kauza letná poslední kapka?

Otázka pro Spartu: Už je to úplné dno? Křetínský snad pochopil

Kauza Letná, Daniel Křetínský
Zdroj: Profimedia
Kauza Letná, Daniel Křetínský
Téma:

Fanoušci fotbalové Sparty se ptají jeden druhého, zda už někdy zažili větší ostudu. Zoufalá snaha přejít přes průměrný srbský tým vystavila týmu z Letné další a opět příšernější pohled do zrcadla. Sparta nemůže být hrdá ani na tým, ani na vedení a ani na fanoušky…

Fotbalová Sparta se sice v odvetě zápasu se Spartakem Subotica snažila, ale nakonec končí v Evropských pohárech opět ještě dřív, než pořádně začaly.

Srbský tisk mluví o senzaci. Tým v modrobílých dresech má prý hodnotu pouhých 300 tisíc liber (8,4 milionu korun), ale s milionovými akvizicemi Sparty si poradil. Sice se štěstím, ale vlastně zaslouženě. Kvalifikace Evropské ligy se totiž hraje na dva zápasy a Sparta ze 180 minut byla lepší jen 75.

 

 

Je konec, to všichni vědí. Sparta opět bude bojovat jen v lize a domácím poháru.
 

Ale pokud šéf klubu Daniel Křetínský konečně procitne, může se jednat třeba o začátek něčeho nového. Vypadnout dvakrát za sebou v úvodních zápasech kvalifikace o „Evropu“ už není náhoda.
 

Křetínský rozhodně nekupoval Spartu proto, aby zápolil o pohárové příčky v domácí lize, nedejbože poháru. Klub z Letné tradičně bojoval v evropských pohárech a dokázal být důstojným rivalem velkoklubů. Dnes je pro smích.
 

Prohrál s provinčním klubem ze Srbska. Podcenil soupeře, který uměl dát do hry srdce. Že nenastal obrat, který si všichni přáli? „Stala se chyba, se kterou nikdo z nás nepočítal…“ vyprávěl jeden ze dvou Čechů sestavy Josef Šural po utkání. Vlastně přiznal, že plán B, kdy soupeř dá gól, prostě neexistoval. Na to tým nebyl připravený…
 

„Nevím, co se tam klukům honilo hlavou, ale prohráli jsme si to tam. Tam jsme odehráli hrozný zápas,“ dodal jako kapitán. V podstatě naznačil, že on v Srbsku nebyl a tenhle průšvih na sebe brát nechce. Těžko říct, jak by mluvili kapitáni sparťanské minulosti, jakými byli Ivan Hašek či Jiří Novotný, zda by také hledali alibismus.
 

K postavě Josefa Šurala ale nutno dodat, že se opravdu snaží a ve Spartě možná kromě něj aktuálně není vhodnější osobnost po pozici kapitána. Však dokázal i zvěř z tribuny zkrotit a poslat zpátky za plot.
 

Sparta je poskládaná opravdu různorodými fotbalovými osobnostmi, jenže logiku příchodů spousty hráčů chápe málokdo. Kabina dnes vypadá jako skladiště pofidérních hvězd zemí východního bloku, střižené kouskem Afriky nebo Izraele. Francouz, který s týmem trénuje a stále se ho nepodařilo prodat, pak v době zápasu místo Sparty sdílí na svém instagramu komorní koncert. Hráče, kteří ve Spartě vyrostli a mají k ní srdeční vztah, byste napočítali na prstech jedné ruky.
 

Přitom se klub z Letné pyšní sedmou nejlepší fotbalovou akademií v Evropě, jenže talentovaní mladíci radši odchází pryč, než by čekali na místo v sestavě. Do očí bije třeba i případ Patrika Schicka, který na sebe musel upozornit v Bohemians, namísto na Letné, které patřil.
 

Ale házet to všechno na hráče? Vlastně sami ani nemohou za to, jak je někdo s vyšší mocí poskládal. Nakonec bylo i sympatické, jak to fotbalistům na hřišti není jedno, jak vlastně dokážou být naštvaní, že to nejde.


Vše totiž začíná tam nahoře. Generální manažer by měl čas od času přinést zprávu o vývoji a výsledcích klubu. A pokud majiteli nezdůvodní nezdary, měl by možná i sám nabídnout rezignaci. Aleš Kotalík nastoupil do Sparty v červenci 2015. A pokud má po třech letech na zodpovědném místě obhajovat svou práci, nemůže na sebe být hrdý.
 

Pod jeho vedením byl díky příchodu Itala Andrey Stramaccioniho rozprášen tým z nadějné generace, který dokázal porazit Lazio Řím, Southampton i Inter Milán. Do klubu se vrátily osobnosti, které v minulosti v klubu nebyly zrovna úspěšné. Klub navíc opět selhal i při práci s pořadatelskou službou a problémovými fanoušky. Fotbalový klub prostě není Superstar nebo Big Brother. To je úplně jiná disciplína.
 

Scéna z druhé půle zápasu se Suboticou, kdy na hřiště naběhlo asi 30 bezmozků, byla výmluvná.
 

Spartu tak zřejmě čeká práce s identifikacemi diváků a třeba i proces, který úspěšně zvládl fotbal v Anglii. Koneckonců, proč se do toho nepustit rovnou, do další sezony v Evropě je spousta času.
 

Na tribuně celý výjev čtvrtečního absurdního divadla sledoval Daniel Křetínský. Pokud to konečně nedošlo jemu, na výrazu malého klučiny vedle je patrné, jak smutný to je pohled.


Spartu je potřeba vybudovat znovu. Vybudovat jí srdcem a odborností a ne kamarádšoftem. Ingredience by nemělo být těžké najít. Do Sparty už se vrátil ikonický Tomáš Rosický a možná je čas, aby našel odvahu vystoupit ze stínu. V záloze je pak řada osobností, pro kterou byla a je Sparta osobní záležitost….

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   14:00 15:45
   15:45

   Nova Cup - Sázava

   16:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   17:45

   Czech rally 2020 (1)

   18:10

   Off-road Maraton (1)

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Olympique Lyon - Stade Brestois

   14:45 16:30
   16:30

   Element (417)

   16:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:00

   NHL: Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche

   18:40

   Basketbal: De’Aaron Fox - Koše z protiútoku

   19:00

   NBA Classic Games: Atlanta Hawks - Minnesota Timberwolves

Celý program