Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

bojovník velký příběh

Obr Joshua si to dnes rozdá s Kličkem. Dodnes bydlí s mámou

Anthony Joshua
Zdroj: Profimedia
Anthony Joshua

Svět boxu možná po sobotě bude uctívat nového šampiona. Fanoušci se nemohou dočkat, až Anthony Joshua srazí k zemi Vladimira Klička. Ano, britský troufalec je opravu favoritem! A pokud se to opravdu stane, začne nová sága.

Ještě dlouho předtím, než Joshua začal sbírat úspěchy v boxerském ringu, prošel si nepříliš hezkým příběhem pouličního rváče a dokonce má za sebou i pár dnů ve vězení. Vlastně i v tomhle jde ve šlépějích svých slavných předchůdců. Coby to bylo za boxera, který nepoznal nástrahy života za mřížemi.

 

Vladimir Kličko a Anthony Joshua
Zdroj: Profimedia

To ale bylo ještě v období dospívání, kdy ho strážníci naháněli v ulicích rodného města Watford. Dvakrát se dlouhým trestům vyhnul, jednou opravdu pykal.


To když se v roce 2007 dostal do party, která se pravidelně podílela na pouličních bitkách. Pro teenagery to byl způsob, jak zahnat nudu. Ale pro Joshuu, který měl před sebou slibnou sportovní budoucnost, také budíček.


„V té partě byli idioti, jenže když jste s nimi, vůbec si to neuvědomujete. Kdyby mě nechytli policajti, mohl jsem se s nimi rvát dalších 10 let..." vzpomíná.

Anthony Joshua a Vladimir Kličko
Zdroj: Profimedia

Protože už byl v podmínce za to, že zmlátil chlapa při školním fotbalovém zápasu, strávil 14 dnů za mřížemi a navrch dostal na dalších 14 měsíců domácího vězení. Dostal elektronický kód na nohu a musel bydlet se svou mámou.


Naštěstí ho to nasměrovalo. Jeho bratranec ho dotáhl do malého boxerského klubu a díky talentu a úžasným sportovním předpokladům to šlo hodně rychle k velkým úspěchům.


Joshua dokázal zaběhnout stovku pod 11 sekund a rychlost potvrzuje i v ringu. A dnes chvil strávených ve vězení nelituje. "Pro box bych se nechal i zavřít," říká upřímně. Ví, že ho tenhle sport zachránil a nechal vydělat obrovské peníze.

Anthony Joshua a Sean Murphy
Zdroj: BBC Anthony Joshua a Sean Murphy

A také pobláznil Londýn. V roce 2012 vybojoval zlato na olympiádě. Máma Yeta přiznala, že tehdy ho vůbec poprvé viděla bojovat v ringu. „Bylo to obrovské nervy. Pořád jsem si zakrývala oči s ručníkem. Byla jsem v pasti, chtěla jsem se dívat a zároveň se třísla, že mu ublíží," svěřila se. Ale na svého Anthonyho byla nakonec hrdá: „Vždycky se dokázal věnovat tomu, co ho bavilo na 100 procent. A jsem opravdu hrdá, že to dokázal."


V sobotu mu bude fandit nejen ona, ale i 90tisícový kotel ve Wembley a s Vladimirem Kličkem rozdělí 15 milionů liber. A Anthony ví, že se zase bude moci vrátit k mámě. Však u ní stále bydlí. Ani v dobách, kdy měl domácí vězení si nezačali lézt na nervy.
 

Celý galavečer vysílá v sobotu 29. dubna od 19:00 Nova Sport 1, komentují Kamil Guzek a Antonín Vavrda. Zápas můžete sledovat i přes VOYO.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 15:05

   UFC Fight Night: Cowboy vs. Gaethje

   15:05

   Slovak Championship Open

   16:10

   Tour de Mont Blanc

   16:40

   Evropská liga 2019

   17:40

   Magazín Evropské ligy (1)

   18:30

   Studio Evropské ligy

 • Nova Sport 2

  • 14:40 15:05

   Major League Soccer Highlights (28)

   15:05

   Evropská liga 2019

   16:05

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

   16:35

   UFC Unleashed (6)

   17:25

   UFC Unleashed (7)

   18:15

   MAXI TIP Poker Tour (17)

Celý Program