konec dřív než to začalo

FOTBALOVÝ TRAPAS! Spartě i Plzni protekly miliony mezi prsty

Sparta Praha - CSKA Moskva
Zdroj: Profimedia, Slavek Ruta/Rex Shutterstock

Český fotbalový sen o Lize mistů skončil hned na začátku. Pražská Sparta zahodila dvoubrankový náskok a prohrála doma s CSKA Moskva 2:3. Ještě hůř dopadla Plzeň, která po profesorském výkonu a prohře 0:2 darovala postup Maccabi Tel Aviv.

Fotbalový sen pražské Sparty stejně jako před rokem ztroskotal na nepochopitelném zkratu v odvetném zápase. Český tým vedl po čtvrthodině už 2:0. Nedisciplinovaným výkonem v dalším dějství ovšem o senzační skalp ruského giganta přišel.

O skvělý vstup domácích na Letné se v úvodních 16 minutách postarali oba střelci z Moskvy Ladislav Krejčí a Kehinde Fatai. Po půl hodině snížil Ahmed Musa, který skóroval i na začátku druhého poločasu. O postupu CSKA rozhodl v 76. minutě Alan Dzagojev. Desetileté čekání Sparty na účast ve skupině Ligy mistrů se znovu protáhne.

Sparta nastoupila v totožné sestavě jako v Moskvě a uzdravený kapitán Lafata, který dal v sobotu gól Ostravě, zůstal jen na lavičce. Domácí začali výborně a v šesté minutě využili hned první větší šanci. Fatai přihrávkou z pravé strany vybídl Krejčího, který zblízka překonal gólmana Akinfejeva.

Letenští pokračovali v aktivní hře a v 16. minutě se radovali podruhé. Dočkal našel na zadní tyči Fataie a ten se štěstím propálil brankáře CSKA. Nigerijská ofenzivní posila skórovala ve třetím soutěžním utkání po sobě.

O chvíli později Fatai zahrozil znovu, jeho střelu "šajtlí" však tentokrát Akinfejev konečky prstů vytáhl na roh. Hráči CSKA se dlouho trápili, ale ve 34. minutě z ničeho nic snížili. Eremenko na polovině sebral míč Matějovskému a poslal do úniku Musu, jenž překonal Bičíka. Sparta hodně znervózněla a její branku pak z dálky těsně minul Tošič.

Sparťané nezachytili vstup do druhého poločasu a v 51. minutě podruhé inkasovali. Musa po přihrávce Nababkina potrestal špatnou komunikaci domácí defenzivy, která poté zaváhala i po rohovém kopu a Bičík musel vytěsnit hlavičku úplně volného Eremenka.

Trenér Ščasný poslal na hřiště Lafatu a sparťanský kanonýr se málem hned uvedl gólem, z voleje však trefil tyčku. V 64. minutě přišla pro domácí další velká komplikace, protože záložník Matějovský za skluz proti Fernandesovi dostal od rozhodčího červenou kartu.

Sparta se i v deseti snažila být aktivnější, Lafata se po rohu marně dožadoval penalty, Konatého ránu z úhlu vyrazil Akinfejev. V 76. minutě CSKA udeřil potřetí, Dzagojev se otočil okolo dvou obránců a prosadil se povedenou ranou stejně jako v prvním utkání.

"Začali jsme výborně třicet minut, hráli jsme přímočaře dopředu. Představa, že to vydržíme hrát celých 90 minut, je opravdu naivní. Rozdělme ale náš výkon a výkon rozhodčího, který hrubě ovlivnil utkání. Z mého pohledu byl rozhodčí tragický. Nám dával karty, jim nepísknul jasnou penaltu," lamentoval trenér Zdeněk Ščasný. Jeho tým tak nebude čekat na slavná jména klubů, ale na koš méně zvušných týmů Evropské ligy.

Plzeň nastoupila v totožné sestavě, v jaké odehrála první duel a stejně jako v Tel Avivu hrála hlavně na jistotu, spoléhala na brejky a standardní situace.

Hrálo se převážně ve středu hřiště, Plzeň měla herně navrch, ale jelikož pohyb hráčů směrem do ofenzivy nebyl tak aktivní jako v jiných zápasech, nebyla pro obranu soupeře příliš nebezpečná. Až v úvodu druhé půle přišel centr z levé strany a Mahmutovič trefil konstrukci branky.

Maccabi si v poslední půlhodině začalo vytvářet tlak, ale brankář Kozáčik byl dlouho v podstatě bez práce. Až v 75. minutě ho vystrašila Igieborova rána vedle. Hned vzápětí už ale hosté udeřili. Kanonýr Zahavi se dostal do vápna, kde ho zezadu přistrčil Limberský a ukrajinský sudí nařídil pokutový kop. Míč si vzal sám Zahavi a nemýlil se.

Maccabi stále potřebovalo ještě jeden gól, který přišel v 83. minutě a znovu ho měl na svědomí Zahavi. Po centru z pravé strany se trefil přesně na zadní tyč. Do té doby v útoku pasivní Plzeň musela vrhnout vše do útoku. Minutu před koncem měl na noze vyrovnání Holenda, když gólman nevyrazil míč důrazně, plzeňský útočník mířil z vápna do odkryté branky, ale trefil jen hlavu jednoho z obránců. Kopicovu hlavičku pod břevno zase vyrazil brankář Pablo.

"Vůbec nebylo v plánu hájit náskok, ale chtěli jsme být aktivní, soupeře dostat pod tlak a vstřelit branku. Jsem zklamaný z herní odvahy mužstva. Porazil nás Zahavi svou efektivitou a chytrostí jak liška. Nejvíce mě mrzí, že u těch branek byli naši nejzkušenější hráči. Když jsem góly viděl teď v televizi, tak jsem se zhrozil, jak byly laciné. Ale rozhodující byla naše pasivita. Tohle jsme měli zvládnout," litoval trenér Miroslav Koubek.