Preview

UFC 247: Zrodí se noví šampióni nebo ti stávající udrží svou suverenitu?

Na UFC 247 jsou hned dva titulové zápasy
Zdroj: Twitter UFC
Na UFC 247 jsou hned dva titulové zápasy
Téma:
UFC

Dvě dominantní postavy svých váhových kategorií a proti nim zbrusu nová jména na výsluní. Zrodí se přemožitel(ka) Jona Jonese a Valentiny Shevchenko nebo se i po tomto víkendu bude stále hledat recept na jejich pokoření? To je nabídka dalšího velkého večera UFC 247.

Jon Jones vs. Dominick Reyes
Šampion polotěžké váhy Jon Jones je mistr svého řemesla a už nějakou dobu se hledá někdo, kdo ho rozklíčuje a dokáže porazit. Poslední vyzyvatel Thiago Santos nebyl zase tak daleko od úspěchu, ale i přes některé překážky Jones stále zůstal na vrcholu a čekal na další jméno. Tím se po sérii dvou bývalých středních vah stává bývalý fotbalista, jehož snem bylo hrát v NFL, ale když se to nepovedlo, naskočil do bojových sportů a okamžitě se chytil. Jeho jméno je Dominick Reyes.

Kolikrát už Jones zažil situaci, kdy někdo před jeho zápasem prohlásil, že „on je ten vyvolený“, který krále polotěžké váhy zdolá, a nikdy na to nedošlo. Jon se tak spíše zdolával svými vlastními démony sám a ve chvíli, kdy naskočil zpět do kolotoče UFC, zase ukázal svoji vyzrálejší osobnost a lidé se začali skutečně obávat. Nejlépe to řekli ti, kteří ho znají nejvíce – hlavní trenér a ostatní partneři.

Jestliže předtím byl Jon Jones neustále na party, moc netrénoval, stál za hranicí zákona a přesto vyhrával, tak jak bude vypadat Jon Jones, až tohle všechno hodí za hlavu a bude se soustředit jenom na trénink a také poslání, stát se nejlepším bojovníkem všech dob? Pro někoho děsivé, pro jiné velmi reálné.

Podíváme-li se na Jona Jonese z roku 2019 a začátku roku 2020, vidíme neskutečně vyrovnaného a klidného člověka, který si vlastní vinou prošel velkým svinstvem, ale postavil se k tomu po dlouhé době čelem. Z hlediska samotného boje a přípravy na něj je Jones mistrem v tom, že se dokáže perfektně připravit, pracuje na každém detailu, a jestliže něco z jeho strany nebylo ideální v posledním utkání, v tom dalším už to diváci ani soupeř neuvidí.

Jones má kolem sebe jednotný tým, který je odhodlaný udělat všechno pro svého bojovníka, aby se o něm třeba někdy v budoucnu mluvilo jako o Muhammadu Alim.

Tentokrát ovšem Jones narazí na skvělého sportovce, kterému MMA začalo jít samo a měsíc co měsíc se neustále zlepšuje. Rozměrově jsou na tom Reyes a Jones stejně, ačkoliv jako vždy má Jon mnohem delší rozpětí paží a nohou, kterého umí využívat jako málokdo.

Jeho prošlapy na koleno, špinavá práce v klinči a nablízko – to vše postupně otravuje kteréhokoliv soupeře. Dominick Reyes zatím nepoznal hořkost porážky, ukázal již komplexnost, když představil jak knockoutový úder, tak schopnost někoho uškrtit. Reyese zdobí dobrý pohyb a v prvním kole silný tah na branku. Jenomže to už tu proti Jonesovi bylo i předtím a jakmile protivník nastoupil do klece, tak si uvědomil, že proti němu stojí právě Jon Jones.

Valentina Shevchenko vs. Katlyn Chookagian
Úplně to samé jako Jones prožívá královna muší váhy Valentina Shevchenko. Její přirozená divize se okamžitě stala útočištěm, kde nemá nikdo jiný než ona povolený přístup.

Fantastická postojářka, která za posledních pár let vypilovala i ostatní aspekty MMA, zřídkakdy udělá v zápase chybu. V titulovém souboji dominantním způsobem porazila Joannu Jedrzejczyk a od té doby bere jakoukoliv výzvu. Jenomže to je problém – spousta soupeřek se bojí proti ní jít a ty, které se nebojí, tak ve chvíli, kdy se podívají třeba na záznam Valentiny proti Jessice Eye, kterou brutálně ukončila po kopu na hlavu, tak obavy se jistojistě objeví.

A tak se hledá všude možně, až se nyní našla bojovnice, která nikdy neprohrála před limitem a v UFC zažila pouze zápasy na body – Katlyn Chookagian. Pro mnoho lidí absolutně neznámé jméno, které si řeklo o titulové utkání po dvou vítězstvích v řadě. Katlyn ovšem přesně splňuje to, co chce Valentina dělat pro tuto váhovou kategorii, která v UFC ještě není příliš vyspělá – chce budovat celou divizi a dávat příležitost i bojovnicím, které se třeba nemusejí moc dobře prodávat.

Valentina Shevchenko je jakožto bývalá mnohonásobná šampionka K1 a Muay Thai hrůzu nahánějící bojovnice pro úplně každého. Její maximální oddanost přípravě, koncentrace a ochota zlepšovat i sebemenší detaily z ní dělají téměř bezchybný stroj na vítězství. Její nejnovější vyzyvatelce, která se snaží pomáhat ženskému MMA v New Yorku, se nedává skoro vůbec žádná šance. Proto by její případný úspěch byl obrovským šokem.

Nenechte si ujít tento galavečer, který se v případě velmi překvapivých výher může stát historickým. Sledujte UFC 247 ze soboty na neděli od 4:00 na na Nova Sport 2 a VOYO.

Přehled zápasů (od hlavního zápasu k prvnímu):

Jon Jones vs. Dominick Reyes (polotěžká váha – titulový zápas)

Valentina Shevchenko vs. Katlyn Chookagian (muší váha – ženy – titulový zápas)

Juan Adams vs. Justin Tafa (těžká váha)

Mirsad Bektič vs. Dan Ige (pérová váha)

Derrick Lewis vs. Ilir Latifi (těžká váha)

Michal Petrgál

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Washington Capitals - Buffalo Sabres

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Bike2Boat - MTB & Kayak Expedition

 • Nova Sport 2

  • Manchester United - Granada CF

   09:00 10:45
   10:45

   NBA Triple (4)

   11:00

   NBA: Los Angeles Lakers - Boston Celtics

   13:00

   AS Řím - AFC Ajax

   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

Celý program