Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

IndyCar Pátek v St. Pete

Úžasné gesto! Legenda splnila poslední přání umírajícímu fandovi

Mario Andretti a Kenneth Acton
Zdroj: INDYCAR Media
Mario Andretti (vlevo) a Kenneth Acton

Tento víkend začala nová sezóna IndyCar Series. V pátek jezdci absolvovali první tréninky. Ještě předtím ale dojalo fanoušky IndyCar gesto, které si pro umírajícího fanouška připravila jedna z největších legend motorsportu – Mario Andretti.

Třiašedesátiletý Kenneth Acton z města Waterloo v americkém státě Nebraska bojoval od konce předloňského roku s rakovinou žaludku a jícnu. Když už se zdálo, že nemoc porazí, objevili mu lékaři dalších pět nádorů, tentokrát bohužel na mozku. Kennethovi řekli, že mu zbývají tři měsíce.

 

Jeho manželka Joyce tak kontaktovala nadaci, která se snaží plnit poslední přání umírajícím seniorům. A pro Kennetha připravili skutečně úžasný dárek. Muž je totiž dlouholetým fanouškem motorsportu. Už v šesti letech jej dědeček vzal na první závody. Na nejslavnějším americkém závodě, 500 mil Indianapolis, byl Kenneth už více než 40krát.

 

Když slavný závod navštívil v roce 1969 poprvé, viděl jak Mario Andretti, jedna z největších legend motorsportu, vyhrál v náhradním voze s pneumatikou, která nešla sundat a musela vydržet celých 500 mil, svou jedinou pětistovku v Indianapolisu. Kenneth se stal velkým fanouškem dnes osmasedmdesátiletého Američana italského původu.

 

Nadace Dreamweaver oslovila Andrettiho, který před závody řídí dvousedadlovou formuli a vozí v ní fanoušky a hosty, jestli by nemohl svézt i Kennetha. Mario okamžitě souhlasil. „Říkal jsem si, proč já? Cítil jsem se opravdu výjimečně. Chtěl jsem, aby byl opravdu šťastný, aby se usmíval a na vždy si to pamatoval. A doufám, že ho to třeba vyléčí,“ přeje si legendární závodník.

 

 

Před úvodním závodem tak Kenneth dostal závodnickou kombinézu a posadil se do monopostu za legendárního Andrettiho. „Víc bych si nemohl přát. S Mariem Andrettim, tím přetížením, prudkým brzděním před zatáčkou, úžasným zrychlením na výjezdu se zatáčky… To je splněný celoživotní sen!“ rozplýval se po jízdě Kenneth.

 

Teď má ještě jedno přání. „Vydržím až do Indy500. Budu bojovat jako Mario nebo A.J. Foyt (čtyřnásobný vítěz Indy500 a sedminásobný šampion IndyCar, pozn. red.). A do poslední minuty to nevzdám. Budu s tou rakovinou bojovat. Mým cílem je jít na mou 42. Indy500 v Indianapolisu,“ říká odhodlaně Kenneth.

 

V pátek překvapil mazáky nováček

Piloti IndyCar v pátek absolvovali první dva ostré tréninky s novým vozem. Po nich se shodli na jednom. Auto je více přetáčivé, náročné na řízení, ale právě to je baví. V prvním tréninku překvapil zkušené piloty brazilský nováček Matheus Leist, pro něhož je to první závodní víkend v IndyCar.

 

Za zády nechal mazáky, třeba loňského vítěze Sebastiena Bourdaise, bývalého šampiona Ryana Hunter-Reaye, vítěze Indy500 z předloňského roku Alexandera Rossiho či čtyřnásobného šampiona a co do počtu vítězství nejúspěšnějšího aktivního jezdce Scotta Dixona. Okruh měřící 1,8 míle (2,88 km) obkroužil Leist v čase 1:01.7231. Kompletní výsledky najdete ZDE.

 

Sestřih z prvního dne v St. Petersburgu:

 

Odpoledne to už byl Hunter-Reay, kdo si připsal nejrychlejší čas. Na přední místa tabulky poskočili jezdci, s nimiž se nejvíce počítá v boji o titul, hlavně piloti nejúspěšnějšího amerického týmu, stáje Penske. Will Power skončil třetí a loňský šampion Josef Newgarden zajel pátý čas.

 

Piloti mohli využít měkké a tím pádem rychlejší sady pneumatik. První tři tak stlačili nejrychlejší čas pod 1 minutu a 1 vteřinu. O rozruch se postaral Rakušan Binder, ještě vloni závodící za český tým Lotus ve Formuli 3.5, který ztratil kontrolu nad vozem na výjezdu z druhé zatáčky, předvedl ukázkové hodiny, ale na dráze, kde 99 % takovýchto minel končí nárazem do zdi, zastavil jen centimetry od svodidel. Kompletní výsledky 2. tréninku najdete ZDE.

 

V sobotu pokračuje program v St. Petersburgu na Floridě kvalifikací. První závod letošní sezóny můžete sledovat živě v neděli od 17:30 na programu NOVA Sport 2.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:35 01:05

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   01:05

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   03:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   06:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   07:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   09:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 00:45 01:00

   Element (388)

   01:00

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   02:35

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   09:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Montpellier HSC

   10:45

   Element (388)

   11:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

Celý Program