Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 1.2. 2019 17:15
Lyžování Sněhová královna se loučí

Už to nejde! Lindsey Vonnová oznámila, kdy ukončí kariéru

Lindsey Vonnová
Zdroj: Profimedia

To, že konec kariéry Lindsey Vonnové se rychle blíží, věděli všichni kvůli jejím zdravotním problémům už déle. Teď ale sněhová královna oznámila, že to bude už za deset dnů.

V Cortině sjezdařská legenda nedokončila závod a v slzách oznámila, že se možná jednalo o její poslední závod v kariéře. Teď na instagramu své fanoušky potěšila. Budou mít totiž ještě dvě možnosti vidět Vonnovou v akci.


A to na mistrovství světa v Åre, kde bude bojovat ve sjezdu a v super-G. „Byly to hodně emotivní dva týdny, ve kterých jsem udělala nejtěžší rozhodnutí v mém životě, ale přijala jsem, že už nemůžu pokračovat v závodění,“ oznámila na sociální síti svým fanouškům.


„Budu závodit na Mistrovství světa ve sjezdu a v super-G a budou to mé poslední závody v kariéře,“ potěšila všechny příznivce lyžování, že nepovedený závod v Cortině nebyl poslední.

"Nechtěla jsem, aby moje kariéra končila kvůli zranění, ale mé tělo už se nedá spravit. Takže vysněnou rozlučkovou sezonu mít nebudu," mrzí lyžařku, která vyhrála 82 závodů a na absolutní rekord jí chybí pouze čtyři výhry.


„Můj pád v Lake Louise minulý rok byl o hodně bolestivější, než jsem si myslela, ale pokračovala jsem v závodění, protože jsem chtěla vyhrát olympiádu pro mého tátu,“ vzpomněla si na ošklivý pád. 

"Vyhrála jsem 82 závodů SP, tři olympijské medaile a sedm z mistrovství světa. Žádná jiná žena v historii nedokázala. A na to můžu být navždy pyšná," těší Američanku

 

 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

It’s been an emotional 2 weeks making the hardest decision of my life, but I have accepted that I cannot continue ski racing. I will compete at the World Championships in Downhill and SG next week in Åre, Sweden and they will be the final races of my career. I have always pushed the limits of ski racing and it has allowed me to have amazing success but also dramatic crashes. I have never wanted the storyline of my career to be about injuries and because of that I decided not to tell anyone that I underwent surgery this past spring. A large portion of cartilage that had delaminated from my bone was removed. My crash in Lake Louise last year was much more painful than I let on, but I continued to race because I wanted to win a medal in the Olympics for my late grandfather. Again, I rehabbed my way back this summer and I felt better than I had in a long time. Then I crashed in Copper this November and injured my left knee, tearing my LCL plus sustaining 3 fractures. Despite extensive therapy, training and a knee brace, I am not able make the turns necessary to compete the way I know I can. My body is broken beyond repair and it isn't letting me have the final season I dreamed of. My body is screaming at me to STOP and it’s time for me to listen. Honestly, retiring isn’t what upsets me. Retiring without reaching my goal is what will stay with me forever. However, I can look back at 82 World Cup wins, 20 World Cup titles, 3 Olympic medals, 7 World Championship medals and say that I have accomplished something that no other woman in HISTORY has ever done, and that is something that I will be proud of FOREVER! I always say, “Never give up!” So to all the the kids out there, to my fans who have sent me messages of encouragement to keep going… I need to tell you that I’m not giving up! I’m just starting a new chapter. Don’t lose faith in your dreams, keep fighting for what you love, and if you always give everything you have you’ll be happy no matter what the outcome. Thank you for the amazing years, for always supporting me, and for making my job so fun. Can’t wait to see some of you in the finish in Åre where I will give it my all one last time. Love always, Lindsey

Příspěvek sdílený L I N D S E Y • V O N N (@lindseyvonn),

 

 

 

hp TN.cz