blog rozmazlený tým

Jan Velart: Úspěch Columbusu? Jednoduché, prostě netrénují!

Columbus Blue Jackets
Zdroj: Profimedia
Columbus Blue Jackets

Na přelomu roku Columbus válcoval jeden tým za druhým, vyhrál 16 zápasů v řadě a málem překonal 24 let starý rekord Pittsburghu. I teď se pořád drží na špičce tabulky. Nyní se rozběhla diskuse, zdali za úspěchem stojí jedna novinka, kterou zavedl trenér John Tortorella. Zrušil ranní předzápasové tréninky!

Považuje to za rutinu, která se přežila. Podle něj je hloupost, aby hráči v den zápasu chodili na led i dopoledne a zbytečně plýtvali energii. Probral to s kapitánem Nickem Folignem a dalšími hráči a výsledkem je, že v den zápasu zůstávají všichni doma nebo na hotelu. Kdo chce trénovat za každou cenu, může. Většina hráčů ale volí odpočinek.


Má to hlavu a patu. NHL je extrémně náročná. Letos dokonce o trošku víc, když Světový pohár posunul start ligy. Hrají se tři zápasy ve čtyřech dnech, často na stadionech vzdálených od sebe stovky kilometrů.


Pointa dopoledního tréninku je nastartovat nohy, dostat tělo do jakési zahřívací fáze. V Columbusu ale věří, že už to není potřeba.


"Doba se mění,"
říká útočník Brandon Dubinsky. "Hráči se dnes o sebe dobře starají. Pečují o své tělo, správně jí a správně odpočívají. Všechny věci dělají správně. Když vynecháte ranní trénink, jste pak večer čerstvější."


Ranní bruslení v Americe okopírovala Philadelphie v 70. letech po vzoru sovětské Sborné. Dlouhou dobu platilo za neodmyslitelnou součást přípravy. Časy se ale kvůli náročnosti hokeje mění. Všechny týmy občas mají takzvané dobrovolné tréninky, na které se může dostavit ten, kdo si myslí, že pohyb navíc mu prospěje, většinou mladší hráči.

Columbus Blue Jackets
Zdroj: Profimedia


Columbus však zrušil ranní tréninky úplně. Není ale jediný.


"Ranní tréninky přímo nesnáším," tvrdí třeba trenér Ottawy Guy Boucher. "Už tak je pro hráče těžké, aby měli dost sil na 60 minut v každém zápase. Nepotřebují je plýtvat ještě na ranním tréninku."


V Torontu ale třeba věří, že smysl pořád mají.


"Máme v týmu deset nováčků, takže chceme, aby spolu byli co nejčastěji," vysvětluje trenér Mike Babcock.


Zdali se z vynechání ranního bruslení stane nový trend se teprve ukáže. V Columbusu doufají, že ještě nějakou dobu jim nikdo ve stopách nepůjde.


"Jsme trochu rozmazlení,"
říká Foligno. "Teď máme skvělé výsledky a víme, že to funguje. Snad to ostatní týmy nezavedou, abychom na ně měli pořád navrch."

Jan Velart

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 12:30 13:00

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

   13:00

   Polední Sportovní noviny

   13:05

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto3)

   14:05

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto2)

   15:00

   Moto GP - VC Katalánska (závod Moto GP)

   16:15

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Valencie

 • Nova Sport 2

  • 11:30 13:00

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   13:00

   FIVB Beach Volleyball – Varšava

   14:50

   UFC Connected (3)

   15:15

   UFC Connected (4)

   15:45

   Ultra Pirineu - Trailrunning

   16:10

   Czech rally - WRC Portugalsko Speciál

Celý Program