29-0

TOP 5: Nejtěžší zápasy v UFC kariéře neporaženého Chabiba

David Chmátal
David Chmátal
27.10. 2020 8:38
Téma:
UFC

29 zápasů, 29 výher, pouze dvě prohraná kola, 12 let v kleci, 13 zápasů v UFC a z toho 3 úspěšné obhajoby. To vše patří do bilance Chabiba Nurmagomedova, který ve 32 letech ukončil MMA kariéru. Podívejte se na pět nejtěžších zápasů v UFC neporažené legendy.

Do historie bojových sportů se zapsal jako nejdominantnější zápasník lehké váhy všech dob. Většinu soupeřů ničil nikdy nekončícím tlakem, nekonečnou fyzičkou a chirurgickou prací na zemi. Ačkoli nikdy neprohrál, v kleci zažil i momenty, kdy ne vše, šlo podle plánu.Gleison Tibau - UFC 148, 2. červenec 2012

Teprve druhý zápas v UFC pořádně prověřil dovednosti dagestánského Orla. V oktagonu se střetl s veteránem Tibauem (35-14), který v nejprestižnější MMA organizaci odzápasil již 15 duelů.

Chabib vyhrál u všech rozhodčích všechny tři kola a získal tak osmnácté vítězství bodovým rozhodnutím. Jenže bylo to poprvé, co se dominantnímu wrestlerovi nepodařil jediný takedown. Z 13 pokusů soupeře nedostal na zem ani jednou, naopak Tibauovi se jeden strh podařil.
 

I co do počtu zasazených úderů byl soupeř lepší. Tibau za tři kola trefil 46 z 110 úderů, zatímco Chabib 33 z 112 úderů. Dagestánský Orel rozhodčí přesvědčil kontrolou u pletiva a tlakem dopředu.


„Nikdy jsm se nestřetl s nikým, kdo by byl fyzicky na takové úrovni. Nemohl jsem dělat to, co normálně, všechny techniky a takedowny. Fyzicky byl opravdu silný, "
řekl Chabib po zápase.
Al Iaquinta - UFC 223, 6. října 2018

Chabib tehdy poprvé kolem pasu připnul pás šampiona. Iaquinta (14-6-1) do zápasu o volný titul lehké váhy nastoupil na poslední chvíli jako náhrada za Tonyho Fergusona a Maxe Hollowaye. V pěti kolové bitvě se ukázalo, že je mnohem těžší soupeř, než se čekalo.


Devětkrát ubránil pokus o takedown a na nohou se udržel i po inkasování neuvěřitelných 134 úderů. Chabib na něj zkusil veškerý svůj arzenál a i přesto Američan vydržel celých 25 minut. Sám šampiona trefil jen 41krát a ani vteřinu dění v kleci nekontroloval, ale za svou výdrž si vysloužil velké uznání.


 
 

Conor McGregor - UFC 229, 6. října 2018

Zápas s odvěkým rivalem na seznamu nesmí chybět. Chabib byl v kleci lepší a Conora (22-4) dokonce pravým hákem posadil na zadek, ale právě divoký Ir byl tím, kdo jako první v profesionální MMA kariéře sebral Nurmagomedovi kolo.
 

Ve třetím kole zasadil 44 úderů z 62 pokusů, zatímco Chabib se trefil jen 17krát. Rovněž ubránil 3 pokusy o strh a bodový rozhodčí pětiminutovku rozhodli shodně v jeho prospěch 10-9.
 

V následujícím kole však Chabib dostal soupeře ke kleci, kde po chvíli nasadit techniku, při které škrtil a drtil Conorovu čelist zároveň. Po chvíli McGregor odklepal.


VIDEO: zápas Chabib Nurmagomedov vs. Conor McGregor

 
 

Dustin Poirier - UFC 242, 7. září 2019

Druhou obhajobu titulu lehké váhy Chabib zvládl naprosto s přehledem. Od prvních chvil byl v kleci lepší, ve třetím kole se na chvíli octil v nebezpečí, když mu Poirier (26-6-1NC) nasadil gilotinu, ale zbitého soupeře nakonec sám uškrtil. Nicméně právě tento zápas sám označil za jeden z nejtěžších v kariéře.
 

„Zápas s Poirierem byl těžký po emoční stránce,“ řekl v minulosti Chabib. Důvodem nebyl ani tak samotný soupeř, nýbrž přítomnost jeho otce. Bylo to poprvé za působení UFC, co Abdulmanap Nurmagomedov stál v rohu svého syna a obě dagestánské ikony cítily enormní tlak.


„Může to být zatraceně těžké, když vás sleduje rodina. Zeptal jsem se otce, jestli je nervozní a on řekl, že ano. Pak jsem mu říkal, ať je v pohodě, že to zvládneme. A taky že jsme to zvládli,“
vysvětloval Chabib, kterého v Abú Zabí sledovala řada rodinných příslušníků a přátel.

VIDEO: zápas Chabib Nurmagomedov vs. Dustin Poirier
Justin Gaethje - UFC 254, 24. října 2020

I poslední zápas kariéry má na seznamu své místo. Byť Chabib od první minuty na soupeře tlačil, Gaethje (22-3) trefil více signifikantních úderů a dva ze tří bodových rozhodčí první kolo přisoudili jemu. Ve druhém kole však následovala rychlá demolice, kdy Chabib na zemi soupeře zamkl do techniky triangle choke a zápas ukončil.


Není to však kvůli průběhu, inkasování tvrdých háků, či ztrátě prvního kola, proč by zápas měl být zařazen na list nejtěžších duelů. Hlavním důvodem jsou okolnosti, za jakých Chabib nastoupil. Během léta ztratil celoživotního trenéra, mentora a otce v jedné osobě, Abdulmanapa Nurmagomedova. Šampionovy emoce v kleci mluvily za vše.


Po zápase se navíc ukázalo, že ani přípravný kemp nebyl ideální. Chabib v září onemocněl příušnicemi a tři týdny před zápasem utrpěl četné zlomeniny na pravé noze.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL News

   23:05 23:20
   23:20

   NHL: San Jose Sharks - Colorado Avalanche

   01:05

   NHL: Carolina Hurricanes - Detroit Red Wings

   03:45

   Element (434)

   03:55

   NHL - akce měsíce

   04:05

   NHL: Vancouver Canucks - Toronto Maple Leafs

 • Nova Sport 2

  • Ragby: Northampton Saints - Bath Rugby

   21:45 23:30
   23:30

   Basketbal: Dinamo Sassari - Casademont Zaragoza

   01:05

   NBA: Boston Celtics - Toronto Raptors

   09:00

   Fotbal: Rot - Weiß Essen - Holstein Kiel

   10:40

   Fotbal: Sportovní originály - Radoslav Látal

   11:00

   NBA: Boston Celtics - Toronto Raptors

Celý program