Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video prostě to nevzdal

Úžasný Egypťan udivil Rio: Přišel o ruce, tak vzal pálku do zubů!

Ibrahim Hamadtou
Zdroj: Profimedia
Ibrahim Hamadtou

Paralympijské hry přináší stovky příběhů sportovců, kteří to nevzdali. Egypťan Ibrahim Hamadtou je jedním z nich, až je až s podivem, na jakou cestu se vydal. Hraje stolní tenis. A když před lety přišel o obě ruce, svého milovaného koníčku se nevzdal.

Vlakové neštěstí udělali z Ibrahima mrzáka. Jenže tohoto Egypťana jen tak něco nezlomí. Zatnul zuby a to doslova a stal se z něj borec, kterého nyní obdivuje celý svět.


V Riu nevyhrál žádný zápas. Vlastně ani nemohl. Ve své kategorii bezrukých stolních tenistů byl sám. A tak ho zařadili do bojů proti těm, Brit David Wetherill, i Němec Thomas Rau ho porazili. Ale Ibrahim byl přesto nadšený."Jsem rád i za to, že jsem mohl přijet z Egypta a zahrát si proti mistrům. Není možné vyjádřit, jak jsem šťastný," říkal dojatě.


Dojatí ale i fascinovaní byli také diváci, kteří možná poprvé v živote viděli, jak se nadhazuje míček nohou. Ibrahim Hamadtou i proto má při zápasech jen jednu botu. To aby mohl vzít pinkpongový balónek do prstů a nadhodit si servis...
 

Teď mu to přijde jako banalita, ale v nejtěžším období svého života uvažoval o smutných věcech. "Tři roky po nehodě se nikde neukázal. Byl jen doma," vypráví jeho trenér Hossameldin Elshoubry, který ho vede dlouhých 20 let.Nejdřív mu radil, aby zkusil hrát fotbal, protože má i šikovné nohy. To prý ale nefungovalo. Ibrahim potřeboval pálku na stolní tenis. Chvíli jí zkoušel držet pahýlem pravé ruky. "Ale byla to bída," říká dnes s úsměvem. A pak si uvědomil, že občas drží v ústech baterku, když je potřeba. A tak vzal do zubů...


Trvalo mu tři roky, než jí začal ovládat tak, jak chtěl. A dnes ho uznávají i soupeři. "Víte, on je legenda našeho sportu. Byl jsem opravdu neklidný, když jsem proti němu nastoupil," přiznal David Wetherill, který je světovou jedničkou handicapovaných stolních tenistů.

Ibrahim Hamadtou
Zdroj: Profimedia Ibrahim Hamadtou

"Ibrahim je jediný, kdo používá ústa. Kdyby bylo na světě aspoň pět, šest, sedm hráčů, vytvořili bychom novou kategorii," říká trenér Elshoubry.


Na tom ale už Ibrahim pracuje. Spolu s ním trénují dva malí kluci, ke kterým byl osud také krutý a nemají ruce. Díky němu to nezabalili a mají motivaci něco dokázat...
 

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   11:35

   Ligue 1 Highlights (37)

   12:30

   Major League Soccer Highlights (12)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Ragby: Wasps - Harlequins

   10:45

   Element (387)

   11:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   13:00

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   15:00

   Barcelona Spartan Race

   15:30

   Ultra Pirineu - Trailrunning

Celý Program