Aktualizováno 14.1. 2019 13:29
tenis australian open

Berdych zametl s Edmundem! Slaví i Vondroušová a Kvitová

Tomáš Berdych

Tenista Tomáš Berdych při návratu po zranění na Australian Open vyřadil turnajovou třináctku Kylea Edmunda. Loňského semifinalistu porazil 6:3, 6:0 a 7:5. Úspěšně do úvodního grandslamu sezony vstoupila také Markéta Vondroušová a Petra Kvitová. Naopak vypadly Barbora Strýcová a Kateřina Siniaková.

Vondroušová ve svém prvním utkání sezony porazila Rusku Jevgeniji Rodinovou 6:3 a 6:2. Dvaatřicátá nasazená Strýcová prohrála 4:6, 6:7 s Julií Putincevovou z Kazachstánu. Siniaková podlehla 4:6, 6:2 a 3:6 Švýcarce Belindě Bencicové.

Petra Kvitová, která má za sebou náročné ale vítězné klání v Sydney, dokázala přehrát Slovenku Magdalenu Rybárikovou ve dvou setech 6:3 a 6:2.

Berdych po finále turnaje v Dauhá také v Melbourne potvrdil, že je po půlroční pauze kvůli zranění zad ve výborné formě. V prvním dvou setech proti chybujícímu Edmundovi naprosto dominoval a povolil mu jen tři hry. Ve třetí sadě se britský tenista zlepšil a za stavu 5:4 si při Berdychově servisu vypracoval vůbec první brejkbol v zápase. Neproměnil ho ale a set nezískal, naopak sám vzápětí o podání přišel.

Berdych ve dvanácté hře třetí sady ukončil zápas esem. V dalším kole ho čeká Nizozemec Robin Haase. Na Australian Open, který je jeho nejúspěšnějším grandslamem, Berdych obhajuje čtvrtfinále.

Devatenáctiletá Vondroušová nedala šanci Rodinové. V prvním zápase mezi elitou od konce září sebrala soupeřce čtyřikrát servis, sama o podání přišla jen jednou a pomohla si i třemi esy. Zopakuje si loňskou účast ve druhém kole a utká se v něm s 31. nasazenou Petrou Martičovou.

Strýcová, která loni na každém grandslamu postoupila minimálně do třetího kola, tentokrát prohrála hned úvodní zápas. Oba sety s Putincevovou rozehrála lépe a získala brejk, ale pak o náskok přišla. Ve druhé sadě sice soupeřka za stavu 5:4 nedopodávala zápas, ale v tie-breaku uhrála Strýcová jen jeden bod. Dvaatřicetiletá česká tenistka v Melbourne neobhájí loňské osmifinále, v prvním kole grandslamu vypadla poprvé od US Open 2016.

Ani Siniaková nepotvrdila loňské grandslamové výsledky a poprvé od US Open 2017 nepřešla ve dvouhře přes první kolo. V úvodním setu vedla 4:3 s brejkem, ale pak prohrála tři hry za sebou i celý set. Ve druhé sadě povolila jednadvacetileté Švýcarce jen dvě hry, jenže následně nezachytila nástup do rozhodující sady a ztrátu 0:3 už nedohnala. Může si spravit chuť ve čtyřhře, kde budou s Barborou Krejčíkovou nasazenými jedničkami.

Do druhého kola už z favoritů prošli Španěl Rafael Nadal či Jihoafričan Kevin Anderson. Ve dvouhře žen nadělila Ruska Maria Šarapovová dva "kanáry" Britce Harriet Dartové a jistě zápas zvládly i Němka Angelique Kerberová a Američanka Sloane Stephensová.

O první větší překvapení se postarala Danielle Collinsová. Američanka vyřadila čtrnáctou nasazenou Julii Görgesovou z Německa po výhře 2:6, 7:6 a 6:4. V mužské dvouhře skončil devátý nasazený John Isner, který s americkým krajanem Reillym Opelkou prohrál tři ze čtyř tie-breaků.