Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

IndyCar Iowa Speedway

V Iowě odstartuje první Will Power, letos vyhrál už 4. kvalifikaci

Will Power v Iowě
Zdroj: ČTK

Australský závodník Will Power předvedl nejlepší výkon v kvalifikaci na závod IndyCar Series na krátkém oválu Iowa Speedway a letos počtvrté se postaví na první místo startovního roštu. Powerovi pomohlo, že si vylosoval až poslední místo v kvalifikačním pořadí.

Už v jediném tréninku před kvalifikací ukázali piloti týmu Penske, že navzdory tomu, že v Iowě jejich stáj nikdy nevyhrála, na krátkém oválu umí být velmi rychlí. Trénink vyhrál Josef Newgarden, který před rokem ještě v barvách týmu Eda Carpentera závodu naprosto dominoval. Power zajel druhý čas před loňským šampionem Pagenaudem.

 

Čtvrté místo patřilo Newgardenovu bývalému šéfovi, Edu Carpenterovi, který na oválech závodí za vlastní tým. Pokračovatel slavného závodnického rodu Andrettiů Marco, který ovšem výkonů svého dědy nebo otce bohužel zdaleka nedosahuje, byl v tréninku pátý. Iowa je jednou ze dvou tratí, na kterých se mu podařilo zvítězit. Kompletní výsledky tréninku najdete ZDE.

 

Power si v kvalifikaci připsal čtvrtý letošní triumf. Z vítězství v kvalifikaci se radoval už v St. Petersburgu, na okruhu Barber Motorsports Park a na Indianapolis Motor Speedway v kvalifikaci na Velkou cenu. Do první řady se s ním postaví JR Hildebrand, který u týmu Eda Carpentera nahradil před sezónou Newgardena, který přestoupil k týmu Penske.

 

 

Hildebrand se raduje navzdory tomu, že v prvním tréninku ztratil kontrolu nad vozem a zadkem napřed skončil ve zdi. Naštěstí z nehody vyvázl bez zranění a tým stihl vůz před kvalifikací opravit. Spousta práce čeká také na mechaniky z týmu A.J. Foyta, jehož pilot Carlos Muňoz v úvodu svého kvalifikačního pokusu také havaroval. Do závodu odstartuje poslední.

 

Do druhé řady se postaví dvojice Hélio Castroneves – Ed Carpenter. Nejlepší hondu najdeme v páté řadě a vůz řídil Japonec Sató. Vedle něj bude na roštu stát Rus Aljošin, který kvůli chybějícímu razítku na vízu před dvěma týdny dorazil pozdě na okruh Road America a v pátek musel na poslední chvíli zaskočit Kanaďan Wickens.

 

Do čtvrté řady se postaví jeden z nejzkušenějších matadorů Tony Kanaan a jeden ze dvou nováčků v letošním ročníku IndyCar, doposud výborně jezdící Ed Jones, Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

 

 

Více než kdy jindy se ukázalo, že je výhodné vylosovat si v kvalifikaci vyšší číslo. První na trať vyrazili tři favorité, ale Pagenaud byl až 11., Dixon 17. a vítěz tréninku Newgarden 16. Dixon, který vyhrál předchozí závod IndyCar na okruhu Road America, musel povinně vynechat posledních 20 minut tréninku. INDYCAR mu to udělila coby trest za hned trojí porušení pravidel. Krom toho musí tým zaplatit nespecifikovanou pokutu.

 

Porušení pravidel spočívalo v tom, že vůz po vítězném závodě neprošel technickou přejímkou. Navíc během předzávodního tréninku mechanici pracovali v padoku na voze, potřebovali ale, aby ho před závodem ještě Dixon projel. Ten tak sedl v padoku za volant a vyrazil, což se v IndyCar nesmí, na pit lane musí z padoku mechanici vůz odtlačit. Tým si ale byl vědom toho, že nezbývá moc času, respektive spíše žádný čas, protože Dixon vyjel na dráhu 56 vteřin poté, co trénink skončil, čímž opět porušil pravidla. O vítězství nebo o body ale nepřijde.

 

Závod na oválu Iowa Speedway začíná v neděli ve 23:15, exkluzivně jej odvysílá program Nova Sport 2.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:15 14:10

   Moto GP - VC Aragonie (trénink Moto3)

   14:10

   Moto GP - VC Aragonie (trénink Moto GP)

   15:10

   Moto GP - VC Aragonie (trénink Moto2)

   16:00

   FIA CEZ - závody na okruzích (4)

   16:30

   Rychlá kola (9)

   17:00

   Cyklomagazín (4)

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:45

   Manchester United - FC Astana

   14:45

   KITE LIFE (5)

   15:00

   Kart Grand Prix Le Mans

   15:25

   Cliff Diving World Series – Španělsko

   16:40

   Cyklomagazín (4)

   16:50

   MAXI TIP Poker Tour (17)

Celý Program