český talent

Chci být jedničkou, hlásí odhodlaně Vaněček! Na Ovečkina si už zvykl

Vítek Vaněček
Zdroj: profimedia.cz
Vítek Vaněček
Richard Wagner
Richard Wagner
Publikováno 17. 4. 2020
Téma:
NHL

Český brankář Vítek Vaněček působí na farmě Washingtonu. Letošní ročník mu vyšel báječně. Na All-Star Game byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem a držel si i vysoká čísla. Stříbrný medailista z mistrovství světa do osmnácti let by chtěl v příštím roce proniknout do NHL natrvalo. Nyní ale stejně jako řada dalších hráčů čeká, co se bude dít, a zda se soutěž rozjede.

Rodák z Vysočiny se v brzkém věku přesunul do Liberce, kde ochutnal i extraligu. V roce 2014 byl vybrán ve druhém kole Washingtonem a už pět let se pere na farmě o první start v NHL, kde zatím plnil pouze roli dvojky. 

 

Vaněčkovi ale na konci sezóny svítá naděje. „Holtbymu končí smlouva a pokud ho nepodepíšou, tak je otázka, jestli budou věřit dvěma mladým gólmanům. Budu doufat v to, že se to letos probourá a budu se moci probojovat na post jedničky,” hlásí odhodlaně čtyřiadvacetiletý brankář.


Přiletěl jste domů z Ameriky. Kdy jste se rozhodl, že se vrátíte do Česka?

Rozhodl jsem se podle českých kluků z Washingtonu. Nechtěl jsem riskovat, že tam zůstanou a já bych pak musel jako jediný letět zpátky, kdyby se začalo hrát.

Byla cesta komplikovaná, nebo to bylo ještě v pohodě?

Cesta byla trochu komplikovaná. Vránič, Kempas a Gudy (Jakub Vrána, Michal Kempný a Radko Gudas – čeští hráči v kádru Washingtonu, pozn. red.) letěli už v neděli a my s přítelkyní jsme vyrazili ve čtvrtek. Měli jsme letenky do Bostonu a odtud do Evropy, ale to nevyšlo. Ještě ten večer, co jsme si let objednali, nám ho zrušili. Museli jsme to rychle řešit. Nakonec jsme se museli dostat do New Yorku, odkud jsme letěli do Londýna a odtud do Česka.

 

V zámoří jste pět let. Jak své působení hodnotíte?

Hodnotím to pozitivně. Tato sezóna byla nejlepší. Měli jsme skvělý tým a je škoda, že se musela pozastavit. Když to vezmu ze svého pohledu, tak jsem měl nejlepší čísla za posledních pět let, takže jsem velice spokojený.

 

Letos jste se párkrát podíval na střídačku Capitals. Věříte, že příští rok se vám povede prorazit do áčka?

Byl jsem párkrát povolán kvůli zranění některého z brankářů nebo ve chvíli, kdy se řešil platový strop, do kterého se Samsonov nevešel, kdežto já ano. Doufám v to, že se prosadím. Už by bylo na čase. Držím se tam pět let a snažím se do sestavy probojovat. Nedostal jsem zatím žádný zápas, ale nedá se nic dělat. Věřím, že šance přijde a zabojuji o jedničku.

 

Letos jste se dočkal pocty na All-Star Game farmářské soutěže AHL, kde jste byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem (MVP). Bylo to pro vás ocenění za těch pět let dřiny?

All-Star Game je vždycky parádní. Poznám tam nové lidi, je tam sranda a nebere se to tak vážně jako v sezóně. Velmi si toho vážím. Začalo to v prvním zápase, kdy mi někdo schválně odkopl hokejku, já pak bez ní udělal dobrý zákrok a od té doby se mi dařilo. Beru to jako zpestření. Jsem hodně rád za to, že jsem tu cenu dostal.

Jak vypadá vaše příprava? Přeci jen, pro brankáře to musí být trochu, řekněme, partyzánské?

Už jsem se ptal přítelkyně, jestli na mne nechce střílet, ale zatím říkala, že ne (směje se). Koupil jsem si činky. Cvičím nejvíc břicho a nohy, což brankář potřebuje, a trénuji aspoň s tenisákem. I když byl povolen tenis a mohl bych si občas zahrát, tak se mi nechce moc chodit ven, abych nechytil nemoc ve chvíli, kdy by nás povolali. Když budu moci, tak řeknu kamarádovi, aby zašel k nám na zahradu a párkrát na mě vystřelil.

 

Máte stříbrnou medaili z mistrovství světa do osmnácti let 2014 ve Finsku. Jak na šampionát vzpomínáte?

Velice rád na to vzpomínám. Je to největší týmový úspěch, kterého jsem dosáhl. Vždycky, když vyplňujeme dotazníky fanouškům a oni se mě ptají, jaký je můj největší úspěch, tak tam vždycky píšu právě toto mistrovství. Měli jsme skvělý tým a jsem rád, že jsme toho dosáhli.

Věříte, že se NHL a AHL ještě letos rozjedou?

To je těžká otázka, když vidím, co se děje ve světě. Vím však, že NHL to nechce jen tak pustit, protože je ve hře spoustu peněz, takže se vše posouvá a i kdyby se mělo začít v červnu či červenci, tak rozhodně bude vůle sezónu dohrát. Kdyby to mělo přesáhnout do září či dál, tak asi letošek zruší a začne se rovnou nová sezóna.

 

Když jste přišel do kabiny Capitals, jak Vás kluci vzali?

Češi mě hned vítali. S Vráničem (Jakub Vrána, pozn. red.) jsme spolu hned jeli na první zápas. S hráči se jinak normálně bavím. Když jsem přijel z All-Star Game a trenér zmínil, že jsem byl MVP, tak mi kluci gratulovali. Celkově mě vzali dobře.

 

Vnímal jste pozici Alexandra Ovečkina v kabině?

Člověk si ho v kabině hned všimne. Je to legenda NHL, nastřílel hodně gólů a po rozbruslení chce jezdit nájezdy. Je to příjemné, když na vás jezdí nájezdy takový hráč. Sleduji ho na ledě, v přesilovkách, ale je to hráč jako každý jiný v týmu. Abych z něj byl nějak „vyšílený”, tak to ne. Když jsem přišel první rok za mořem poprvé k týmu, tak ano, ale teď už jsem si na vše zvykl. Vím, jak to chodí. Je to hráč, lídr a beru ho jako normálního spoluhráče.

 

Kdyby Vám nevyšel útok na post gólmana v prvním týmu Capitals, přemýšlel byste třeba o ročním angažmá v Evropě?

Je to dobrá otázka, ale teď vážně nevím. Nejsem v té situaci, takže se nedokážu takhle rozhodnout. Samozřejmě, k nějakému rozhodnutí budu muset dojít, když to nevyjde, protože na farmě držím dost dlouho. Nemyslím si, že předvádím tak špatné výkony, abych nedostal šanci v zápase NHL. Až ale ten moment nastane, tak to budu řešit s agenty a bude samozřejmě záležet na tom, co by řekl Washington, kdybych měl znovu pokračovat na farmě.

 

Máte nějakou představu, která soutěž by Vás lákala? Byla by to KHL, švédská, finská či švýcarská liga nebo česká extraliga? 

KHL, švýcarská či švédská liga jsou hodně vysoko a skauti tam jezdí často. Určitě bych se ale chtěl vrátit do Liberce. Byl jsem tam s Martinem Láskou. Je to skvělý trenér a doteď si voláme. Ještě před návratem do Česka bych ale rád zkusil i KHL a Švýcarsko, kdyby to vyšlo.

 

Vaněček je členem stříbrného týmu z mistrovství světa dorostenců ve Finsku. Tým tehdy táhl bodově jeho nynější spoluhráč a rostoucí hvězda Caps Jakub Vrána.

 

Na farmě v Hershey předváděl jako první gólman vynikající výkony a právě to mu vyneslo účast ve zmíněném zápase hvězd. Přejme si, abychom brzy měli v nejlepší hokejové soutěži světa další jedničku s českým pasem.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Philadelphia Flyers - New Jersey Devils Patrik Eliáš dvěma góly posouvá New Jersey Devils do finále Stanley Cupu (26.5.2000)

   18:05 20:05
   20:05

   Marc Márquez - Sběratel trofejí

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   MLS is Back Show (1)

   21:35

   NHL: Toronto Maple Leafs - Montreal Canadiens

   23:35

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Běhej lesy - Slavkovský les

   18:45 19:00
   19:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Detroit Pistons

   20:15

   Basketbal: Blake Griffin - NEJ akce 2015 - 2020

   20:40

   NBA - Dalekonosné střely 2015 - 2020

   21:10

   Fotbal: Ligue 1 - Ohlédnutí za sezonou 2019/20

   22:05

   World Darts Championship 2018

Celý program