Ovidiu Hategan

Nedal kartu Baleovi, teď chyboval v LM! Sudí Hategan je pod palbou

Sudí Ovidiu Hategan
Zdroj: Profimedia
Hategan zkoumá video v zápase mezi City a Dortmundem
Mihailescu Dominik
Dominik Mihailescu
7.4. 2021 11:07
Téma:

VAR měla být technologie, která může pomoci fotbalu. Od roku 2018, kdy je sudím k dispozici, však vyvolává řadu negativních emocí a také absurdních situací. Jedna taková se stala v úterním čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů.

Zápas mezi Manchesterem City a Borussií Dortmund řídil rozhodčí Ovidiu Hategan. Mimochodem sudí, který rozhodoval utkání mezi Českem a Walesem. Rumunského rozhodčího nečekala snadná práce. Bylo jasné, že na trávníku proti sobě budou stát celky, které v rámci Ligy mistrů míří vysoko.

 

Běžela 30. minuta. Citizens vedli 1:0 a řítili se do další akce. Rodri však ve vápně spadl a sudí Hategan odpískal pokutový kop. To se nelíbilo záložníkovi Dortmundu Emre Canovi, který se vehementně snažil sudímu vysvětlit, že se hráče Manchesteru ani nedotkl. Za to jej rozhodčí odměnil žlutou kartou.

 

Následně si vzal ale slovo videorozhodčí a řekl Hateganovi, aby si šel situaci zkontrolovat ještě jednou přes video. Tam sudí z Rumunska zjistil, že Emre Can ve vápně nefauloval, ale i to, že Rodri svůj pád navíc nafilmoval. 

 

Penaltu tedy podle očekávání odvolal. Avšak absurdní je to, že žlutá karta záložníkovi Borussie zůstala. A to z prostého důvodu. Ta nebyla totiž udělana za faul ve vápně, ale za to, že se Emre Can snažil přesvědčit hlavního rozhodčího, že penaltu odpískal chybně, tedy za protesty.

 

 

A to je paradoxní situace. Rodri, který svůj pád ve vápně nafilmoval, potrestán nebyl. Naopak hráč, který se snažil přesvědčit rozhodčího, že se fotbalisty City nedotkl, dostal za protesty žlutou kartu. Navíc podle všeho byly stížnosti opravněné.

 

Ano, můžeme vzít v potaz to, že co rozhodčí odpíská, je svaté. Na druhou stránku by v této situaci měl převládat selský rozum a nějaký cit. Pokud necitlivě sudí odpíská penaltu, která být neměla, pak by asi měl odvolat i žlutou kartu, kterou dal za oprávněné protesty. 

 

 

To se ovšem nestalo. Hategan tak opět vyvolal diskuzi, jestli by se ještě pravidla při používání VARu neměla změnit. Tento projekt je prakticky ještě v plenkách, ale UEFA by jeho problěmy měla řešit, co možná nejdříve.

 

Pokud se vrátíme k samotnému zápasu, tak toto nebyl jediný moment rozhodčího, u kterého se fanoušci během utkání pozastavovali. Například hráč Dortmundu Jude Bellingham dostal nakopnuto od brankáře Edersona. K míči se ale sedmnáctiletý záložník dostal a mohl střílet do prázdné branky. Sudí ovšem přerušil hru a celou situaci otočil. Navíc Bellinghama potrestal žlutou kartou. 

 

 

Když vstřelíte gól a VAR vás o něj obere, tak je to hořká situace...

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Wasps - Leicester Tigers

   14:55 16:35
   16:35

   RunTour - Brno

   16:45

   Fotbal: Lille OSC - Cesta na vrchol

   17:15

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - MT Melsungen

   18:40

   NHL News

   18:55

   Házená: Bergischer HC - Rhein-Neckar Löwen

 • Nova Sport 2

  • Bellator 260: Lima vs. Amasov

   13:00 16:35
   16:35

   FIA Karting Championship 2021 (2)

   17:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   18:45

   Nymburska jízda Ligou mistrů

   19:00

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   19:30

   F3 Asian Championship - Season Wrap - up 2021

Celý program