reprezentační kouč

Uděláme pro postup vše, říká Šilhavý. Kde má skupina plusy a mínusy?

Richard Wagner
Richard Wagner
8.12. 2020 16:50
Téma:

Česká reprezentace poznala čtveřici soupeřů pro kvalifikaci o mistrovství světa 2022 v Kataru. Pro trenéra Jaroslava Šilhavého je postup velkou výzvou. "Je to nejvíc. Kdyby se to povedlo, byl by to obrovský úspěch. Uděláme pro to maximum,” ujišťuje.

Šance českého týmu na postup vzrostly tím, že má ve skupině Wales, který stejně jako Češi vyhrál skupinu Ligy národů, ale díky většímu počtu bodů je v pořadníku těsně nad nimi.

 

"Když jsme sledovali los, tak jsme si přáli být ve skupině s Walesem či Rakouskem. To se nám povedlo a je to pro nás velká výhoda. Když se nic mimořádného nestane, tak pevně věřím, že minimálně v baráži budeme,” kvituje zkušený kouč.

 

Los vyhovuje i manažerovi reprezenrace Liboru Sionkovi. "Pro nás ty celky znamenají lehčí organizační variantu, protože všechny země jsou v relativně dobrém dosahu.”

 

 

"Myslím si, že sportovně na to minimálně druhé místo máme. Belgie je jasný favorit. Má teď zlatou generaci, ale nechci, aby to vyznělo tak, že se bojíme,” odmítá.

 

"Stejně jako s Anglií věřím, že ji dokážeme potrápit a třeba i porazit. Kdyby to navíc bylo zase doma a před diváky, tak by to bylo skvělé,” připomíná senzační triumf.

 

 

 

Co se týče samotného rozpisu zápasů, raději by Šilhavý na favorita narazil hned: "Radši bych s nimi hrál na začátku u nich v Belgii, kdy si myslím, že ještě nebudou moci být diváci."

 

"Odvetu bychom pak mohli hrát doma, kde by nám třeba mohli pomoci fanoušci,” vysvětluje 59letý lodivod.

 

Češi byli nalosováni do pětičlenné skupiny. Stalo se tak kvůli tomu, že Belgie bude na jaře hrát finále Ligy národů.

 

"Přál jsem si šestičlennou skupinu, abychom měli nalajnované všechny zápasy. Takhle budeme muset řešit dvě přípravná utkání,” hodnotí Sionko zařazení do skupiny E.

 

"Pozitivum je to, že se dá lépe rozdělit zatížení hráčů a vzhledem k tomu, že to je přípravné utkání, mohou dostat přednost ostatní hráči,” shodují se manažer s trenérem.

 

 

Kvalifikace začíná již v březnu a trenérský štáb tak začal již s intenzivní přípravou. "Nějaké informace o týmech jsme již sehnali a teď se vše ještě zintenzivní,” popisuje kouč.

 

Kromě toho čeká v nadcházejícím roce na Čechy i odložené EURO. "Co se týče kádru, tak jsme poznali dost kluků a jistou představu máme,” říká Šilhavý s odkazem na to, že je ale před národním výběrem ještě dost zápasů.

 

"Jsme ale odkázáni na to, jak budou hráči připraveni a vytěžováni. Podle toho uděláme v březnu výběr a tam se bude pomalu tvořit kostra pro červnové EURO,” dodává.

 

 

Předtím bude ještě na Čechy čekat tvrdá příprva. "Kemp před využijeme ten, který jsme měli nasmlouvaný letos v Itálii. Přátelská utkání se ještě potvrdí, ale ve hře je právě Itálie,” vysvětluje Sionko.

 

"Po návratu z kempu se budeme snažit se sehrát v Praze a poté cestovat do Skotska,” doplňuje reprezentační manažer.

 

Nabitý program čeká také výběr do 21 let a žhavé je i téma Adama Hložka, který se stal nejmladším reprezentantem v historii.

 

"S jednadvacítkou spolupracujeme. Měli jsme domluvu, že by jí Hložek pomohl, ale bohužel se zranil," vysvětlil Šilhavý.

 

"Prioritou je áčko, ale když bude možnost, tak rádi jednadvacítku doplníme. A funguje to i naopak, pokud někdo vyletí, tak mu šanci určitě dáme,” dodává.

 

 

Česká republika hrála narozdíl od kontinentálního na světovém šampionátu jen jednou v roce 2006, bojovat tak bude o druhou účast.

 

"Postup na MS je těžší, jistotu mají jen první týmy,” připomíná Šilhavý. "Věřím, že teď je ta doba, kdy bychom se k tomu mohli přiblížit.”

 

Pamětníkem onoho mistrovství je bývalý záložník Sionko. "Byl to vrchol skvělé generace. Hráči působili v nejlepších celcích v Evropě a měli tak skvělou praxi," popisuje základ tehdejšího úspěchu.

 

"Aktuální tým je mladý. Někteří hráči se dostali do zahraničí, ale jsou to spíše střípky. Chtěli bychom, aby těch kluků bylo víc a věřím, že se to v budoucnu podaří,” srovnává současný výběr s tím tehdejším.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Washington Capitals - Buffalo Sabres

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Bike2Boat - MTB & Kayak Expedition

 • Nova Sport 2

  • NBA Triple (4)

   10:45 11:00
   11:00

   NBA: Los Angeles Lakers - Boston Celtics

   13:00

   AS Řím - AFC Ajax

   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   18:05

   Házená: THW Kiel - Bergischer HC

Celý program