Platy v esportu

Fotbalisté v české lize by záviděli: Kolik berou nejlepších hráči videoher?

esport výdělky
Zdroj: str.com
lukas-spacil
Lukáš Spáčil
Publikováno 25. 5. 2020
Téma:

Esport se stále více přibližuje klasickým sportovním disciplínám, ale jak jsou na tom ty největší hvězdy u nás a ve světě po finanční stránce? Poměrně nedávno byly odhaleny některé výplatní částky severoamerických týmů v League of Legends, které hodně napoví.

Podobně jako v klasických sportech, se finanční zisky hráčů hru od hry a úroveň od úrovně diametrálně liší. Výdělky nejlepších hráčů se berou vesměs ze tří zdrojů. Jedním je příjem od vlastního týmu či herní organizace, pod kterou hráč působí, dále jsou to výhry za turnajová umístění a v neposlední řadě jsou to osobní sponzoři nebo příjmy ze streamování, čili živého vysílání, kdy se hráč spojuje s fanoušky na více osobní rovině.

 

Z pohledu finančních výher z turnajů se nejlépe mají hráči Dota 2, jelikož turnaj The International přináší každý rok obrovské částky. Loni si dokonce hráči rozdělili ohromujících 860 milionů korun. Historicky si nejvíce z finančních výher z turnajů odnesl dánský hráč N0tail, který si za posledních osm let vydělal asi 170 milionů korun.

Obecně se ve většině velkých turnajů v populárních esportech hraje o částky okolo sta tisíce dolarů (přibližně 2,5 milionu korun), výhry za esportové ekvivalenty mistrovství světa se pohybují v podstatě všude asi od 30 milionů korun. zatímco pro většinu předních Dotařů je právě prize pool hlavním zdrojem příjmů, u profi hráčů aktuálně nejsledovanější hry světa, League of Legends, to je úplně naopak. 
 

Průměrný severoamerický hráč v nejvyšší lize dostane od svého týmu přibližně 7,5 milionu korun ročně. Ti nejlepší, jako třeba korejský hráč Huni, si přijdou až na částku okolo 30 milionů korun ročně, což se vyrovná úrovni například nejlepších českých fotbalistů. Například sparťan Kanga má pobírat na Letné asi 25 milionů ročně. Severoamerická liga LCS je v rámci League of Legends jednou z finančně nejzabezpečenějších lig, takže hráči v Evropě nebo Jižní Koreji mají plat někdy i několikanásobně nižší.

Spousta hráčů také streamuje, ale zde jsou opravdu ohromné rozdíly. Někdo s velkým streamem si například díky samotné streamovací platformě a příspěvkům od diváků vydělá až jeden milion korun měsíčně, ostatní oblíbení hráči ale razantně méně a proto je těžké stanovit nějaký reálný průměr. 

V České republice jsme, co se týče profesionalizace esportu, stále v plenkách, ale přesto už si hráči často přijdou na peníze, díky nimž se dokáží věnovat naplno pouze hraní samotnému. U nás se platy nejlepších hráčů pohybují v nižších desítkách tisíc korun a oblíbeným osobnostem tak občas jde více peněz skrze streamování, než ze samotného hraní v týmu.

Ani finanční výhry ze soutěží u nás nejsou v porovnání se západními zeměmi nijak vysoké. Velký krok kupředu představuje proto Sazka eLEAGUE s dotací 2,5 milionu korun na roční sezonu ve hrách Dota 2 a Counter Strike: Global Offensive. 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Atlanta United FC - New York Red Bulls

   09:05 10:45
   10:45

   Desert Dash - Ultra MTB Competition

   11:15

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod Moto3)

   12:25

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod Moto2)

   13:15

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod MotoGP)

   14:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

 • Nova Sport 2

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   09:00 12:35
   12:35

   NBA Classic Games: Los Angeles Lakers - Indiana Pacers

   14:10

   Jíří Procházka - vědomý bojovník

   15:00

   UFC 251: Usman vs. Masvidal

   19:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Phoenix Suns

   20:35

   Basketbal: Devin Booker - NEJ akce 2015 - 2020

Celý program