44 bodů. Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

 

Powera nečeká vůbec lehký úkol. Nejenže potřebuje Pagenauda porazit, ale Francouz nesmí skončit v první pětce. Mezi nimi jsou navíc dva rychlí piloti, kteří navíc mají o co jet a nejsou svázaní žádnou týmovou strategií, jelikož tým Penske získá titul tak jako tak. Ale Castroneves pořád bojuje o třetí místo, má stejně bodů jako Dixon, ale menší počet vítězství. O bronzovou příčku v pořadí šampionátu bojuje ještě Newgarden. Montoya by zase chtěl uzavřít nepovedenou sezónu nejlépe tak, jak ji v březnu začal – vítězstvím.

 

 

O to ještě více než normálně stojí také Scott Dixon. Novozélanďan kromě souboje s Castronevesem o třetí místo by se chtěl rozloučit vítězně s obchodním řetězcem Target, který sponzoroval tým Chipa Ganassi přes čtvrt století, letos se ale rozhodl partnerství ukončit a ikonické červené zbarvení s bílým terčem a žlutými blesky uvidíme v neděli v Sonomě naposledy.


Jak dopadne bitva o mistrovský titul, se dozvíme už v noci z neděle na pondělí. Závod začíná 40 minut po půlnoci a s českým komentářem Michala Berana a Martina Straky jej exkluzivně přinese kanál NOVA Sport 2.

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:20 15:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - Colorado Rapids

   15:00

   MAXI TIP Poker Tour (4)

   15:30

   The Boodles 2019

   16:30

   Element (390)

   16:45

   The Boodles 2019

   17:50

   NBA – akce měsíce

 • Nova Sport 2

  • 13:20 14:20

   Evropská liga 2019

   14:20

   Nova Cup 2019 – Dolní Morava

   14:35

   World Cup of Pool 2019

   18:30

   Cape Epic 2019 - Best of men

   19:00

   Běhej lesy – Vysočina

   19:15

   Spartan race – Dolní Morava

Celý Program