Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Tenis Davis Cup

Čeští tenisté porazili Maďary 3:2 a budou v DC mezi nasazenými!

Lukáš Rosol
Zdroj: Pavel Lebeda pro SPORT INVEST GROUP
Lukáš Rosol

Čeští tenisté otočili barážové utkání Davisova poháru a v Maďarsku vyhráli po boji 3:2 na zápasy. Zajistili si pozici mezi dvanáctkou nasazených týmů pro kvalifikačního kolo příštího ročníku, který bude mít zcela nový formát.

Vítězný bod na antuce v Budapešti získal Lukáš Rosol, který zdolal 419. hráče světa Zsombora Pirose 6:4, 7:6 a 6:3. Před nedělními dvouhrami Češi prohrávali 1:2 na zápasy, ale do hry je vrátil Jiří Veselý. Česká jednička dala zapomenout na páteční překvapivou prohru a Mátého Valkusze přehrála 6:7, 6:3, 6:2 a 6:4. 

 

Soupeře pro únorové kvalifikační kolo, které odehrají doma, nebo venku, ale každý zápas jen na dva vítězné sety, se svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila dozvědí ve středu 26. září.

 

Rosol hrál potřetí v kariéře zápas za nerozhodného stavu 2:2 a duel takticky zvládl. Sice měl s Pirosem problém dohrávat sety, ale pokaždé nakonec uspěl. V prvním vedl 5:2 a vyhrál 6:4. Ve druhém ztrácel 1:3 a za stavu 5:4 sadu nedopodával, ale pak odvrátil setbol a tie-break získal po vítězném forhendu poměrem 8:6.

 

Ve třetím setu na kurtu vládl. Rychle měl náskok 5:1, ale znovu v koncovce ještě musel bojovat. Ruce zvedl vítězně nad hlavu po využitém mečbolu na 6:4.

 

Veselý se set a dva gamy trápil i s Valkuszem. Hrál opatrně, úvodní sadu ztratil v tie-breaku 4:7 a ve druhé prohrával 0:2. Pomohl mu až soupeřův kiks při brejkbolu na 2:2, při kterém Maďar poslal do sítě nahraný volej. "Do té doby hrál neskutečně, ale od téhle chvíle šla jeho hra výrazně dolů," řekl Veselý České televizi.

 

Poté osmifinalista Wimbledonu vývoj utkání otočil díky zlepšené hře i tomu, že soupeře trápila zraněná noha. Chvílemi nedobíhal míče a zdálo se, že po třetí sadě zápas vzdá. Ještě ale zabojoval a zkomplikoval koncovku. Veselý ve čtvrtém setu vedl rychle 5:1, ale pak ztratil tři hry v řadě a nakonec vyhrál 6:4.

 

"Byl jsem pod tlakem, protože jsem věděl, že tenhle bod potřebujeme. V závěru hrály roli obrovské nervy a jsem šťastný, že se mi to povedlo," řekl Veselý.

 

Rosol v pátek zdolal ve třech setech Valkusze, ale v sobotu s Romanem Jebavým nezvládli čtyřhru a podlehli dvojici Gábor Borsos, Peter Nagy.

 

Češi se výhrou rozloučili s tradičním systémem Davisova poháru. "Jsme rádi, že se to povedlo," oddechl si Veselý pro servery iDNES a Tenisový svět. Od příštího roku už budou hrát dle nového formátu, který schválila mezinárodní federace ITF v srpnu. "Uvidí se, co bude dál. Ten formát přinese plusy i minusy," řekl Veselý.

 

 

V kvalifikačním kole se utká 24 týmů a s Čechy jsou mezi nasazenou dvanáctkou letošní čtvrtfinalisté Belgie, Německo, Itálie a Kazachstán a vítězové barážových klání Argentina, Velká Británie, Rakousko, Japonsko, Srbsko, Švédsko a jako poslední vítěz utkání Kanady s Nizozemskem.

 

Letošní semifinalisté Francie, Španělsko, Chorvatsko a USA mají jistou účast ve finálovém turnaji, v kterém bude o "salátovou mísu" bojovat 18 týmů během týdne na jednom místě v dosud neoznámeném dějišti. Dva týmy obdrží volnou kartu. Všechny zápasy se budou hrát už jen na dva vítězné sety.

ČTK TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:20

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   03:20

   Sportovní originály - 180 s Darylem Gurneym

   04:00

   Barcelona Spartan Race

   04:35

   Fotbal: Los Angeles Football Club - Montreal Impact

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 00:45 02:50

   NBA: Milwaukee Bucks - Toronto Raptors

   02:50

   RunTour – Brno

   03:05

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   09:00

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   10:30

   RunTour – Brno

   10:40

   Magazín NBA Action (34)

Celý Program