500 mil Indianapolis 1. den kvalifikace

Vážná nehoda: Šampion Bourdais se v kvalifikaci těžce zranil. VIDEO

Sebastien Bourdais vážně havaroval
Zdroj: ČTK

Španělský závodník Fernando Alonso se v sobotní kvalifikaci umístil mezi nejrychlejšími devíti jezdci, kteří se v neděli utkají o pole position. O tu nebude bojovat Francouz Sebastien Bourdais, který byl nejrychlejším v posledním tréninku. I v kvalifikaci mířil do skupiny, která se utká o pole position, ve třetím kole ale těžce havaroval a s vážným zraněním skončil v nemocnici.

Kvalifikaci pozdržel déšť, místo plánovaných 11 hodin mohla začít až po 16. hodině. INDYCAR všem pilotům garantovala jeden kvalifikační pokus. Kvůli tomu dokonce posunula tradiční konec kvalifikace, který v Indianapolisu historicky v 18. hodin oznamuje výstřel z pistole.

Jako první vyjela na dráhu jediná žena ve startovním poli, Britka Pippa Mannová. Pořadí v Indianapolisu určuje součet čtyř po sobě jdoucích letmých kol. Po Mannové vyjeli na dráhu bývalí vítězové a šampioni Montoya a Kanaan, který jako první udržel během čtyř kol průměrnou rychlost nad 230 mílemi v hodině (370 km/h).

Hned po Kanaanovi se dalším výkonem s průměrnou rychlostí přes 230 mil v hodině ujal vedení Power. Překonal jej až čtyřnásobný šampion IndyCar a také předchozí vítěz 500 mil Indianapolis Scott Dixon. Následovali čtyři další jezdci, když na trať vyjel Alonso. Jeho pokus sice na Dixona nestačil, ale Alonso byl průběžně třetí.

Vypadalo to ale, že všechny porazí Francouz Bourdais. Ten před sezónou změnil tým a do letošního šampionátu vstoupil vítězstvím v prvním závodě a druhým místem ve druhém závodě. Poslední dva ale nedokončil a spadl na průběžné sedmé místo v šampionátu. Sezóna pro něj ale bohužel s největší pravděpodobností skončila.

Těžká nehoda Sebastiena Bourdaise:

Po dvou do té doby nejrychlejších kolech totiž ve 2. zatáčce ztratil Bourdais kontrolu nad vozem a tvrdě narazil do ochranné zdi. Vůz se dokonce na krátko převrátil na střechu, než konečně zastavil. Záchranáři byli okamžitě u vraku Bourdaisova vozu a Francouze z něj vyprostili. Po rychlém ošetření ve zdravotnickém zařízení v zázemí okruhu byl Francouz převezen do nemocnice v Indianapolisu.

Tam ovšem lékaři odhalili mnohonásobnou zlomeninu pánve a zlomeninu pravého kyčle. Bourdaise ještě v noci čeká operace pánve. Je otázkou kdy, respektive jestli ještě někdy, se osmatřicetiletý čtyřnásobný šampion do vozu IndyCar vrátí. Tým zřejmě v následujících dnech oznámí, kdo ho v závodě nahradí. Že měl Bourdais skvěle připravený vůz dokládá i výkon stájového kolegy Eda Jonese, který ač v 500 mil Indianapolis startuje poprvé, skončil v kvalifikaci 10.

Po Bourdaisově nehodě následovalo dlouhé přerušení kvalifikace. Když mohla opět pokračovat, ujal se provizorního vedení bývalý pilot Formule 1 Takuma Sató. Toho ale nakonec o vítězství v sobotní kvalifikaci připravil dvojnásobný vítěz pole position v Indianapolisu Ed Carpenter.

Sató ani další jezdci ale nemusí smutnit. Sobotní kvalifikace totiž jen určila, kdo se v neděli utká o pole position. Do závěrečného souboje postoupila devítka nejrychlejších pilotů, kteří si to rozdají o místa v prvních třech řadách. Kromě Carpentera a Satóa čeká bitva o přední příčky Dixona, Hildebranda, loňského vítěze Rossiho, Powera, Alonsa, Kanaana a Andrettiho. Zbývající piloti se utkají o 10. až 33. místo na startovním roštu.

Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.