pohled z česka

Souček dopředu jen na 20 %! West Ham není nic atraktivního, ví bývalý kouč

Tomáš Souček
Zdroj: Profimedia
Tomáš Souček
Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
Publikováno 26. 6. 2020
Téma:

Tomáš Souček to má ve West Hamu těžké. V šesti zápasech, do kterých nastoupil, získal londýnský klub jen jediný bod. V posledním utkání si dokonce český záložník smolně srazil míč do vlastní brány. Nabízí se otázka, zda angažmá mezi The Hammers, je pro rodáka z Havlíčkova Brodu zrovna správnou volbou…

Je zcela zřejmé, že přesun do anglické Premier League si Tomáš Souček vysloužil díky nebojácnému vystoupení v pohárové Evropě. Se Slavií došel až do čtvrtfinále Evropské ligy a ač „sešívaní“ v Lize mistrů skončili v základní skupině, Součkova čísla byla výjimečná.


Ve West Hamu jsou ale věci postavené trochu jinak a nabízí se otázka, zda Tomáši Součkovi toto angažmá přináší progres.


„Přiznám se, že jsem viděl jen dva zápasy. Když sleduji českou ligu, už nestíhám moc sledovat ty zahraniční,“ říká trenér a expert Miroslav Koubek. Ale jedním dechem přidává: „Já Součka znám a West Ham pro mě není nic atraktivního.“


Miroslav Koubek byl u Součkových začátků ve Slavii a vedl ho i v reprezentační devatenáctce. A když se pak Souček v Edenu rozehrál do evropské formy, nebyl překvapený. „Tomáš je výbornej hráč. Je to defenzivní záložník a potřebuje hrát v rozestavení víc v hloubce, to je jeho základní role. Jestli tam hraje s někým, anebo sám, na tom už úplně nesejde. Ale v tomhle prostoru se nejlépe orientuje a bonusem je vlastnost, že má velice dobrý cit pro hru, a i z té pozice defenzivního halfa dobíhá do velkého vápna. To ve Slavii plnil parádně,“ soudí bývalý trenér Slavie nebo Plzně.

Procenta v posledním sloupci vyjadřují to, nakolik aktivní je Tomáš Souček ve West Hamu oproti působení ve Slavii.

Jenže ve West Hamu se směrem dopředu Souček opravdu moc nedostává. Čísla, která nabízí statistický portál WhoScored, vyjadřují zejména směrem dopředu obrovské rezervy oproti působení ve Slavii. „Tomáš potřebuje v tomto směru volnost a tu mu trenér Trpišovský dal: ‚Ano, jsi defenzivní záložník, ale nic ti nebrání, když je moment, abys tu svou typologii využil.‘ Byl zejména na centrované míče ve vápně ve správnou chvíli, najednou se tam objevil, překvapil, přečíslil obranu a skóroval většinou hlavou. To je hodně dobrý prvek. Ale ve West Hamu to asi moc nedělá,“ říká Miroslav Koubek.

Anketa

Je West Ham pro Tomáše Součka dobrá adresa?

Hlasovalo 183 lidí.
Problémem samozřejmě může být i kvalita týmu, ale co do řeči čísel, ve Slavii hrál Souček v Lize mistrů proti daleko zvučnějším týmům a dokázal se prosadit. 
„Uplně to nelze srovnávat. To mužstvo je slabé. Tady nevíme, jaké dostal úkoly, jaké musí plnit prostory a jestli to vůbec má dovolené, chodit do koncovky. Těžko sloužit,“ dodává český fotbalový odborník.


West Ham aktuálně bojuje o holou záchranu v Premier League a po utkání s Chelsea tým čekají klíčové bitvy na hřišti Newcastlu, s Burnley, v Norwichi a doma s Watfordem. V posledním kole pak možná přijde i duel kdo s koho proti Aston Ville.


Měl by ale Tomáš Souček i v případě záchrany dál zůstávat ve West Hamu? Dá se předpokládat, že i dál by hrál ve spodních vodách tabulky. „Tohle je otázka nabídky a poptávky. Nabídku on dává, prezentoval se jako zajímavý hráč. Nabídka od něj dobrá je, já si myslím, že v Premier League mohl zaujmout. Oceněný je tak, že nabídka může přijít i z lepšího klubu,“ myslí si Koubek.

Doporučoval by Součkův bývalý trenér přesun někam jinam?
„To je samozřejmě teď na Slavii a West Hamu, kteří ho mají na smlouvě. Od toho se poté odvíjí další věci. Na forhontě je první West Ham. A jestli mám nějakou prognózu udělat, tak osobně si myslím, že v Anglii zůstane. Jestli to bude ve West Hamu nebo v jinde, to se uvidí. To je můj pocit.“

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program