světový pohár lyžařské finále

V USA se rozdává křišťál. Ve sjezdu kralovali Fill a Štuhecová

Ilka Štuhecová a Peter Fill

Italský lyžař Peter Fill obhájil ve Světovém poháru malý křišťálový glóbus za sjezd. Ve finále v Aspenu dnes obsadil druhé místo a v konečném pořadí předstihl Kjetila Jansruda. Nor, který před závěrečným závodem vedl o 33 bodů, dnes skončil jedenáctý. Mezi ženami se radovala Slovinka Ilka Štuhecová, která po kombinaci získala už druhý malý glóbus.

Štuhecová měla před finále pohodlný náskok 97 bodů před Sofií Goggiaovou a svoji suverenitu potvrdila čtvrtým vítězstvím v sezoně. Jedinou rivalku v boji o titul porazila na trati o více než sekundu, Italka nakonec obsadila třetí místo. Na druhou příčku se v Coloradu probojovala domácí Lindsey Vonnová, jež za vítězkou zaostala o 66 setin.

"Moc se mi zdejší sjezdovka líbí, je zábava tu jezdit. Glóbus pro mne znamená hrozně moc, celá sezona byla neuvěřitelná," radovala se Štuhecová.

Slovinská závodnice skončila na stupních vítězů v šesti z osmi sjezdů v sezoně, získala 597 bodů a Goggiaovou za sebou nechala o 137 bodů. Předem jisté měla třetí místo Švýcarka Lara Gutová, která už kvůli zranění ukončila sezonu.

Štuhecová navíc může sbírku trofejí v Aspenu ještě rozšířit, ve čtvrtek bude hájit vedení v hodnocení superobřího slalomu. V průběžném pořadí má náskok 15 bodů před Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska.

Definitivně rozhodnutý zatím není ani souboj o velký křišťálový glóbus. V celkovém pořadí seriálu vede tři závody před koncem Mikaela Shiffrinová. Dvaadvacetiletá Američanka, která si už dříve zajistila trofej za hodnocení slalomu, má nyní náskok 278 bodů a premiérový celkový triumf by jí neměl uniknout.