Box vs MMA

V boxerském ringu má největší šanci Jorge Masvidal, říká expert

Největší grázl UFC Jorge Masvidal
Zdroj: Profimedia
Největší grázl UFC Jorge Masvidal
Téma:
MMA

Ať už byl duel McGregor vs. Mayweather jakýkoli, těšil se obrovskému mediálnímu zájmu a oba aktéři si přišli na tučný šek. Po jejich vzoru se do boxerského ringu chtějí vrhnout další MMA bojovníci. Ti bezhlavě vyzývají boxerské šampiony s vidinou inkasování obrovského jmění, ale neuvědomují si, že smíšená bojová umění jsou úplně něco jiného, něž box.

McGregor plánuje odvetu s Floydem či duel s Manny Pacquiaem. Jorge Masvidal vyzval šampiona Canelo Alvareze. Král těžké váhy v UFC Stipe Miocic a adept na titul Francis Ngannou si brousí zuby na neporaženého obra Tysona Furyho a ten se samozřejmě hozené rukavice chytil.
 

Vidina je to lákavá. Stačí vyměnit bezprsté rukavice za boxerky, nemuset bránit takedowny ani kopy. Navíc přestávka přichází po každých třech minutách místo pěti. A tak MMA zápasníci chtějí napodobit McGregora a do boxerského ringu vyzývají přední rohovníky. Mnoho fighterů během své připravy box trénuje či se mu dříve věnovalo samostatně a každý z nich umí dat tvrdou ránu, ale box vyžaduje víc než to.

Boxerský trenér Joe Goosen v rozhovoru pro ESPN shrnul šance MMA zápasníků. V jeho očích má šanci pouze jeden. „Všiml jsem si, že MMA zápasníci jsou často moc otevření. V obraně často utíkají, protože protiútok není tak účinný jako v boxu. Největší rozdíl je, že boxeři mají mnohem lepší smysl pro obranu. Mají lepší postavení rukou a hlavy,“ řekl zkušený Goosen.

Expert při rozhovoru shlédnul několik zápasových záznamů předních MMA zápasníků. Bez zaváhaní uznal jejich zkušenost a bojové schopnosti, kterými drtí své soupeře. Nicméně našel i nedostatky, které by v ringu byly kritické. Například si všiml špatného rozložení váhy. „Levou nohu táhne za sebou. Následující kombinace se mu nepodařila, protože neměl dobře postavené nohy,“ řekl o výkonu Miocice v zápase s Anderjem Arlovskim.

Boxerský guru však mezi vyzyvateli našel jednoho, komu by mezi provazy věřil. „Jestli je tu někdo, kdo by mohl přijít z prostředí mimo box, a ovládnout tento sport, je to Jorge Masvidal. Jsem jeho výkony ohromen, je to zabiják. Podívejte se na jeho údery. Pravá, následuje druhá na spodek a pak si hlídá vzdálenost. Líbí se mi jeho cit pro kombinace,“ vyjádřil se Goosen na konto Největšího grázla v UFC.

Trenér byl při sledování Masvidalových zápasů ohromen jeho schopností neustále měnit gardy. „Dělá tohle všem? On je něco jiného. Drží si ruce nahoře, je hodně atletický a útočí na tělo. Určitě trénuje s někým z boxerského prostředí,“ pokračoval o svém favoritovi.

Ačkoli boxerské zkušenosti jsou v kleci cenné, MMA je mnohem komplexnější. Zápasník čelí více druhům útoků na celé tělo a tomu musí přizpůsobit svůj postoj. V boxu většina úderů cílí přímo na hlavu a tomu odpovídá i styl obrany. Taktéž v ringu jsou k vidění delší kombinace, kterým atleti musí odolávat. Box a MMA jsou ve stejné knize bojových sportů, ale na úplně jiné straně.

DC TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Chicago Blackhawks - Boston Bruins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Itálie - Wales

   12:40

   Truck Racing Magazine (4)

   13:00

   MotoGP - VC Nizozemska 2019 (kvalifikace Moto3)

 • Nova Sport 2

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   09:00 13:10
   13:10

   NBA Classic Games: Orlando Magic - Washinghton Wizards

   14:50

   Fotbal: Olympique Lyon - Lille OSC

   16:40

   CZECH Classic Open 2020

   17:00

   NHL: Carolina Hurricanes - San Jose Sharks

   18:45

   Element (417)

Celý program