Aktualizováno 10.7. 2015 18:42
7. etapa tour de france

Vítězství číslo 26! Cavendish na něj čekal dva roky

Mark Cavendish

Britský cyklista Mark Cavendish vyhrál sedmou etapu Tour de France. Na slavném závodu triumfoval už pošestadvacáté, což ho řadí na třetí místo historického pořadí. V čele průběžného pořadí je dál jeho krajan Chris Froome.

Nejlepší z Čechů Zdeněk Štybar zůstal průběžně osmý se ztrátou 52 vteřin.

Po 190 kilometrech z Livarot do Fougéres rozhodovaly až závěrečné metry. Hned v úvodu sice ujelo pět uprchlíků, ale posledních 12 kilometrů už jel peloton pohromadě. Ve spurtu bojovali o výhru Němec André Greipel se Slovákem Peterem Saganem, jenže nakonec je oba těsně předjel Cavendish.

Třicetiletý Brit ztrácí už jen dvě výhry na Francouze Bernarda Hinaulta. Rekord drží s 34 vítěznými etapami Belgičan Eddy Merckx. Greipel dojel těsně druhý a Sagan třetí. Slovenský jezdec byl už počtvrté z dosavadních sedmi etap na stupních vítězů, na triumf však stále čeká.

Štybar po čtvrtečním senzačním etapovém vítězství tentokrát v závěrečném spurtu chyběl, dojel však v hlavním poli na 35. místě a uhájil osmé místo. Po čtvrtečním odstoupení Němce Tonyho Martina je tak spolu se šestým Kolumbijcem Rigobertem Uránem nejlepším jezdcem stáje Etixx-Quick-Step.

V hlavním balíku nechyběl ani Roman Kreuziger, který drží čtrnáctou příčku. Naopak Leopold König nabral další ztrátu minutu a půl a Jan Bárta 24 vteřin.

Po zraněném Martinovi měl žlutý trikot už dnes převzít Froome, který to však odmítl s tím, že si ho chce vyjet na trati. To se mu povedlo a udržel se v čele průběžného pořadí. Žlutý trikot oblékne v sobotu, kdy se pojede z Rennes do Mur-de-Bretagne po trase dlouhé 181,5 km.