Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 16. 9. 2018
cyklistika Grand Tour

Vuelta skončila. Jejím králem byl korunován Brit Simon Yates!

Simon Yates
Zdroj: Profimedia
Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates byl v Madridu korunován vítězem 73. ročníku španělské Vuelty. Premiérového triumfu na Grand Tour se dočkal v 26 letech, jistý ho měl prakticky již v sobotu po poslední horské etapě v Pyrenejích. Dnešní poslední úsek, během něhož už peloton lídra neatakuje, vyhrál Ital Elia Viviani.

Třítýdenní Vueltu dokončil i jediný český účastník Jan Hirt, při své premiéře v závodu obsadil celkové 74. místo. 

 

Yates si na Vueltě spravil chuť po výbuchu na květnovém Giru d'Italia. V královské etapě mu tehdy došly síly a tři dny před koncem přišel o růžový trikot lídra. Poučil se však a ve Španělsku si mnohem lépe rozvrhl síly. S pomocí svého dvojčete Adama si splnil sen.

 

"Měl jsem jeden nevyřízený účet a teď můžu říct: hotovo," radoval se Simon Yates, člen stáje Mitchelton-Scott. V sobotním rozhodujícím testu dojel třetí a finále si užil s náskokem téměř dvou minut. "Vzal jsem si z Gira ponaučení a Vueltu jel ve větším klidu a pohodě. Proto jsem měl na poslední, rozhodující týden více sil," dodal.

 

Celkově druhý skončil domácí Španěl Enric Mas a třetí Miguel Ángel López z Kolumbie. Viviani v centru Madridu oslavil už 18. vítězství v sezoně a je jasně nejúspěšnějším cyklistou letošního roku. Druhý dospurtoval trojnásobný mistr světa Peter Sagan.

 

 

Díky Yatesovi ovládli všechny tři letošní Grand Tour Britové. Giro d'Italia vyhrál Chris Froome, Tour de France jeho kolega ze Sky Geraint Thomas. Nejlepší silničáře ještě čeká jeden vrchol sezony, a to mistrovství světa v Innsbrucku.

ČTK TN.cz