fotbal v kleštích

Vysoká hra o Premier League začala. Některé týmy nechtějí ligu dohrát!

Stadion Arsenalu Londýn
Zdroj: Profimedia
Stadion Arsenalu Londýn
Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
Publikováno 4. 5. 2020
Téma:

Nejen v Česku, ale i ve fotbalové Premier League se začíná řešit, co se zbytkem sezony. Ideální plán vedení soutěže je takový, že by se 12. června mělo začít zase hrát. Jenže své ANO musí připojit i samotné kluby. A zde shoda nepanuje. Problémem jsou sestupy i neutrální hřiště.

Projekt Restart má za úkol znovu rozběhnout nejsledovanější fotbalovou ligu světa. Všech 20 týmů se bude vyjadřovat k připravovanému scénáři. A už dnes je jasné, že souhlas musí přijít od 14 klubů. Regule Premier League totiž mají zakotvené ve svém obsahu, že se změnami v soutěži musí souhlasit dvě třetiny účastníků.


Do konce základní části chybí 9 kol, některé týmy ale budou muset odehrát 10 utkání. Co by nastalo, kdyby se soutěž nemohla dohrát?


Náznaky jsou takové, že týmy ze spodku tabulky by nejradši sezonu zmrazily, a aby nový ročník začal s rozšířenou společností o nejlepší týmy druhé ligy se 22 účastníky.

Proti jsou ale celky elitní šestky, tedy bohatší kluby. Ty poukazují na to, že by se tak jako tak měla dodržet sportovní kritéria a aktivitu spodku tabulky kritizují. "Vyhrožují, že zničí fotbal jen proto, aby se vyhnuli riziku sestupu,“ uvedl podle listu Daily Mail jeden z šéfů klubů elitní šestky Premier League. "To jejich myšlení je tak krátkozraké,“ povzdechl si.


Pokud by prestižní liga znovu začala, není vyloučené, že by se hrálo na 10 neutrálních stadionech bez diváků. A i to je třeba pro Brighton nepřijatelná podmínka. Naopak Steve Parish, šéf Crystal Palace by i tuto variantu uvítal. „Pro restart i v tomoto modelu existují silné sociální i ekonomické důvody,“ sdělil.


Vetování dohrání sezony zvažuje prý sedm klubů, jeden ještě není rozhodnutý, jak by hlasoval.


Očekává se, že generální ředitel Richard Masters bude na kluby naléhat, aby přestaly sledovat vlastní zájmy a snažily se o spolupráci. Už nyní bylo spočítáno, že v případě nedohrání by liga na televizních právech ztratila 762 milionů liber.

 

 

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program