Aktualizováno 15.4. 2018 11:16
Jako Eliáš Hokejová paráda!

Famózní Pastrňák! V čem předčil legendu Gretzkyho?

David Pastrňák a Wayne Gretzky
Zdroj: profimedia.cz

Tři góly a stejný počet asistencí! Taková je vizitka superstřelce Davida Pastrňáka z druhého utkání prvního kola play-off proti Torontu. Něco takového dokázal z jeho krajanů ve vyřazovací části už jen Patrik Eliáš. Český rekord v počtu bodů na zápas ale drží Jaromír Jágr.

Tím večerem vstoupil Pastrňák mezi nesmrtelné. Ve věku pouhých 21 let a 324 dní dosáhl při zápase play-off na bájnou hranici šesti kanadských bodů, což se mu povedlo jako nejmladšímu hráči v historii. Překonal tím totiž rekord legendárního Waynea Gretzkyho, který to v roce 1983 dokázal ve věku 22 let a 81 dní.


Svému týmu navíc Pastrňák zařídil důležité vítězství 7:3 a po utkání tak slyšel chválu ze všech stran.
 


"Byl to jeho večer! Je to úžasný hráč, který na sobě tvrdě maká, aby byl co nejlepší. Jeho body jsou super. Ale i styl jeho práce je něco mimořádného," vysekl mu poklonu parťák Brad Marchand.

Podobná slova jsou na místě, neboť na stejný bodový počin dokázal v play-off soutěže dosáhnout z Čechů už jen ďábel Patrik Eliáš. Ten ale dal o gól méně. V dubnu 2006 totiž v úvodním utkání 1. kola play-off zaznamenal na ledě Rangers dvě branky plus čtyři asistence a jeho New Jersey zvítězilo jasně 6:1.

David Pastrňák v laufu
Zdroj: profimedia.cz


V základní části NHL je českým maximem sedm bodů Jaromíra Jágra, který to dokázal dvakrát. Shodně tři trefy a čtyři asistence si připsal v duelech 30. prosince 1999 v dresu Pittsburghu proti New York Islanders (9:3) a 11. ledna 2003 v barvách Washingtonu proti Floridě (12:2).

Absolutním maximem je pak deset bodů za šest branek a čtyři asistence Darryla Sittlera z Toronta z utkání proti Bostonu (11:4), které se hrálo 7. února 1976.

fre TN.cz