Velké finále IndyCar: O titulu se rozhodne mezi dvěma piloty

Will Power vítězí v Torontu
Zdroj: ČTK
Will Power

Už jen posledních 315 kilometrů zbývá do konce letošní sezóny IndyCar Series. O mistrovský titul si to v neděli večer rozdají na okruhu v Sonomě dva piloti, Francouz Simon Pagenaud a Australan Will Power. Pagenaud míří do Kalifornie s náskokem 43 bodů. Za poslední závod sezóny jsou ale udělovány dvojnásobné body. A vloni dokázal v posledním závodě Montoya prošustrovat dokonce 47bodový náskok!

Francouz Pagenaud začal sezónu fantasticky – dvě druhá místa z prvních dvou závodů a pak tři vítězství v řadě. Ale Power, který musel kvůli nemoci vynechat první závod letošní sezóny a to potom, co si vyjel pole position, pak v polovině sezóny zabral, od druhého závodu v Detroitu získal čtyři vítězství a dvě druhá místa. Pagenaud, který vyhrál před Powerem v Ohiu, ale v posledních dvou závodech svůj náskok zase navýšil z 20 bodů až na 43.

Finále uvidí podruhé v řadě okruh Sonoma Raceway ležící nedaleko kalifornského San Franciska. Tou nejlepší pozvánkou na letošní souboj o titul je ten loňský. Juan Pablo Montoya do posledního závodu vstupoval s náskokem 47 bodů, na konci se ale radoval Scott Dixon, který závod vyhrál, získal celkově stejně bodů jako Montoya a na kontě měl více vítězství.

Za vznikem čtyřkilometrového závodního okruhu stáli dva milovníci automobilových závodů a lovu, právník Robert Marshall a developer Jim Coleman. V druhé polovině 60. let si místo pro trať vyhlédli na jedné z loveckých výprav. Práce postupovaly velmi rychle, v srpnu 1968 na vršky Sears Point, kde okruh leží, vyjely poprvé bagry, v listopadu se pokládal asfalt a 1. prosince už pořádali v Sonomě první závod.

Sonoma zůstávala dlouho stranou závodům amerických formulí. Sice ji v roce 1970 vyzkoušela série USAC a legendární pilot a konstruktér Dan Gurney získal vítězství, pak ale nastala dlouhá přestávka. V Kalifornii byly jiné okruhy, které závody hostily, kupříkladu městský okruh v Long Beach, ovál California Speedway (dnes Auto Club Speedway) a hlavně oblíbená trať Laguna Seca.

Až během rozdělení závodů na Champ Car a IndyCar vyzkoušela druhá jmenovaná okruh v Sonomě. Debutovala na něm v roce 2005, tedy v roce kdy poprvé zařadila do kalendáře jiné okruhy než ovály. Sonomu si nevybrala náhodou, stejně jako ve Watkins Glen, kam také zamířila, využívala Sonomu taktéž převážně oválová série NASCAR. Byť ta využívá jinou, méně náročnou, konfiguraci bez tzv. carouselu.

Okruh v Sonomě měří přes 4 kilometry a má 12 zatáček. V minulosti byl kritizován proto, že nenabízí příliš možností pro předjíždění, změny v konfiguraci a také jiná aerodynamika vozů ale přinesly výrazné zlepšení. Na skvělé souboje se můžeme těšit hned v úvodních zatáčkách po startu, pak hlavně v 7. zatáčce, před šikanou (zatáčka číslo 9) a také ve vlásence, tedy v předposlední zatáčce. Závod je vypsán na 85 kol.

Pagenaud má vše ve svých rukou. Pokud dojede na 5. místě, musel by Power závod vyhrát a získat alespoň 3 ze 4 bonusových bodů. Ty jsou udělovány za vítězství v kvalifikaci, vedení alespoň jednoho kola v závodě a za vedení nejvyššího počtu kol v závodě, za to jsou udělovány hned dva body.

Power má ovšem oproti svému rivalovi jednu velkou výhodu. V Sonomě už třikrát vyhrál a získal pět pole position. To Pagenaud byl na kalifornském okruhu nejlépe třetí, což se mu povedlo v roce 2014. I to by mu ale v neděli bohatě stačilo k tomu, aby ve dvaatřiceti letech poprvé pozvedl nad hlavu mistrovský pohár.

Kdo se bude radovat z letošního titulu, sledujte v noci z neděle na pondělí, závod začíná v pondělí v 0:40 na programu NOVA Sport 2.