legendární žokej

Váňa navrhuje zjednodušení Taxisu: Bude to velký krok vpřed, říká

Josef Váňa mluví o Taxisově příkopu
Zdroj: Profimedia/ Ringier Axel Springer CZ, a.s. / Martin Sekanina/ kolážtn.cz
Téma:

Velkou pardubickou, nejprestižnější dostihový závod koní na našem území, čekají další velké změny. Zasáhnout by měly hlavně Taxisův příkop, který je považován za nejnáročnější skok v celém závodě. Za změnami stojí rozhodnutí expertní skupiny, která byla založena loni. Jedním z členů je i osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. „Pro bezpečnost koní a jezdců je to velký krok dopředu,“ řekl v rozhovoru pro Nova Sport.

Navrhnuté úpravy se hned od počátku setkaly s velkou vlnou kritiky. Bývalí vítězové slavného závodu a někteří trenéři vydali prohlášení pod názvem „Tak nám zabili Velkou Pardubickou“, kde vyjadřují kritiku ke změnám, které jsou navrhovány.


Tou nejzásadnější novinkou je zjednodušení Taxisova příkopu. Ten by se měl změlčit na doskoku, a tím se vytvoří pozvolná plocha bez doskokové hrany. „Jsme přesvědčeni, že úpravy povedou k trvalému znehodnocení, ke ztrátě věhlasu, který nejlépe a oprávněně vystihoval známý slogan - nejtěžší dostih na evropském kontinentu,“ stojí ve zmíněném prohlášení, pod které se podepsalo devatenáct lidí.
Tyto změny má na starosti takzvaná expertní skupina, která vznikla loni po smrtelném zranění koně Sottoventa na Taxisově příkopu, do níž patří i Josef Váňa. „Změny by měly proběhnout tak, jak je to navrženo. Rozměry zůstanou stejné. Pro bezpečnost koně a jezdců, je to velký krok dopředu,“ zdůvodňuje Váňa navrhované úpravy.


Osminásobný vítěz Velké pardubické se vyjádřil i ke kritice, která se na návrh snesla. „Ti, co jezdili před padesáti lety, ať do toho nekecaj. Dneska je jiná doba. Běhá se jednou tak rychle, jak se běhalo tenkrát, takže musíme pro bezpečnost koní a jezdců dělat kroky dopředu. Stejně, jako to je v Anglii, ve Francii a všude jinde na světě.“
Kromě Taxisova příkopu by podle Váni mělo dojít i k dalším změnám. „Myslím si, že Taxis je stěžejní. Máme připraveno, že bychom upravili některé skoky, zřejmě asi 10A a devatenáctku, aby koně mohli přiběhnout až k plotu, odrazit se a skočit,“ vysvětluje Váňa.
 

Při posledním ročníku Velké pardubické zahynul kůň Sottovento:

VOYO

Sledujte Nova Sport ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Jakub Martinovský TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Tipsport Premier League 2021

   13:05 15:35
   15:35

   Bellator 258: Archuleta vs. Pettis

   18:35

   Kolo pro život - Dobřichovice

   18:45

   NHL News

   19:00

   Odpolední sportovní noviny

   19:05

   Český motorsport 2021 (2)

 • Nova Sport 2

  • World Cup of Pool 2021

   13:00 17:00
   17:00

   Házená: HBW Balingen - Weilstetten - GWD Minden

   18:30

   World Cup of Pool 2021

   22:30

   NBA Triple (8)

   22:40

   NBA: Los Angeles Lakers - New York Knicks

   00:40

   Ligue 1 Highlights (36)

Celý program