Podvádět se nemá

Tvrdý direkt pro City! Dva roky bez evropských pohárů a tučná pokuta

Pep Guardiola ve smutku, dva roky nebude hrát v evropských ligách
Zdroj: Profimedia
Téma:

Ostrým trestem byl sankcionován druhý celek tabulky anglické Premier League. Za závažné porušení finančních pravidel a UEFA klubových licencí byl Manchester City potrestán dvouletým zákazem účasti v evropských soutěžích. Navíc musí zaplatit tučnou pokutu.

Kromě distancu týkající se účasti v milionářských soutěží pro sezóny 2020/21 a 2021/22 musí zaplatit také pokutu ve výši třiceti milionů euro (zhruba třičtvrtě miliardy korun).

 

Vedení Citizens zareagovalo, že je z rozhodnutí zklamané, avšak nepřekvapené a hodlá se odvolat, na což má právo. Úřadujícímu šampionu anglické ligy vadí, že hlavní vyšetřovatel UEFA zveřejnil výsledky a chystané sankce ještě před zahájením vyšetřování.

To je nyní u konce a jeho výsledky hovoří výrazně v neprospěch anglického velkoklubu. Manchester City podal již dříve stížnost na jednání UEFA.

 

Vadí mu mimo jiné, že do celého vyšetřování nepromluvil žádný nezávislý subjekt, ale doslova se jednalo o „případ, který UEFA zahájila, stíhala, a který také UEFA soudila“. Klub si také nechá zpracovat nezávislý posudek, aby soud s evropským fotbalovým orgánem mohl začít co nejdřív.

 

Pokud by stížnosti Manchesteru City neuspěly, znamenalo by to dvouletý evropský půst, obří finanční ztrátu a dost možná by se také trenéru Guardiolovi (na úvodní fotce) mohl rozpadnout kádr pod rukami.

Jako oficiální důvod bylo uvedeno, že klub Manchester City „nadhodnotil své sponzorské příjmy na svých účtech a v průkazných informacích předložených Uefě v letech 2012 až 2016“, a že také sám klub selhal při spolupráci během vyšetřování.

 

Nadhodnocením sponzorské smlouvy ošálilo řídící orgán Evropské fotbalové asiciace. Program finančního fair play byl, velmi lapidárně řečeno, zaveden proto, aby byly kontrolovány závazky vůči zaměstnancům, hráčům a případné ztráty. A právě v oblasti ztrát Citizens fixlovali, když sponzorskou smlouvu výrazně nadhodnotili.

 

Případ budeme i nadále sledovat.

Související témata:
rwa TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Buffalo Sabres - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Caro North - Expedition Antarctica

   11:30

   Házená: Füchse Berlín - SC Magdeburg

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: Girondins Bordeaux - Dijon FCO

   10:45

   SkiTour 2020 - Orlický maraton

   10:55

   UFC Reloaded (14)

   11:45

   UFC Reloaded (15)

   12:35

   Truck Racing Magazine - Dakar 2020

   13:00

   NHL: Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers

Celý Program