Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

šipky už je to tady

V Londýně startuje MS v šipkách! Hraje se o rekordní prémie

Michael van Gerwen
Zdroj: Profimedia

Šipky už dávno překročili práh restaurací a hospod. Nejznámější hráči patří mezi světové sportovní hvězdy a svými výdělky dokonce předstihují i své kolegy z o mnoho renomovanějších sportovních odvětví. Díky obrovskému rozmachu popularity jsou šipky označovány jako nejrychleji se rozvíjející sport v Evropě.

Během nadcházejících téměř tří týdnů se v ikonickém komplexu Alexadra Palace na severu Londýna odehraje v pořadí 26. mistrovství světa profesionální šipkové organizace PDC. Pro hráče jsou připravené prémie v celkové hodnotě 2,5 miliónu liber (cca 75 mil. korun), vítěz si domů odveze 500 tisíc liber (cca 15 mil. korun). Jsou to rekordní částky, která kdy byly v šipkové historii vyplaceny.


Koncem 80. let přitom šipky zažívali těžké období. Počet televizních turnajů se zredukovat jen na jeden jediný, kterým bylo mistrovství světa. Hráči začali přicházet o lukrativní prémie a mnozí se museli vzdát statusu profesionála. Šéf tehdejší největší šipkové organizace BDO (British Darts Organisation) Olly Croft ale nepřipouštěl žádné změny a organizaci vládl pevnou rukou.


Mezi hráči sílila vlna nevole, která později vedla k tomu, že 16, v té době nejlepších hráčů, se rozhodlo opustit BDO a založili novou organizaci WDC (World Darts Council), která se později
přetransformovala na Professional Darts Corporation (PDC), která v současnosti udává směr světovým šipkám.
 

Záchranné kolo tehdy hodila hráčům televizní stanice SKY Sports, která o rok dříve stála u vzniku fotbalové Premier League a tou dobou hledala další pole své působnosti. Partnerství, které tehdy mezi PDC a SKY Sports vzniklo trvá dodnes.

 

Mistrovství světa v šipkách jsou v portfoliu této stanice druhým nejsledovanějším produktem, právě za zmiňovanou fotbalovou
Premier League.

 

Michal Brestovanský TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 22:35 22:50

   Czech Open 2019

   22:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   23:00

   Večerní Sportovní noviny

   23:05

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto3)

   23:50

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto GP)

   00:40

   Rebuy Stars Poker Show - MČR 2019 (3/3)

 • Nova Sport 2

  • 21:05 23:35

   NZ Darts Masters

   23:35

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   01:15

   UFC Countdown: Cormier vs. Miocic 2

   02:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   08:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Sportovní originaly - 180 s Raymondem van Barneveldem 2

Celý Program