Ovidiu Hategan

Nedal kartu Baleovi, teď chyboval v LM! Sudí Hategan je pod palbou

Sudí Ovidiu Hategan
Zdroj: Profimedia
Hategan zkoumá video v zápase mezi City a Dortmundem
Mihailescu Dominik
Dominik Mihailescu
7.4. 2021 11:07
Téma:

VAR měla být technologie, která může pomoci fotbalu. Od roku 2018, kdy je sudím k dispozici, však vyvolává řadu negativních emocí a také absurdních situací. Jedna taková se stala v úterním čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů.

Zápas mezi Manchesterem City a Borussií Dortmund řídil rozhodčí Ovidiu Hategan. Mimochodem sudí, který rozhodoval utkání mezi Českem a Walesem. Rumunského rozhodčího nečekala snadná práce. Bylo jasné, že na trávníku proti sobě budou stát celky, které v rámci Ligy mistrů míří vysoko.

 

Běžela 30. minuta. Citizens vedli 1:0 a řítili se do další akce. Rodri však ve vápně spadl a sudí Hategan odpískal pokutový kop. To se nelíbilo záložníkovi Dortmundu Emre Canovi, který se vehementně snažil sudímu vysvětlit, že se hráče Manchesteru ani nedotkl. Za to jej rozhodčí odměnil žlutou kartou.

 

Následně si vzal ale slovo videorozhodčí a řekl Hateganovi, aby si šel situaci zkontrolovat ještě jednou přes video. Tam sudí z Rumunska zjistil, že Emre Can ve vápně nefauloval, ale i to, že Rodri svůj pád navíc nafilmoval. 

 

Penaltu tedy podle očekávání odvolal. Avšak absurdní je to, že žlutá karta záložníkovi Borussie zůstala. A to z prostého důvodu. Ta nebyla totiž udělana za faul ve vápně, ale za to, že se Emre Can snažil přesvědčit hlavního rozhodčího, že penaltu odpískal chybně, tedy za protesty.

 

 

A to je paradoxní situace. Rodri, který svůj pád ve vápně nafilmoval, potrestán nebyl. Naopak hráč, který se snažil přesvědčit rozhodčího, že se fotbalisty City nedotkl, dostal za protesty žlutou kartu. Navíc podle všeho byly stížnosti opravněné.

 

Ano, můžeme vzít v potaz to, že co rozhodčí odpíská, je svaté. Na druhou stránku by v této situaci měl převládat selský rozum a nějaký cit. Pokud necitlivě sudí odpíská penaltu, která být neměla, pak by asi měl odvolat i žlutou kartu, kterou dal za oprávněné protesty. 

 

 

To se ovšem nestalo. Hategan tak opět vyvolal diskuzi, jestli by se ještě pravidla při používání VARu neměla změnit. Tento projekt je prakticky ještě v plenkách, ale UEFA by jeho problěmy měla řešit, co možná nejdříve.

 

Pokud se vrátíme k samotnému zápasu, tak toto nebyl jediný moment rozhodčího, u kterého se fanoušci během utkání pozastavovali. Například hráč Dortmundu Jude Bellingham dostal nakopnuto od brankáře Edersona. K míči se ale sedmnáctiletý záložník dostal a mohl střílet do prázdné branky. Sudí ovšem přerušil hru a celou situaci otočil. Navíc Bellinghama potrestal žlutou kartou. 

 

 

Když vstřelíte gól a VAR vás o něj obere, tak je to hořká situace...

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Magazín evropské ligy (13)

   12:30 13:00
   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Ragby: Itálie - Anglie

   14:45

   Bellator 256: Bader vs. Machida II

   19:15

   Element (437)

   19:30

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • NBA: Indiana Pacers - Los Angeles Clippers

   11:30 13:30
   13:30

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - HSG Nordhorn - Lingen

   15:00

   NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   16:45

   Racing magazine (1)

   17:05

   MČR v Gran Turismo Sport - Grand finále

   17:15

   Element (437)

Celý program