vzestupy a pády

Příběh Šárky Strachové: Medaile, spory i strach o život. Skončí teď?

Šárka Strachová
Zdroj: Facebook/ Profimedia.cz

Je opravdu konec? Za dva roky ve švédském Åre při MS v alpském lyžování už Šárku Strachovou na svazích prý neuvidíme. Pátým místem ve slalomu dle svých slov ukončila ve švýcarském Svatém Mořici svou pouť světovými šampionáty. Pouť, během níž se stala mistryní světa a vybojovala další cenné kovy. Ale také pouť, jejíž cestu lemují vzestupy i pády, s jakými se málokterý jiný sportovec musel vypořádat.

Dlouhá léta jsme ji znali jako Šárku Záhrobskou. Nesla příjmení svého otce, který ji na zasněžené sjezdovky ve čtyřech letech přivedl. Pod jeho křídly vplula i do Světového poháru. Ba co vplula, vlétla jako kometa. Bylo jí sedmnáct let, když ve slalomu v Sestriere vybojovala páté místo.
 

Poprvé se na stupních vítězů ve Světovém poháru objevila na začátku roku 2007 v Záhřebu. Byla třetí, o pár dní později v Krajnske Goře své umístění ještě o příčku vylepšila. To už však měla na svém kontě jiný velký úspěch. Na mistrovství světa v Santa Caterině o dva roky dříve vybojovala bronz ve slalomu, své parádní disciplíně.
 

Další mistrovství světa už stála na nejvyšším stupínku. V Åre za sebou nechala domácí hvězdu Anju Pärsonovou, která do té doby na švédských svazích získala tři zlata, i Rakušanku Marlies Schildovou. To bylo v půlce února 2007.
 

Za dva roky pod otcovým vedením získala ve Val d´Isere stříbro, zkompletovala tak medailovou sbírku. O pár týdnů později však přišel první velký zlom v Šárčině kariéře. Rozloučila se se svým otcem coby trenérem, místo toho vybudovala čtyřčlenný tým v čele s Antonínem Strachem. Rok nato skončil Petr Záhrobský starší i v roli manažera své dcery. Jejich spory skončily dokonce až u soudu. Záhrobský byl obviněn ze zpronevěry deseti milionů korun své dcery.

Tehdy také doplnil její realizační tým kouč Pavel Šťastný. Na spolupráci se dohodli během vancouverské olympiády, kde získala bronzovou medaili. Výsledky se ale nedostavovaly. Dvanácté místo na mistrovství světa v Garmisch-Partenkirchenu bylo za očekáváním, za další rok už byla její spolupráce se Šťastným minulostí.
 

A pak přišel šok. Začátkem července 2012 Šárka Záhrobská zkolabovala a skončila v nemocnici. Spekulace byly děsivé, mluvilo se o nádoru na mozku. Naštěstí se nakonec ukázalo, že se jednalo o nezhoubný útvar na hypofýze. Chirurgický zákrok byl však nezbytný.
 

Ještě v nemocnici přišel další zvrat, tentokrát nejen v kariéře, ale především v soukromém životě Šárky. Antonín Strach ji požádal o ruku. 13. dubna 2013 byla svatba.A následoval také bleskový návrat na svahy. Už v únoru 2013, jen pár měsíců po operaci, startovala opět na mistrovství světa. Pod vedením trenéra Klause Mayrhofera dojela osmá. Všichni ale věděli, že Šárka je zpátky. Bylo to její velké vítězství.
 

Vrátila se i na stupně vítězů. Olympijské hry v Soči před třemi lety, kde na zahajovacím ceremoniálu nesla českou vlajku, skončily pro Strachovou desátým místem ve slalomu a devátým v superkombinaci, na následujícím mistrovství světa to už ale cinklo. V Beaver Creeku vystoupala česká lyžařka na stupínek odměněný bronzovou medailí.
 

Šárka Strachová se po všech eskapádách dokázala vrátit do špičky a je v ní dodnes. Ve Světovém poháru drží sedmé místo, ve Svatém Mořici na světovém šampionátu skončila po výborné jízdě ve druhém kole pátá.

Přesto své rozhodnutí, že šlo o její poslední mistrovství světa nepřehodnotila. A ve hře je i konec kariéry. Šárka se chce rozhodnout po skončení letošní sezóny.


Úspěšné mistrovství by však dvaatřicetiletou lyžařku mohlo zviklat. Navíc je tu lákadlo zimní olympiády v korejském Pchjongčchangu. A když se ohlédneme za výsledky ze Švýcarska, kdo jiný by měl v daleké Asii šanci na úspěch? Ale uvidíme, už za pár týdnů bychom se mohli dozvědět, zda Šárku spatříme na soutěžních svazích i příští sezónu.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Související témata:
msl TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Házená: TSV GWD Minden - THW Kiel

   12:30

   FIA Karting Championship 2021 (2)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Sporting Kansas City - Austin FC

   09:00 10:45
   10:45

   Kolo pro život - Orlík

   11:00

   Fotbal: Ligue 1 - Ohlédnutí za sezonou

   12:00

   Parkurová Global Champions - Valkenswaard Sestřih z průběhu 4. mítinku světové série v parkurovém skákání z Valkenswaardu

   13:00

   Tipsport Premier League 2021

   15:30

   Sportovní originály - 180 s Williamem O’Connorem Exkluzivní rozhovor s jedním z nejlepších šipkařů planety

Celý program