Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 18. 6. 2016
rio 2016 ruský doping

Útok na lidská práva, vyhrožuje Isinbajevová. Kvůli Riu jde k soudu

Jelena Isinbajevová
Zdroj: Profimedia
Jelena Isinbajevová

Atletika bude v Riu bez ruských atletů. Tak zní jednoznačná zpráva, kterou v pátek vydala Mezinárodní atletická federace. Tyčkařka Jelena Isinbajevová se s tím ale nesmíří, chce se soudit a prý ji možná na olympiádě uvidíme. I kdyby to nemělo být pod barvami Ruska.

Dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová zvažuje možnost soudně napadnout rozhodnutí atletické federace IAAF o pokračujícím vyloučení ruských sportovců z mezinárodních soutěží. Žena, která se letos chtěla vrátit ke kariéře po mateřské dovolené, se odvolává na dodržování lidských práv.


"Jde o porušení lidských práv. Nemohu mlčet, budu jednat. Půjdu k soudu pro lidská práva," nechala se slyšet okamžitě po vynesení verdiktu světová rekordmanka, která nikdy neměla potíže s dopingem.


Čtyřiatřicetiletá tyčkařka se příští týden zúčastní domácího šampionátu. "Takže podle tohoto rozhodnutí může být tento závod mým posledním v kariéře," apeluje Isinbajevová, která vyhrála OH v letech 2004 a 2008 a v Londýně před čtyřmi lety byla třetí.


Nyní je podle svých slov v podobné situaci jako mnozí sportovci při bojkotu her v letech 1980 v Moskvě a v Los Angeles o čtyři roky později. USA a další západní země bojkotovaly hry v Moskvě jako protest proti invazi Ruska v Afghánistánu. O čtyři roky později nejely na protest na olympijské hry zase země východního bloku, což se týkalo i tehdejšího Československa a Sovětského svazu.


Ale třeba současný šéf IAAF Sebastian Coe v Moskvě 1980 vyhrál zlato v běhu na 1500 metrů. Závodil nikoli jako Brit, ale jako nezávislý sportovec pod vlajkou MOV. Podobná situace může nastat i letos v případě ruských atletů. "Jsem nyní v podobné situaci," naznačila slavná ruská atletka. Její osud je ale v rukou Mezinárodního olympijského výboru.

čtk TN.cz