Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 19. 12. 2017
Squash Světový šampionát

Unikátní moment: Boj o titul mezi bratry? Stalo se to po 10 letech!

Squash
Zdroj: PSA

Já proti bráchovi, brácha proti mně. Obrácené pořekadlo by se dalo použít při světovém šampionátu ve squashi, který se uskutečnil o víkendu v Manchesteru. Do mužského finále se totiž probojovali egyptští bratři – Mohamed a Marwan El Shorbagy. V unikátním duelu se po pětisetové bitvě radoval ten starší ze sourozenců (Mohamed). "Bylo to neskutečné. O něčem takovém jsme snili, když jsme byli malí," prohlásil nový squashový vládce.

Bitva sourozenců? To se naposledy přihodilo australským squashistkám Grinhamovým v roce 2007. V případě bratrů se však jednalo o finálovou premiéru na světovém squashovém šampionátu. Egyptské duo mělo přitom zcela podobnou kariéru.

Oba pocházejí z nekonečné líhně tamních squashistů, oba pak odcestovali trénovat do Anglie. A to rovnou do školy v Millfieldu, kde je učil slavný trenér Jon Barrington. "Za vše ale nejvíce vděčíme naší matce, která nás v začátcích trénovala, zařizovala turnaje a cestování. Vítězství patří jí," prohlásil Mohamed El Shorbagy.

 

 

Právě Basma, matka dvou finalistů, seděla u skleněného kurtu v první řadě. Společně s diváky byla svědkem mimořádně dramatické show - zápas se protáhl až do pátého setu. Skončil po 71 minutách.

"Doufejme, že je to začátek našich velkých vzájemných bitev," prohlásil úřadující světový šampion. Co na to jeho o dva roky mladší bratr? "Mohamed hrál skvěle, zasloužil si to. Já však nedám pokoj, dokud titul mistra světa nevybojuji," doplnil Marwan.

Také ženské finále ale bylo v režii Egypta. Letošní šampionkou se na třetí finálový pokus stala Raneem El Welily. "Jen to potvrzuje jejich dominanci. Od mládí egyptští hráči trénují velké dávky, mají obrovskou členskou základnu," popsal Tomáš Fořter, generální sekretář České asociace squashe.

"U egyptských bratrů je navíc patrná anglická škola, protože celkem brzy odešli do Velké Británie. Jejich hra je velice všestranná. Jméno El Shorbagy budeme vídat velice často," dodal.

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 14:40

   Fotbal: Toronto FC - Minnesota United FC

   14:40

   Element (385)

   14:55

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   16:35

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   17:00

   Teleshop

   17:15

   Off-road Maraton (1)

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:00

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   15:00

   UFC Now (12)

   15:45

   Czech rally 2019 (1)

   16:10

   Teleshop

   16:25

   Ligue 1 Preview (33)

   16:55

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

Celý Program