Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 18. 3. 2018
Paralympiáda Zajímavý příběh

VIDEO: Tahle dívka téměř nevidí, i tak ale sjíždí svahy stovkou!

Anna Pešková
Zdroj: Toyota

Lyžařka Anna Pešková reprezentuje Českou republiku ve sjezdovém lyžování na právě probíhající paralympiádě v Pchjongčchangu. Přestože téměř nevidí, kopce sjíždí stokilometrovou rychlostí!

Z paralympijských her v Turíně 2006 si přivezla stříbrnou medaili. Tehdy jí traséra dělal její táta, sám bývalý profesionální lyžař. S novou trasérkou Michaelou Hubačovou si pak přivezla ještě bronz z paralympiády ve Vancouveru v roce 2010 a o rok později se společně staly mistryněmi světa. Pak si Anička odskočila na mateřskou, a letos se zase vrátila  k závodění.

"Mám zúžené zorné pole, takzvané trubicové vidění. Když se zdravý člověk kouká před sebe, vidí přibližně úhel 180 stupňů. Já vidím jen čtyři stupně. Když tedy například čtu knihu, jedu po řádku a vždy vidím jen jedno slovo," popsala Pešková svůj handicap, který jí ale nikdy nebránil v tom, aby žila aktivní život. S manželem leze po skalách, sjíždí divokou řeku, jezdí na windsurfu. Její největší vášní je však samozřejmě lyžování.
 

 

"Při lyžování se dívám svojí trasérce na nohy a dorozumíváme se vysílačkou, kterou máme zabudovanou v helmách. Vidím přezkáče a patky lyží, vidím, kam ty lyže směřují. Ale nevidím nic okolo, nevidím brány, žádné zlomy nebo nerovnosti na sjezdovce," vysvětlila Pešková, jak se s trubicovým viděním dá vrcholově lyžovat.

Na to, že nevidí úplně dobře, se přitom přišlo až zhruba v osmi letech jejího věku. “Rodiče netušili, jak moc špatně vidím, což je podle mě velké plus, protože se mnou zacházeli jako s normálním dítětem, a mohla jsem se tak věnovat stejným koníčkům jako moji vrstevníci," zavzpomínala handicapovaná sportovkyně.

Anna Pešková s trenérskou
Zdroj: Toyota


Podle jejích slov si handicap uvědomuje jen málokdy. "Štvalo mě, že si nemohu udělat řidičák, a když jsem přišla na vysokou do Prahy, pohyb po velkém městě byl náročnější. Většinou když někam potřebuji dojít nebo dojet, musí být někdo se mnou," dodala Pešková.
 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   Hokej: NHL – play-off

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Vegas Golden Knights - San Jose Sharks

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 02:30 03:15

   UFC Unleashed (2)

   09:00

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   10:40

   Czech rally 2019 (1)

   11:05

   Filip Řeháček: Cesta do mistrovství světa Moto3

   11:15

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

   13:00

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

Celý Program