světový pohár důstojný konec

Vítězné loučení. Češi na závěr zdolali Ameriku a potěšili i Jágra

Česká hokejová reprezentace
Zdroj: ČTK

Hokejisté České republiky alespoň částečně napravili rozpačitý dojem z předchozích vystoupení na Světovém poháru. Americkou reprezentaci porazili 4:3 díky brankám Milana a Zbyňka Michálků a Andreje Šustra. Svým výkonem v závěrečném utkání na turnaji potěšili i Jaromíra Jágra

Češi nastoupili bez indisponovaných Faksy a Červenky s jedenácti útočníky, do hry se poprvé na turnaji dostal sedmý obránce Kundrátek. V úvodu utkání měl více práce Mrázek, jehož nejdříve otestoval Stepan a pak i z otočky bekhendem Oshie. Při vyloučení Pariseho měl dobrou střeleckou pozici na levé kruhu Nakládal, ale minul.

V osmé minutě chytil Mrázek lapačkou pokus Pavelskiho, Češi se ubránili při vyloučení po Mrázkově faulu a zaváhání v defenzívě nepotrestal Stepan, který ještě zadovkou hledal Kanea. Ve 13. minutě se radovali z vedení Češi, když při signalizovaném vyloučení od modré čáry prostřelil Bishopa přes stínícího Hanzala Zbyněk Michálek.

Američané vyrovnali v 15. minutě při druhém trestu za faul pro českého gólmana. Rychlou kombinaci po asistencích Kanea a Pariseho zakončoval kapitán Pavelski. Američané měli více ze hry, ale stav neotočili.

V úvodu druhého dějství prověřil dvakrát Mrázka Kane, na druhé straně Frolík nezamířil přesně bekhendem. V 25. minutě po chybné rozehrávce Carlsona neprostřelil Bishopa Birner a neuspěl ani z dorážky Voráček. Ten se probíjel vzápětí do další šance, ale zmařil mu ji Parise a hned z brejku málem sám udeřil.

Ve 27. minutě skóroval Jandačův tým. Po tečované střele Nakládala si srazil puk do vlastní branky Suter a gól byl připsán Milanu Michálkovi. Vzápětí při vyloučení Hemského pomohla Mrázkovi pravá tyč.

Češi si mohli následně pojistit vedení, ale Bishop si po přečísleních poradil s ránami Jordána i Zbyňka Michálka. V 35. minutě uvolnil od levého mantinelu na pravém kruhu Byfuglien Abdelkadera a bylo vyrovnáno.

Ve 37. minutě připravil Voráček pozici pro Šustra, který z pravé strany prostřelil u bližší tyčky klubového spoluhráče z Tampy Bishopa a ve svém šestém reprezentačním startu si připsal první trefu. Za 39 vteřin zvýšil Milan Michálek, který se trefil z levého kruhu nad lapačku.

V úvodu třetí třetiny hráli Češi sice přesilovku, ale sami inkasovali. Po Wheelerově přihrávce se za bránícím Voráčkem prosadil McDonagh. Kaneovi pak zabránil ve vyrovnání Mrázek. V 58. minutě jej nepřekonal ani Abdelkader, který byl faulován Hanzalem. Češi ale při přesilovce soupeře umocněné power play odolali a závěrečný tlak soupeře přečkali.

Češi tak napravili rozporuplný dojem z minulých dvou utkání, kdy dostali šestigólový příděl od domácí Kanady a v prodloužení nestačili na výběr Evropy. Svým dnešním výkonem potěšili dokonce i Jaromíra Jágra, který se českých hokejistů zastal. "Zatím super zápas. Kdo si nešel lehnout, nemusí litovat. Jinak moc nechápu kritiku našeho týmu v předchozích zápasech. Ok, prohráli jsme, ale také se podívejte, proti komu jsme hráli. Kanada - v současnosti asi bezkonkurenční jako basketbalisté USA a výběr Evropy - výborní hráči, kdo sleduje NHL, musi souhlasit. A kdyby jsme měli trochu více štěstí v overtimu, tak jsme dnes hráli o semi.... No nic, jen můj názor. Mně se naše hra líbí a musim říci, že dost hráčů mi mile překvapilo," napsal na svoji oficiální facebookovou stránku.

Hokejový Světový pohár v Torontu - skupina A:

ČR - USA 4:3 (1:1, 3:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Z. Michálek (Palát, Hanzal), 27. M. Michálek, 37. Šustr (J. Voráček, Michael Frolík), 38. M. Michálek (Hemský, Polák) - 15. Pavelski (Parise, P. Kane), 35. Abdelkader (Byfuglien, Suter), 43. McDonagh (Wheeler, Dubinsky). Rozhodčí: Dwyer, Lee - Cormier, Miller (všichni Kan.). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.987.