tenis Velký talent

Česká kometa Vondroušová: Životní příběh plný strastí i radosti

Vítězný pokřik Markéty Vondroušové
Zdroj: profimedia.cz
Vítězný pokřik Markéty Vondroušové
Téma:

Je považovaná za největší talent českého tenistu. Předpovídá se jí úspěšná budoucnost. Markéta Vondroušová v úterý dosáhla životního úspěchu na grandslamech. Na French Open postoupila do semifinále a ve čtvrtek od 15 hodin bude proti Britce Kontaové bojovat o finále. Jaká byla její cesta mezi elitu?

Devatenáctiletá hráčka se narodila v Sokolově. Tenisu se věnuje od čtyř let. Kromě něj také holdovala fotbalu, florbalu či atletice. Brzy se také naučila lyžovat. 

„Od začátku bylo mou vizí, že by Markéta mohla dělat sport na vrcholové úrovni. Bylo jasné, že na to má. Jeden rok se postavila na lyže a další rok jsme jeli do Alp. Začala hrát florbal a hned začala za školu dávat góly. Také výborně běhala nebo hrála s kluky fotbal. Když jsme jí dali do ruky pingpongovou pálku, okamžitě začala vyhrávat,“ zavzpomínal před dvěma lety její otec David Vondrouš v rozhovoru pro tenisový svět.

A byl to právě on, kdo s ní začal tenis hrát. Sportovní talent ale Vondroušová nejspíš zdědila po své matce, která hrála volejbal za Slavii Praha.

GALERIE: Markéta Vondroušová

1
/
6
Zdroj: profimedia.cz
Vítězný pokřik Markéty Vondroušové

V patnácti letech se nadějná hráčka přesunula do Prahy, kde začala trénovat za klub 1. ČLTK. O přesunu do hlavního města rozhodlo vítězství v žákovském turnaji, ve kterém porazila i chlapce. „Kvůli Markétě nabídli klubu tenisovému klubu Sokolov farmu a děti ze Sokolova tak mohly jezdit na tréninky na ČLTK Praha. Sokolov je malý provinční oddíl, kde všechny děti mají jednoho trenéra,“ konstatuje Vondrouš.

V pražském klubu viděli u Markéty velký talent, a proto si ji hýčkali. „Markétě nabídli ubytování a servis na Štvanici v režii klubu. Střídali jsme se tam s mým otčímem a mou bývalou manželkou. S Markéty maminkou jsme se rozvedli v době, kdy jí byly tři roky, ale oba jsme se snažili dceři co nejvíce pomáhat v jejím tenisovém růstu,“ říká její otec.

Mezi juniorkami Vondroušová vynikala. V květnu 2015 byla světovou jedničkou v singlu, ačkoliv nevyhrála jediný grandslam. Titul na French Open a Australian Open vybojovala „jen“ v deblu po boku krajanky Miriam Kolodziejové.

Jenže v roce 2016 se její kariéra trochu zadrhla. Osm měsíců nehrála kvůli zraněnému lokti. Doteď se pořádně neví, proč ji bolel. „Obešla jsem spousty doktorů. Jeden mi doporučoval operaci, druhý zase ne. Nakonec mi poradili cvičení s gumami, hodně jsem posilovala ruce, což asi pomohlo nejvíc,“ prohlásila tehdy Vondroušová.

Talentovaná tenistka se ale nezhroutila. Naopak. Svou zarputilostí a bojovností se vrátila zpátky a v sedmnácti letech se dočkala velkého úspěchu mezi seniorkami. To se psal duben 2017 a Vondroušová nastoupila do kvalifikace turnaje v Bielu. Podruhé v kariéře se na okruhu WTA dostala do hlavní fáze a navíc švýcarský podnik vyhrála.

O tom, jak naloží s odměnou 43 tisíc dolarů, se poradila s maminkou. Pro sedmnáctiletou teenagerku to byl necelý milion korun velký obnos peněz.

O pár dní poté zaznamenala její kariéra další velký posun. Poprvé v kariéře byla nominována do reprezentace. Trenér Petr Pála ji zařadil do sestavy na semifinále Fed Cupu proti Spojeným státům americkým. Sice český tým prohrál 2:3, ale pro Vondroušovou to byla neskutečná zkušenost.

Od té doby utekly už dva roky a česká hráčka dále díky zarputilosti, velké dřině a také svému talentu stoupá žebříčkem vzhůru a momentálně v Paříži bojuje o životní úspěch. Pro experty by nebylo překvapením, kdyby celý antukový grandslam vyhrála.

Ona však jejich optimismus brání. „Teďka už to může dopadnout asi jakkoliv. Zůstaneme čtyři, které jsou nejlepší z turnaje. Tak se uvidí, jak to která zvládne,“ řekla po vítězném čtvrtfinále proti Chorvatce Martičové.

Ve čtvrtek bude bojovat o finálovou účast. Na druhé straně kurtu bude stát Britka Kontaová, se kterou má Vondroušová vyrovnanou bilanci 1:1. Nicméně jejich poslední duel na květnovém turnaji v Římě vyhrála Britka.

Čeští fanoušci ale věří, že příběh teenagerky ze Sokolova neskončí těsně pod vrcholem.
 

vat TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Jorge Lorenzo - Válečník

   01:05 02:30
   02:30

   Michelin Virtual British Grand Prix

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - HSG Wetzlar

 • Nova Sport 2

  • UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   01:40 03:45
   09:00

   Premier League Darts 2019

   10:55

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo - NEJ akce 2015 - 2020

   11:25

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   11:50

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

   12:20

   UFC Reloaded (30)

Celý program